Aviatická pouť

Úvodní ročník Aviatické pouti se uskutečnil 11. května 1991, a to hned na dvou místech - na letišti v Pardubicích a souběžně i v menším měřítku na dostihovém závodišti v Praze-Chuchli. Datum konání nebyl zvolen náhodně, protože akce si dala za cíl připomenout tehdejší osmdesáté výročí přeletu Ing. Jana Kašpara z Pardubic do Prahy-Chuchle. Proto také byla za místo konání zvolena obě významná místa, na kterých Ing. Kašpar v roce 1911 pomyslně psal první stránky, v dnešních dnech tak bohaté, historie českého letectví.  

Organizátoři tehdy akci pojali jako něco víc než pouhý den otevřeného letiště a chtěli, aby se návštěvníci vedle leteckých zážitků také pobavili a aby se Aviatická pouť stala i příjemně prožitým dnem pro celou rodinu. Od té doby se Aviatická pouť dále vyvíjela a od roku 1993 se koná pouze na letišti v Pardubicích. Během uplynulých let se Aviatická pouť stala nejen významným leteckým dnem, ale zároveň i akcí, která je neodmyslitelně spjata s Pardubicemi a pardubickým regionem.

Nebývalý ohlas u diváků měl dvacátý ročník uskutečněný v roce 2010, který se stal dějištěm důstojných oslav sta let české aviatiky. Při této příležitosti organizátoři připravili doslova světovou novinku v podobě zcela netradičního pojetí leteckého dne. Nově koncipovaný program návštěvníkům nepřibližoval jen letadla ve vzduchu, ale společně s velkoprostorovým divadelním představením na zemi také navozoval mezi diváky atmosféru danou pro jednotlivá období, nastiňující průřez českou aviatikou od dob Ing. Jana Kašpara až po současnost. V obdobné koncepci pak jsou připravovány i následující ročníky zaměřené na přiblížení významných mezníků v historii letectví.

Aviatická pouť ale nejsou jenom letadla. Samozřejmou součástí každého ročníku je také bohatý pozemní doprovodný program s ukázkami velkého množství rozličné soudobé i historické vojenské techniky, či autoveteránů. Nechybí ani zábavné atrakce a soutěže pro malé děti.

Aviatická pouť uskutečňovaná každoročně o prvním červnovém víkendu na letišti v Pardubicích má své pevné místo v kalendáři evropských leteckých dnů. V českých poměrech se jedná o jediný letecký den s nejdelší souvislou tradicí, uskutečňovaný na jednom místě, v celé historii československého a českého letectví.

Chcete-li strávit příjemný den, přijďte se i Vy podívat na pardubické letiště na to, co dokáží letci vykouzlit na obloze.

 

 

Akce

<<
listopad 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
2223242526
27282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
22.11. 16:00
dnes

Skorojasno
8°C
23.11.
zítra

Oblačno
12°C / 3°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl