Klub přátel Pardubicka hodlá zbudovat v lokalitě „Červeňáku“ naučnou stezku

Na lednovém jednání městského zastupitelstva se hovořilo také o Iniciativě Přírodní park Červeňák, jejíž snahou je zachovat někdejší vojenský prostor podél Chrudimky jako přírodní park a místo k rekreaci. Lokalita je zajímavá i svou historii a tak je jedním z členu iniciativy již od počátku také Klub přátel Pardubicka. Nad ostrohem toku Chrudimky v oblasti vedle hřbitova v Pardubičkách, se totiž nachází archeologické naleziště, které je spjato s počátky historie Pardubic. Na svahu pod vrcholem zvaným Vinice byla za dob Pánů z Pernštejna pěstována vinná réva, tento prostor byl pak na přelomu 19. a 20. století oblíbeným výletním místem Pardubáků, které sem přivážela výletní loď Monitor.

 Ve dvacátých letech minulého století pak bylo v prostoru podél toku Chrudimky zbudováno vojenské cvičiště. Při polním cvičení v roce 1922 byl u hřbitova v Pardubičkách montován vysoký ocelový most soustavy Roth – Wagner, v následujících letech zde byly zřízeny vysoké náspy a byly zbudovány vojenské polní drážky, jejíž jedna trať stoupala až ke hřbitovu v Pardubičkách.

 Když v roce 1934 započala u staré reálky stavba nového Prokopova mostu, vojáci starý ocelový most z roku 1910 nejprve přesunuli o 20 m vedle a nakonec jej v roce 1937 jako dar od města převezli na technické cvičiště, kde je umístěn dodnes. Podle kdysi červeného nátěru se mu říkávalo „Červeňák“. Tento železný obloukový most jako hlavní dominanta lokality tak dal pojmenování nynějšímu celému přírodnímu území. Dodnes tu jako pozůstatek činnosti železničního vojska stojí také oblouky i pilíře cvičných mostů, Chrudimku zde překlenuje také další železný most Kohnovy soustavy a nedaleko tenisových kurtů pod Vinicí stojí dodnes unikátní nadjezd, pod nímž měla být vedena kdysi uvažovaná přeložka železniční trati na Chrudim.

Klub přátel Pardubicka vypracoval návrh deseti zastavení, které by měla v budoucnu propojit trasa naučné stezky, která by měla připomenout historické, přírodní i technické zajímavosti území podél toku řeky Chrudimky v prostoru bývalého vojenského cvičiště. První zastavení by se tak mělo objevit již v parku pod Vinicí a mělo by připomenout historii Vinice jako výletního místa Pardubáků na počátku 20. století, na dalších informačních tabulích by měla být připomínka počátku Pardubic v oblasti vedle kostela sv. Jiljí v Pardubičkách, jedno ze zastavení by mělo být věnováno technickým památkám v podobě několika mostů, přičemž jeden z nich dal pojmenování celému území. Délka naučné stezky by měla být necelé 3 km.

 

 1 - Vrch Vinice

 2 - park Vinice

 3 - Archeologické naleziště

 4 - cvičný most u hřbitova

 5 - Činnost železničního pluku

 6 -Přírodní unikátnost lokality Červeňák

 7 - Most zvaný Červeňák

 8 - Rybníčky

 9 - Stará vojenská plovárna

 10 - Nadjezd


Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
21222324
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
21.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
22.3.
zítra

Skorojasno
17°C / 6°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy