Hloubkový pyrotechnický průzkum u Parama končí

S Velikonocemi skončil pyrotechnický průzkum u Parama, který začal v březnu loňského roku. Průzkum je součástí dostavby nadjezdu a mimoúrovňové křižovatky, která je v plném proudu a měla by trvat do podzimu příštího roku. Pyrotechnici v následujících týdnech ještě provedou průzkum na povrchu a v otevřených výkopech,  tyto práce však představují pouze malé procento z celkového rozsahu plánovaného pyrotechnického průzkumu.  Také riziko nálezu nevybuchlé munice z druhé světové války, kvůli němuž nad velkou částí Pardubic visela hrozba evakuace, je již malé.

„Podle původních odhadů byla pravděpodobnost nálezu nevybuchlé munice a z toho plynoucích opatření, včetně evakuace, relativně vysoká. Chci proto poděkovat všem, kteří se na přípravách těchto mimořádných opatření podíleli. Stejně tak obyvatelům Pardubic, kteří se aktivně zajímali, co v takové chvíli dělat. Bylo patrné, že případná opatření při nálezu munice berou jako nutnost, kterou by bylo třeba tolerovat,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Při rozšiřování nadjezdu nad železniční tratí v sousedství rafinerie Paramo musela firma Borgata podrobně prozkoumat lokalitu, která byla během 2. světové války cílem několika náletů a podle odhadu odborníků se zde mohly nacházet desítky nevybuchlých leteckých pum z té doby. Pyrotechnici nejprve zkoumali terén stavby do hloubky čtyř metrů, v místech, kde mají stát piloty mostní konstrukce, pak provedli až dvanáctimetrové průzkumné sondy.  Nevybuchlou munici ale na štěstí nenašli.

Pro obyvatele Pardubic tak pomalu končí období, během kterého museli počítat i s možnou evakuací v případě pozitivního nálezu pyrotechniků. Ta by byla poměrně složitá, neboť stavba se nachází blízko centra města a evakuace by se týkala lidí v okruhu 1100 metrů od místa nálezu, stejně jako všech, kteří žijí podél trasy, po níž by policejní pyrotechnici munici převáželi k likvidaci v případě, že by ji nemohli deaktivovat na místě nálezu. Pro krizový štáb města se chýlí ke konci zhruba roční období permanentní připravenosti k zajištění evakuace, která by se netýkala pouze obytných budov, ale také několika nákupních center a zejména vlakového nádraží a mezinárodního letiště.

Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
11.12. 11:00
dnes

Skorojasno
4°C
12.12.
zítra

Zataženo
9°C / 7°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl