Hloubkový pyrotechnický průzkum u Parama končí

S Velikonocemi skončil pyrotechnický průzkum u Parama, který začal v březnu loňského roku. Průzkum je součástí dostavby nadjezdu a mimoúrovňové křižovatky, která je v plném proudu a měla by trvat do podzimu příštího roku. Pyrotechnici v následujících týdnech ještě provedou průzkum na povrchu a v otevřených výkopech,  tyto práce však představují pouze malé procento z celkového rozsahu plánovaného pyrotechnického průzkumu.  Také riziko nálezu nevybuchlé munice z druhé světové války, kvůli němuž nad velkou částí Pardubic visela hrozba evakuace, je již malé.

„Podle původních odhadů byla pravděpodobnost nálezu nevybuchlé munice a z toho plynoucích opatření, včetně evakuace, relativně vysoká. Chci proto poděkovat všem, kteří se na přípravách těchto mimořádných opatření podíleli. Stejně tak obyvatelům Pardubic, kteří se aktivně zajímali, co v takové chvíli dělat. Bylo patrné, že případná opatření při nálezu munice berou jako nutnost, kterou by bylo třeba tolerovat,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Při rozšiřování nadjezdu nad železniční tratí v sousedství rafinerie Paramo musela firma Borgata podrobně prozkoumat lokalitu, která byla během 2. světové války cílem několika náletů a podle odhadu odborníků se zde mohly nacházet desítky nevybuchlých leteckých pum z té doby. Pyrotechnici nejprve zkoumali terén stavby do hloubky čtyř metrů, v místech, kde mají stát piloty mostní konstrukce, pak provedli až dvanáctimetrové průzkumné sondy.  Nevybuchlou munici ale na štěstí nenašli.

Pro obyvatele Pardubic tak pomalu končí období, během kterého museli počítat i s možnou evakuací v případě pozitivního nálezu pyrotechniků. Ta by byla poměrně složitá, neboť stavba se nachází blízko centra města a evakuace by se týkala lidí v okruhu 1100 metrů od místa nálezu, stejně jako všech, kteří žijí podél trasy, po níž by policejní pyrotechnici munici převáželi k likvidaci v případě, že by ji nemohli deaktivovat na místě nálezu. Pro krizový štáb města se chýlí ke konci zhruba roční období permanentní připravenosti k zajištění evakuace, která by se netýkala pouze obytných budov, ale také několika nákupních center a zejména vlakového nádraží a mezinárodního letiště.

Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
25.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
26.3.
zítra

Polojasno
8°C / 2°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy