Město je ohroženo smogem, byl vyhlášen signál upozornění

Znečištění ovzduší v Pardubicích dosáhlo hranice, kdy je vyhlašován tzv. signál upozornění. Občané města o tom byli a jsou informováni městským rozhlasem a prostřednictvím radničního webu. Zde jsou jim také k dispozici základní doporučení, jak se za daného stavu chovat. Upozornění na možný výskyt smogové situace také zaznělo v prostředcích MHD.

 

Signál upozornění je vyhlašován ve chvíli, kdy obsah polétavých částic ve vzduchu činí více než 100 mikrogramů na m3, a to v klouzavém hodinovém průměru za posledních 24 hodin. „Signál upozornění nestanovuje žádné povinnosti nebo omezení, lidem je pouze doporučováno, jak se chovat. Nemocní a starší lidé a děti by měli omezit pohyb po městě, všeobecně je doporučováno vyvarovat se větší fyzické zátěže a lidé by neměli topit nekvalitním topivem, které by stav ovzduší ještě zhoršovalo,“ říká vedoucí krizového oddělení magistrátu Jiří Kyncl. „Všechny tyto informace občané najdou na radničním webu, v rámci zavedených postupů už jsme také informovali všechny školní a předškolní zařízení ve městě a městské obvody. Upozornění bude znovu hlášeno také v městském rozhlase a v prostředcích MHD. A stejně budeme postupovat v případě jakýchkoliv nových zpráv,“ dodal Kyncl.

Pokud by obsah částic ve vzduchu přesáhl 150 µg/m3, nastal by tzv. signál regulace. V tomto režimu už by např. továrny byly nuceny omezovat svůj provoz. V případě Pardubic by však určitá opatření musela přijmout pouze společnost Synthesia, která topí uhlím. Paramo, které až donedávna topilo kapalným palivem, už topí pouze zemním plynem. V Pardubicích jsou ovšem hlavním problémem automobily, které se na znečištění vzduchu podílejí více než z 50 procent.

„Novela zákona o ochraně ovzduší, která by umožňovala zakázat vjezd aut do určitých částí města, ještě není v platnosti, a i potom pro nás bude její využití dost problematické. Předpokládá totiž, že řidičům budou k dispozici adekvátní objízdné trasy, k čemuž nemáme dopravní podmínky. Znovu tak bolestně narážíme na neexistenci obchvatů města,“ vyzvedla hlavní důvod znečištění vzduchu v Pardubicích primátorka Štěpánka Fraňková. „Chtěla bych za dané situace apelovat na všechny řidiče, aby důkladně zvážili, zda musí do ulic skutečně vyrazit osobním automobilem. Skoro každý z nás má malé děti, starší rodiče, příbuzné nebo přátele, těm všem pomůže, pokud auto zůstane nějaký čas v garáži. Systém naší hromadné dopravy, ať už jde o trasy nebo jízdní řády, pokrývá celé město i okolí. Veřejná doprava je tak téměř stoprocentní alternativou pro ty, kdo vyslyší naši výzvu a rozhodnou se kvalitu vzduchu alespoň pro tentokrát nezhoršovat,“ vzkázala občanům města primátorka.

Informace o stavu ovzduší ve městě i pokyny, jak se za daného stavu chovat, jsou k dispozici na webových stránkách města http://www.pardubice.eu/dulezite-informace/vystraha-meteo-smog.html. Prostřednictvím internetu i rozhlasu budou lidé informováni i v případě, že se situace zhorší a bude vyhlášen signál regulace. Prognózy hydrometeorologů zatím nejsou příliš příznivé. Větrné počasí, které by mělo pomoci pročištění vzduchu, zřejmě přijde až koncem týdne.

 

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
252627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
25.9. 06:00
dnes

Mlhy
12°C
26.9.
zítra

Polojasno
19°C / 10°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl