Multikulturní týden 2016

Sedmý ročník festivalu se nabídkou rozmanitých akcí a aktivit snaží ukázat, že v Pardubicích žijí zajímaví lidé mnoha různých profesí či zájmů. Cílem festivalu je poskytnout obyvatelům možnost poznat své sousedy žijící ve městě včetně těch, kteří pocházejí z jiných částí světa.Ukázat folklór i současné umění a vytvořit prostor pro vzájemná setkání lidem, kteří by se za všedních okolností neměli možnost poznat.

Hlavní program: pátek 20.5. - sobota 21.5. - neděle 22.5. - pondělí 23.5. - úterý 24.5. - středa 25.5. - čtvrtek 26.5. - pátek 27.5.

Výstavy - Hlavní program - Multikulturní polední menu

Multikulturní týden se zároveň připojuje k Týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby http://amaterskatvorba.cz/.

Záštitu nad akcí převzali:
Miluše Horská, senátorka PČR za Pardubicko a Chlumecko,
Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu,
Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje,
Martin Charvát, primátor statutárního města Pardubic,
Miroslav Ludwig, rektor Univerzity Pardubice.

Výstavy

 

6. 5. – 30. 5., Jak se učí malý středoafričan?
Galerie města Pardubic, Příhrádek 5, Pardubice, denně 10.00 - 18.00 hod. (mimo pondělí)

Netradiční expozice pojednává o školství ve Středoafrické republice a o možnostech, jak se v daném sektoru dá pomáhat. Výstava představí nejen různé artefakty ze středoafrických škol, ale i například zbrusu nové učební materiály, které pro středoafrické základní školy vytvořila organizace SIRIRI.

16. 5. – 10. 6., Les / La Forêt

Natura park - Ekocentrum Paleta, Štolbova 2874, Pardubice, denně 8.00 - 12.00 hod. (objednané skupiny), 14.00 - 21.00 hod. (pro veřejnost)

Lesní prostředí soustřeďuje největší množství forem života a přírodních druhů, přispívá ke tvorbě a ochraně půdy, představuje zdroj obživy i léků. Autoři hledají rovnováhu mezi lidskou činností a křehkým ekosystémem.
Výstava je součástí francouzského vzdělávacího cyklu "Trvale udržitelný rozvoj, proč?"

17. 5. – 17. 6.   Alex Abramov - Moje verze nebo klasický případ lži

Café Robinson, Mladých 325, Pardubice, 10.00 - 22.00 (pondělí - čtvrtek), 10.00 - 19.00 hod. (pátek)

Každá fotografie, stejně jako řečená myšlenka, je osobní subjektivní verzí neboli takzvanou obyčejnou lží (citát ruského lyrika Fjodora Ivanoviče Ťutčeva "Řečená myšlenka je lží.").
Autor snímků Alex Abramov se narodil ve městě Pripjať (Ukrajina) a ve věku šesti let se po havárii atomové elektrárny přestěhoval do Kyjeva. V současnosti žije v České republice. Fotografování je jeho koníček, převážně se věnuje černobílé, abstraktní a pouliční fotografii.

23. 5. - 11. 6.   Šance pro Tebe

Klub 29, Sv. Anežky České 29, Pardubice, 15.00 - 23.00 hod. (úterý - pátek), 17.00 - 23.00 hod.(sobota)

Mladí lidé ze sociálně znevýhodněného prostředí dostali příležitost účastnit se fotografického workshopu pořádaného neziskovou organizací Šance pro Tebe. Cílem bylo zprostředkovat mladým lidem nový tvůrčí zážítek. Fotili portréty, městské scenérie i výjevy z přírody.

26. 5.   Naděje

Základní umělecká škola Pardubice - Polabiny, Výtvarný obor (VO), Nová ulice 282, 17.00 - 19.00 hod. (čtvrtek)

Podvečerní výstava v Galerii Chodba z děl vzniklých během stejnojmenné výtvarné dílny.

Hlavní program

Pátek 20. 5.

Slavnostní zahájení Multi-kulturního týdne                                    

Společenský sál Magistrátu města Pardubic, Pernštýnské náměstí 1, 18.00 - 19.45 hod.

Sedmý ročník festivalu oficiálně zahájí koncert skupiny Yellow Sisters. Přestavena bude společnost SIRIRI, pro jejíž vzdělávací programy ve Středoafrické republice budou vybírány finanční prostředky během celého týdne. Program moderuje Tomáš Klement.

SIRIRI

SIRIRI je česká obecně prospěšná společnost, která pomáhá ve Středoafrické republice (SAR). Od svého vzniku v roce 2006 se tato nevládní, nenáboženská a nepolitická organizace zaměřuje na rozvoj vzdělávání, zdravotnictví a zemědělství. Partnery organizace jsou misionáři z Řádu bosých karmelitánů, kteří v SAR dlouhodobě žijí a pracují. SIRIRI pořádá vzdělávací a osvětové akce pro děti i dospělé, kterými se snaží upozornit českou veřejnost na situaci v SAR a význam rozvojové spolupráce. Sedmý ročník Multikulturního týdne podpoří dobrovolnou finanční sbírkou vzdělávací programy SIRIRI ve Středoafrické republice. www.siriri.org

Sobota 21. 5.

Mezinárodní sportovní den

Sportoviště Univerzity Pardubice, Kunětická 92, 10.00 – 18.00 hod.    

­Své síy poměří týmy v malé kopané i volejbalu. Doprovodný program v podobě soutěží a tvořivých dílen i pro nejmenší. Prodej občerstvení na místě. Registrace týmů na e-mailu: icpardubice@suz.cz.

Na hranicích Evropy

Galerie města Pardubic, Příhrádek 5, 17.00 - 18.00 hod             

­

Diskutujte a porovnávejte, jak vidí hranice Evropy politik, humanitární pracovník a veřejnost. Debatu s Tomášem Zdechovským a Tomášem Vlachem moderuje Pavla Pilařová.

Neděle 22. 5.

Na jedné lodi                                                              

Výletní loď Arnošt, 14.00 – 16.00 hod.

Společný nedělní výlet pro rodiny s dětmi po Labi s doprovodným programem pro malé výletníky.

Rezervace na e-mailu eu@ipardubice.cz.

 

Pondělí 23. 5.

Královská hra

Tyršovy sady - krytá promenáda, 14.00 - 16.00 hod.

V krásném prostředí Tyršových sadů na Vás čekají nachystané šachovnice a rovněž členové pardubického šachového oddílu, aby si s Vámi zahráli tuto královnu deskových her.

Hledáme pěstouny, aneb děti potřebují rodinu!

Kulturní centrum Pardubice, Náměstí Republiky 1, Pardubice (hala v 1. patře), 16.00 - 18.00 hod.

Zajímá Vás, co pěstounská péče obnáší nebo jaké je to být pěstounem? Chcete pomoci? Hledáme pěstouny pro děti, které nemohou vyrůstat ve své původní rodině. Přijďte se o pěstounství dozvědět více. V rámci besedy proběhne diskuze s pěstouny. Tématem Vás provedou pracovníci Amalthea.

Šance pro Tebe, fotografie - vernisáž

Klub 29, Sv. Anežky České 29, Pardubice, 18.00 hod.

Mladí lidé ze sociálně znevýhodněného prostředí dostali příležitost účastnit se fotografického workshopu pořádaného neziskovou organizací Šance pro Tebe. Cílem bylo zprostředkovat mladým lidem nový tvůrčí zážitek. Fotili portréty, městské scenérie i výjevy z přírody. Výstava potrvá do 11. 6. 2016.

Kinedok: Miss Roma ve škole

Divadlo 29, Sv. Anežky České 29, Pardubice, 19.00 hod.

Dokumentární film sleduje tři romské dívky na cestě za sebepoznáním během studia na střední škole. Musí najednou zvládat školní úkoly, Facebook, závěrečné zkoušky i milostný život. Většina jejich vrstevnic má dítě a neexistuje nikdo, kdo by jim ukázal jinou životní cestu. Dokáží si udržet svůj sen?

Úterý 24. 5.

Kavárna Universitas: Naučit se učit v Africe?

Klub 29, Sv. Anežky České 29, Pardubice, 18.00 hod.

Vojtěch Bílý, ředitel společnosti SIRIRI, vytvořil spolu s Ludmilou Böhmovou, dalšími dobrovolníky a experty vzdělávací program pro učitele středoafrických základních škol, který má za cíl zlepšit jejich metodiku výuky. Během přednášky se dotkne svých osobních zkušeností i současné problematiky.

Multižánrový koncertík

Základní umělecká škola Pardubice - Polabiny, Lonkova 510, 18.00 hod.

Koncert hudby dávné i současné, vážné i rockové. Nebude chybět ani tanec a próza.

Středa 25. 5.

Bilingvní čtení

Základní škola Klas, Školní náměstí 37, Rosice nad Labem, 9.00 - 12.00 hod.

Přijďte si poslechnout čtení příběhů ve dvou různých jazycích. Program vznikl ve spolupráci s rodiči žáků školy.
Rezervace na e-mailu: reditel@skolaklas.cz.

Poznejte francouzštinu

Francouzská Aliance, Pernštýnské náměstí 54, Pardubice, 14.00 - 15.00 hod.

Jazykový kurz pro začátečníky a konverzace pro pokročilé.

Objevte krásy zámků na Loiře

Francouzská Aliance, Penrštýnské náměstí 54, Pardubice, 15.00 - 15.50 hod.

Prezentace zajímavostí o zámcích na Loiře následována soutěžním kvízem o zajímavé ceny. Rezervace na e-mailu: barborakrejcikova.afpardubice@gmail.com.

Animace v bujónu: Babylon

Laboratoř Bujón, Divadlo 29, Sv. Anežky České 29, Pardubice, 16.00 - 18.00 hod.

Podaří se nám během workshopu najít klíč k prastarému jazyku města Babylon? Animační dílna o propletených obrázcích a slovech (nejen) ve francouzštině s Veronikou Doutlíkovou, Bárou Quaiserovou a Šárkou Zahálkovou.
Dílna je otevřena max. pro 15 osob, rezervace na e-mailu: klub@divadlo29.cz

Rabínův kocour

Divadlo 29, Sv. Anežky České 29, Pardubice, 19.00 hod.

Animovaný film vypráví příběh z pohledu kocoura, který zažívá neskutečná dobrodružství díky svému starému pánovi. Snímek vznikl podle předlohy slavného komiksového románu, jehož děj se odehrává ve 20. letech minulého století v Alžíru. Akce se koná ve spolupráci s Alliance Franςaise de Pardubice.

Čtvrtek 26. 5.

Naděje

Základní umělecká škola Pardubice - Polabiny, Výtvarný obor (VO), Nová 282, 17. 00 hod.

Učitelé z VO ZUŠ připravili výtvarné hrátky se slovem "naděje". Zkoumejte s námi možnosti otisku vlastnoručně vyrobeného razítka. Vzniklá díla budou vzápětí vystavena v Galerii Chodba. Důležité upozornění: ostré nůžky na nehty s sebou!

Latinský den - kolumbijský karneval

Café Apatyka, Pernštýnské náměstí 49, Pardubice, 17.00 - 20.00 hod.

Komponovaný program představí historii karnevalů v Kolumbii, nabídne dílnu chilské umělkyně Macareny Barra a ukáže národní tance z Kolumbie a Dominikánské republiky.

Pátek 27. 5.

Pestrý multi-kulturní jarmark

Pernštýnské náměstí, 11.00 – 17.00 hod.

Na návštěvníky čeká více jak dvacítka stánků nejen s ochutnávkami cizokrajných kuchyní, ale také s rukodělnými výrobky a ukázkami řemesel. Vaše sluchové a zrakové smysly obohatí hudebníci a tanečníci z různých koutů světa.
Pro děti je připraven doprovodný program.

Bělorusko - ruský večer spolku Ruský domov

Sál Jana Kašpara, Krajský úřad Pardubického kraje, 17.30 hod.

Komponovaný večer přiblíží Bělorusko očima Bělorusů žijících v Pardubicích a okolí, ale i očima Čechů a Rusů. Připraven je workshop malování tradičních ruských hliněných hraček, ochutnávky ruského a běloruského pečiva, čaj ze samovaru, prezentace o Bělorusku a Minsku, zpěv ruských a běloruských písní.

MULTIKULTURNÍ POLEDNÍ MENU

Café Robinson - v týdnu od 23. - 27. 5. nabídne tato chráněná kavárna v rámci svého poledního menu speciality z různých zemí - polévky, hlavní jídla i dezerty.
Denní nabídku najdete na facebookových stránkách kavárny: Café Robinson & Obchod U soba.

 

 

Akce

<<
listopad 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
2223242526
27282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
22.11. 09:00
dnes

Zataženo
8°C
23.11.
zítra

Oblačno
12°C / 3°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl