SCIENCE POINT UPa v Olympijském parku Pardubice

Univerzita Pardubice jako oficiální partner Olympijského parku Pardubice nabídne návštěvníkům speciální vědecké interaktivní stanoviště SCIENCE POINT a řadu dalších služeb.

Sedm fakult univerzity a jejich demonstrační týmy složené z akademiků a studentů připravily pro pardubický olympijský park dva speciální stánky, které budou otevřené pro návštěvníky po celou dobu konání Olympijských her každý den od 9 do 17 hodin v pardubickém parku Na Špici.

Po celých 16 dnů se na populárně-naučném zážitkovém stanovišti číslo 18 budou střídat fakultní týmy mladých vědců a vysokoškoláků, kteří zavedou návštěvníky do světa moderní vědy hravou a záživnou formou, přiblíží jim zajímavosti světa prostřednictvím zábavných a poučných ukázek z nejrůznějších vědních oborů.

Návštěvníci Science Pointu se mohou v průběhu 16 dní těšit na pestrý populárně-naučný program:

INTERAKTIVNÍ EXPERIMENTY, HRY, UKÁZKY A POZNÁVÁNÍ:

 • Život je chemie - Co by nás nenapadlo: Fakulta chemicko-technologická nabídne chemické pokusy, které vysvětlí, jak nebezpečné mohou být některé mikroorganismy a jak užitečný je svět nanotechnologií. Na návštěvníky čekají hrátky s vodou i vzduchem. Děti si budou moci uvařit vlastní plastelínu i sliz, budou objevovat barevný svět kolem nás a záhady optických klamů, chybět nebudou ani chemické kvízy a spousta zajímavostí ze života kolem nás, který by bez chemických souvislostí nebyl možný.
 • Mě už nikdo nenapálí: Fakulta ekonomicko-správní upozorní zábavnou formou a kvízy na úskalí neznalosti finanční gramotnosti a přiblíží návštěvníkům řešení různých matematických rébusů. Seznámí návštěvníky s roboty a jejich programováním.
 • Vlakem vpřed, o autě nemluvě: Dopravní fakulta Jana Pernera pro radost menším návštěvníkům zprovozní železnici na stole, starším pak ukáže různé možnosti monitorování provozních kapalin v autě, z čeho se skládá kolejnice a další zajímavosti z testování materiálů dopravních prostředků.
 • Roboti nás nahradí nebo budou poslouchat? Fakulta elektrotechniky a informatiky přiveze na stanoviště bludiště, kterým roboti projdou, jak jim člověk poručí. Moderní možnosti nových technologií předvedou 3D tiskárna, 3D scanner či termokamera.
 • Záchrana života je i v našich rukách: Záchranáři z Fakulty zdravotnických studií seznámí účastníky se zásadami první pomoci, jak pomoci zraněnému při dopravní nehodě, návštěvníci si vyzkouší, jak správně sundat havarovanému řidiči motocyklu helmu a řadu užitečných postupů, jak pomoci zraněnému. Nebude chybět ani zábavné maskování vážných zranění.
 • Věda tajuplná - Fakulta filozofická nabídne čtení historického písma a ukázky muzikoterapie i alternativní způsoby malování – ústy, nohama, nedominantní rukou.
 • Bude to jako nové? Proboha ne!: Fakulta restaurování předvede principy a správné způsoby restaurování a udržování hmotného kulturního dědictví. Na ukázkách z vybraných restaurovaných lokalit nahlédne návštěvník pod pokličku restaurátorských technik spojujících historii, výtvarné, umělecké a vědecké disciplíny včetně chemie.
 • VĚDA V POHYBU
  • Science kolo – s vědou po Olympijském parku – s interaktivními chemickými pokusy je možné putovat i mimo Science Point po celém Olympijském parku
  • Testovacím vozem kolem špice
  • Elektrokolem za udržitelné zdroje / šetříme Zemi
  • Hrátky na stolní železnici
 • Staň se na vteřinu vysokoškolákem - vyfoť se za studenta některé ze sedmi fakult univerzity (v siluetě studenta) a postuj na FB UPa
 • Staň se kamarádem univerzitního maskota – rozverný Upáček rád pozdraví každého, kdo je zvídavý
 • VĚDA KAM OKO DOHLÉDNE
  • Zábavné KVÍZY na tabletu pro zvídavé a soutěživé – tři znalostní kvízy z oblasti chemie, restaurování a zdravotnických oborů
  • Vědecké PUZZLE – kdo nejrychleji složí záhadný starobylý pernštejnský nápis?

Stanoviště Univerzity Pardubice č. 18 v parku Na Špici doplňuje výstava na valech pardubického zámku:

 • Zvětšeno – VÝSTAVA vědeckých velkoformátových fotografií na outdoorových panelech přiblížuje záhadný svět mikro- a nanosvěta v mnohonásobném zvětšení pomocí speciálních vědeckých mikroskopů

SCIENCE POINT Univerzity Pardubice zaujme každého bez rozdílu věku – PŘIJĎTE SI POHRÁT S VĚDOU, bez níž by se neobešli ani naši sportovci v Riu!

Kromě populárně-naučného odborného programu, který bude vítaným doplňkem sportovních a kulturních aktivit, které budou v celém areálu pardubického olympijského parku a v Pardubicích probíhat, se otevřou návštěvníkům i univerzitní vnitřní i venkovní sportoviště v Kunětické ulici a univerzitní areál vodních sportů u Labe s veslařským klubem. Návštěvníci si budou moci u areálu vodních sportů univerzity zapůjčit in-line brusle pro projížďky po stezce podél Labe.

Univerzita Pardubice nabízí návštěvníkům olympijského parku i prostory pro parkování – na nových parkovištích ve Studentské ulici, odkud je do areálu parku Na Špici coby kamenem dohodil. Pro zájemce, příměstské tábory a dobrovolníky pardubického olympijského parku zajišťuje univerzita také bydlení na kolejích a stravování v menze.

 

Více informací zde: http://www.upce.cz/univerzita/olym-park.html

Akce

<<
listopad 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
1819
20212223242526
27282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
18.11. 21:00
dnes

Skorojasno
4°C
19.11.
zítra

Polojasno
5°C / 0°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl