Výstava: Aleš Veselý / Projdu-li, už se nevrátím zpátky

Vernisáž: 7. 9. 2016 v 18 hodin

Doba trvání výstavy: 8. 9. – 30. 10. 2016

Místo konání: Gampa, Příhrádek 5, Pardubice

Kurátorky výstavy: Alena Bartková, Nikola Březinová, Šárka Šedivá

Ve středu 7. září v 18 hodin Vás srdečně zveme na Příhrádek na slavnostní zahájení výstavy, jíž si chceme připomenout jednoho z nejlepších českých sochařů 20. století, Aleše Veselého. Umělcova asistentka a historička umění spravující dochované dílo a ateliér, Alena Bartková, spolu s mistrovými žačkami, Nikolou Březinovou a Šárkou Šedivou, Vám představí autorovu tvorbu ze 70. let, kdy se svými destruktivními objekty, asamblážemi a ready-mades v intimitě rozlehlého ateliéru ve Středoklukách vyrovnával s normalizační realitou.

 

Výstava přibližuje životní postoj a společenskou situaci Aleše Veselého na počátku normalizace, kdy se stejně jako řada jeho kolegů ocitl v pozici pro režim „nežádoucího“ umělce. Návštěvníkům představíme soubor prací, jež byly dosud z většiny vystaveny pouze v umělcově ateliéru ve Středoklukách, který zakoupil v roce 1970 a kde všechna tato díla také postupně vznikala. Právě toto místo pak pro něj zhmotňovalo jakýsi ostrov lidské i tvůrčí svobody. „(…) ocitnul jsem se v jiném světě‚ mezi nebem a zemí, ve světě nezávislém na tom, co je za zdí, ve světě, který jsem si sám vytvářel.“ Popisuje své pocity Aleš Veselý v rozhovoru s Marcelem Fišerem. Ateliér ve Středoklukách představoval jeho jediné útočiště, prostor, kde se mohl skrýt před nevlídnou realitou okolního světa a ve kterém se mohl plně věnovat sobě a své práci. Tvorba, která mu doposud sloužila jako komunikační prostředek s okolním světem, se tak na počátku sedmdesátých let stala nadlouho zcela privátní záležitostí.

Období oněch zlomových sedmdesátých let je na výstavě z větší části zastoupeno asamblážemi – objekty tvořenými z různých odpadových materiálů. Tato díla často sestávají ze značně nesourodých částí, jimž je společný pouze jejich destruktivní vzhled. Menší železné konstrukce zde doplňují pružiny, části strojů a jiných stopou času poznamenaných a zvolna zanikajících předmětů, jež dávno pozbyly svou původní funkci. Přístup, se kterým autor skládá jednotlivé segmenty dohromady, je poté navrací skrze nově získaný význam zpět do reálného světa jako životaschopný objekt. Aleš Veselý v rámci vlastního tvůrčího procesu nevnímal výsledné dílo jako umělecký artefakt, ale jako věc vytvořenou jakoby mimoděk v daný moment. Jeho práce z tohoto období lze tedy oprávněně chápat jako čirý odraz jeho duše, intimní sondu do nitra jeho fascinující mysli.

 

Od náhlého autorova úmrtí v prosinci loňského roku se jedná o druhý výstavní počin věnovaný jeho dílu, na jehož výchozí koncepci ovšem ještě v polovině roku 2015 osobně s kurátorkami spolupracoval. K výstavě vydáváme doprovodný brožovaný katalog, v němž budou k dispozici jak dobové fotografie ateliéru ze sedmdesátých let, tak i texty Aleše Veselého z této doby. Autorkou doprovodného textu v katalogu je Alena Bartková. Grafického zpracování se ujalo Studio Divize, brožura je zdarma k dispozici v Galerii města Pardubic a v Turistickém informačním centru u Zelené brány v Pardubicích.

Více informací na: http://www.gmpardubice.cz/

 

Akce

<<
červenec 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
161718192021
22232425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
16.7. 12:00
dnes

Zataženo
17°C
17.7.
zítra

Oblačno
24°C / 12°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy