Výstavy: Architektura Pardubice a Ránoc v Domě U Jonáše


RÁNOC


Termín výstavy:  30. 11. 2016 – 12. 3. 2017

místo konání: Východočeská galerie v Pardubicích, Dům U Jonáše

Vernisáž:  30. 11. 2016 v 17:00

„Výstava Ránoc je retrospektivním pohledem na dílo sklářského výtvarníka, malíře, ilustrátora a výtvarníka animovaných filmů Martina Velíška (1963). Ačkoli si instinktivně udržuje odstup od všech hnutí a výtvarných uskupení (což už v devadesátých letech demonstroval vytvořením vlastního stylového šuplíku – akademického civilistního parealismu, jehož zakladatelem a jediným skutečným stoupencem je on sám) na české výtvarné scéně má své nepřehlédnutelné místo. Výrazem, který se ustálil na nezaměnitelné rukopisné poloze groteskní figurace, navazuje na umělce české grotesky (K. Gebauer, K. Nepraš, V. Kokolia a další) – proudu figurace 60. let, který reagoval s černým humorem, nadsázkou a smyslem pro absurditu na život za normalizace.“

Martin Velíšek vystudoval v osmdesátých letech, která navzdory mírnému uvolnění poskytovala pro tento pohled stále dostatek impulzů. Nadsázka a smysl pro absurdní humor je mu vlastní – dotýká se bez obav klišé i zapovězených témat. Mužská nahota v jeho obrazech a kresbách typickým sebeironickým pohledem kontrastuje s dobovým kultem těla a věčného mládí. Zajímá ho člověk v nejbanálnějších i nejabsurdnějších situacích, pracuje s figurou i fyziognomií na samé hranici deformace a karikatury. Je bystrým pozorovatelem a bravurním kreslířem, ale pozornost zaslouží i jeho malířské realizace, které svědčí o hlubokém citu pro barevnou materii i expresivní možnosti malby. Jeho rukopis i díla jsou na české výtvarné scéně nezaměnitelným fenoménem.

Do širších souvislostí tehdy ještě československé kultury vstoupilo jméno Martina Velíška už na počátku 90. let, kdy jeho díla vystavená po ukončení studia na pražské VŠUP (ateliér skla, prof. S. Libenský) vzbudila pozornost osobitým a neortodoxním pohledem na tradiční výtvarná témata. Vedle malovaných skleněných váz a objektů (zastoupen na výstavách a ve sbírkách doma i po celém světě, mj. na výstavě EXPO 2005 v japonském Aichi) však záhy začaly vznikat a posléze převažovat práce malířské a ilustrátorské (nakladatelství MF Plus, Týden, Argo nebo Prostor, Albatros). V roce 1996 sestavil pro nakladatelství Argo z obrazů cyklu Lyžaři úspěšnou obrazovou publikaci. Velkou pozornost vzbudily jeho ilustrace ke klasickému dílu české literatury - k Babičce Boženy Němcové (1995). Za výtvarnou spolupráci na filmech Fimfárum Jana Wericha a Fimfárum 2 (s režisérem Aurelem Klimtem) získal České lvy za nejlepší výtvarné řešení a nejlepší výtvarný počin.

Činnost Martina Velíška je také po léta úzce spjatá s rockovou kapelou Už jsme doma – malíř je jejím členem – hráčem na štětce – a autorem designu plakátů, obalů a dalších tiskovin. Jako designér a výtvarník se podílel na návrhu a realizaci interiéru legendární pražské Hospody U vystřelenýho oka a pro pražský Žižkov vytvářel už od poloviny devadesátých let design plakátů tradičních slavností této městské části – masopustu, vinobraní a další.

O jeho práci a životě byly natočeny dva filmy - Jaro, peklo, podzim, zima (1994, režie Václav Kučera) a Ateliér civilistního parealisty (1996, režie J. Večeřa; z cyklu Géniové, blázni a pábitelé).

Výběr prací je sondou do historie a pátráním po různých podobách Velíškova osobitého způsobu výtvarného vyjádření. Výstava zahrnuje i práce z let studií, různé experimenty a hříčky, které dosud nebyly vystaveny, ale jejím hlavním cílem je představit dílo Martina Velíška v jeho skutečné šíři a pestrosti, která svědčí o nekonečné, dětsky spontánní fantazii, přirozeném smyslu pro humor, groteskno a sebeironii a o schopnosti přetavit originální nápady do téměř jakéhokoli materiálu.

Text a citace: Vanda Skálová, autorka výstavy

 

 

Výstavu Martina Velíška - Ránoc doplní doprovodné programy:

 

středa /18. 1./ 17:00 - přednáška: Zdeněk Lyčka – Grónské mýty a legendy očima Martina Velíška

 čtvrtek /26. 1./ 17:00 - setkání s Miroslavem Wankem z kapely Už jsme doma nad obrazy Martina Velíška

 středa /15. 2./ 10:00 a 17:00 - komentovaná prohlídka výstavy Martin Velíšek – Ránoc, Vanda Skálová

 Martin Velíšek – Doprovodný program se na základě tvůrčích aktivit zaměří na autorův originální postoj k ilustraci a designu skla.

Vhodné pro: ZŠ a SŠ; Dům U Jonáše; 6. 12. – 10. 3. 2017

 

 

ARCHITEKTURA PARDUBIC - POTRAVINÁŘSKÁ ŠKOLA


Termín výstavy:  30. 11. 2016 – 12. 3. 2017

Místo konání:  Východočeská galerie v Pardubicích, Dům U Jonáše

Vernisáž:  30. 11. 2016 v 17:00

V roce 1931 byla v Pardubicích uspořádána výstava Tělovýchovy a sportu, která oslavila nejen samotnou historii města, která je neodmyslitelně spjata se sportem, ale hlavně jednotlivá sportovní odvětví. Místo pro hlavní výstavní pavilon bylo určeno naproti kostelu sv. Bartoloměje, kde také výstava začínala.

 

Architektonická soutěž byla vypsána v roce 1929. Porota nakonec vybrala k realizaci kombinaci dvou návrhů a to Pavla Janáka a Karla Řepy. Návrhy jednotlivých pavilonů pak vytvářelo autorské duo Ferdinand Potůček a Karel Řepa.

Hlavní výstavní pavilon navrhl Karel Řepa jako mohutnou stavbu s odstupňovaným průčelím, které člení vertikální lizény a odlehčuje mozaika nad vchodem. Hmota stavby postupně graduje a je jen minimálně členěna okny či dekorativními prvky. Karel Řepa, tvořící v modernistickém duchu, budovu jen minimálně zkrášlil. Fasádu tak můžeme vnímat spíše jako monumentální, hmotný celek. Pásy oken člení jenom postranní vyčnívající křídla, ve kterých jsou umístěna schodiště.

Autorkou textu je Marie Jiráková

Výstava byla uspořádána ve spolupráci se Státním okresním archivem a Stavebním archivem v Pardubicích.


 

Akce

<<
červenec 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
161718192021
22232425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
16.7. 12:00
dnes

Zataženo
17°C
17.7.
zítra

Oblačno
24°C / 12°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy