Understanding - maraton přednášek, 12. 1. 2017

Nenechte si ujít mezinárodní tvůrčí setkání „Understanding“, které nabídne unikátní
spojení hned několika oblastí: současného umění, sociální práce, umělecké
participace i kulturní advokacie. Pro veřejnost jsou na čtvrtek 12. ledna připraveny
hned tři workshopy a chybět nebude ani zahraniční návštěva.

Workshopy povedou tři profesionálky, za Českou republiku umělecká manažerka Šárka Havlíčková a koučka Hana Vosmíková, z Brazílie pak dorazí antropoložka a umělkyně Fernanda Eugenio. Představí se zde však i řada kurátorů z dalších zemí. „Na večerním přednáškovém maratonu vystoupí od 18 hodin v Divadle 29 umělci a kurátoři z České republiky, Polska, Slovenska a Ukrajiny. Jejich originální umělecké projekty pomáhají lidem, kteří se ocitli v krizových situacích, nebo zkoumají možnosti umění při porozumění v lidských společenstvích,“ informuje koordinátorka projektu Lucie Břízová. Interaktivní vizuální instalace INTERUPTOR Cristiny Maldonado (Mexiko) v Divadle 29 pak umožní divákům prožít dialog beze slov pro jednoho.

„Understanding, tedy porozumění jsme jako hlavní téma posledního CreArt setkání v Pardubicích zvolili záměrně. Skutečnost, že umělci mohou být něco jako sociální pracovníci a jejich tvorba může pomoci lidem v těžkých situacích či při hledání porozumění odlišnostem, které různé lidi a společenství oddělují, je úžasná,“ říká náměstek primátora pro sociální politiku a kulturu Jakub Rychtecký. „Je škoda, že si tuto důležitou úlohu umění v současnosti stále málokdo uvědomuje,“ dodává Rychtecký.

Program nabídne pestrou paletu projektů

Večerní přednáškový maraton v Divadle 29 nabídne pestrou paletu inspirativních sociálně-uměleckých a participačních projektů. Hvězdou večera bude známá umělkyně Kateřina Šedá, která bude hovořit o své práci s obyvateli brněnských čtvrtí. Přednáška Anyy Medvedevy z Ukrajiny bude věnována lidem z Donbasu, čelícím nevyhlášené válce, a potenciálu kultury v otázkách porozumění a rozvoji tolerance. Malgorzata Mirga-Tas z Polska představí projekt Romani Art, který se zaměřuje na sociální vyloučení a xenofobii při práci s romskou komunitou. Ojedinělý projekt ve vyloučené lokalitě předměstí Předlice v Ústí nad Labem představí Adéla Machová z Fakulty umění a designu UJEP. Jakub Čermák a Barbora Šupová umožní nahlédnout do zákulisí festivalu sociálního umění Případ pro sociálku, který v roce 2016 proběhl ve spolupráci s Autonomním sociálním centrem Klinika v Praze. O výtvarném projektu založeném na cestách karavanu, který navštěvuje romské osady na Slovensku, zas bude vyprávět Daniela Krajčová ze Slovenska. Její kolega z mezinárodní platformy Make Art with Purpose Oto Hudec bude sdílet zkušenosti ze své práce s imigranty v Lisabonu. Proces osobních sebereflexí v projektu Horizont událostí, v němž se setkává artefiletika a výtvarné umění, bude prezentovat Kamila Ženatá. Výtvarný teoretik Jan Zálešák se pak krátce zamyslí nad tématem participativního umění.

Akci realizuje Statutární město Pardubice v rámci mezinárodního projektu CreArt – síť pro uměleckou tvorbu - podpořeného programem EU Culture (2007 – 2013). Programovou koncepci měl na starosti spolek Offcity. Vstup na přednášky i na workshopy je zdarma. Na workshopy a na představení INTERUPTOR je ale nutné se zaregistrovat předem. Další informace naleznete na www.understanding-creart.org

Akce

<<
červenec 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
161718192021
22232425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
16.7. 11:00
dnes

Zataženo
15°C
17.7.
zítra

Oblačno
24°C / 12°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy