Pardubice plánují výstavbu dvou cyklostezek. S podporou státu

Vedení města zažádá o dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na výstavbu dvou cyklostezek. Jedná se o trasy z Černé za Bory do Žižína a z Pardubic do Chrudimi. Dotace by měly v obou případech pokrýt 85 procent způsobilých nákladů, zbytek zaplatí město z vlastních zdrojů.

Jízda po silnici z Černé za Bory do Žižína je už dlouhou dobu riskantní, výstavba cyklostezky v těchto místech je více než nutná. „Silnice v tomto úseku není zrovna nejširší, provoz zde je navíc velmi intenzivní. Pokud k tomu připočteme nedodržování povolené rychlosti, tak zde vzniká řada nebezpečných situací pro všechny uživatele komunikace,“ uvádí náměstek primátora zodpovědný za dotační politiku Jan Řehounek s tím, že situace je čím dál tím více neúnosná a je proto nutné ji řešit. Jediným východiskem podle něho je oddělit dopravu vozidel od té ostatní a vytvořit chodcům a cyklistům vlastní komunikaci.

Pardubice na výstavbu této cyklostezky dlouhé 1 kilometr vyčlenily z městského rozpočtu pro rok 2017 částku 6 milionů korun. Vedení města však na SFDI chystá podat žádost o dotaci, která by pokryla 85 procent způsobilých nákladů. „Realizace cyklostezky by měla vyjít na zhruba 9,4 milionu korun. Pokud však budeme s žádostí o dotaci úspěšní, město zaplatí přibližně 3,2 milionu korun,“ dodává náměstek.

Druhá cyklostezka, kterou město plánuje vybudovat, má propojit Pardubice s Chrudimí. Prozatím by se mělo jednat o realizaci první etapy této trasy, tedy z Pardubic do Dražkovic v délce cca 0,6 kilometrů. „Navrhovaná stavba je řešena jako sdružená stezka pro chodce a cyklisty a je součástí souboru staveb, jejichž záměrem je umožnit bezpečnější spojení těchto dvou měst. Navíc se díky ní zlepší plynulost jízdy v tomto úseku a především se zvýší bezpečnost účastníků provozu,“ podotýká primátor města Martin Charvát.

I v případě stavby druhé cyklostezky Pardubice zažádají o dotaci. „V rozpočtu města na rok 2017 je na realizaci první etapy cyklostezky z Pardubic do Chrudimi alokována částka 7,1 milionu korun, která by měla pokrýt celou stavbu, protože tato cyklostezka je prioritou. Ale pokud i zde získáme dotaci, město by tento záměr vyšel, v očekávaném poměru nezpůsobilých výdajů, na necelé 2 miliony korun. V případě úspěchu v obou žádostech by tak podíl města neměl výrazně překročit 5 milionů korun,“ doplnil náměstek Řehounek.

Jakou částkou se město bude na těchto projektech ve finále podílet, bude známo až na základě výsledků výběrových řízení a rozhodnutí SFDI o přidělení příspěvku.

Akce

<<
červenec 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
161718192021
22232425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
16.7. 12:00
dnes

Zataženo
17°C
17.7.
zítra

Oblačno
24°C / 12°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy