Jaroslav Jebavý - Nic než kruhy - Výstava v Galerii města Pardubic

Ve čtvrtek 2. března v 18 hodin Vás srdečně zveme na vernisáž výstavy Nic než kruhy, na které se legendární pardubický malíř Jaroslav Jebavý přizná k celoživotní vášni pro geometrii. Symbol kruhu se bude prolínat v klasické velkoformátové malbě i poezii, Jebavého obrazy v galerii doprovodí básně pardubického básníka Pavla Reichmana. Zasvěcený komentář k dílu obou autorů Vám představí kurátorka výstavy, Martina Vítková. Výstava potrvá do 23. 4. 2017.

 Pardubický malíř Jaroslav Jebavý není tradiční malíř, je konceptualista. Nehledá tvar, zhmotňuje vizi, v níž hlavní roli hrají kruhy. Kruh jako symbol celistvosti. V jeho přístupu se projevuje vliv německé skupiny Zero, která chtěla vyjít z bodu nula, z jednoduchosti, a opakováním v nekonečné serialitě se dopracovat k nové skutečnosti.

 Nikdo v Pardubicích nemá tak dobře vypracovanou legendu života a tvorby jako Jaroslav Jebavý. Je to lodní kapitán a dělá kroužky jako buddhistický mnich. Jebavý je mladším současníkem Pardubických Starých psů, mezi něž patřili Alva Hajn, Josef Procházka, Jiří Lacina, Bedřich Novotný či donedávna v Německu žijící František Kyncl. Protože Starý psi už pozvolna přešli od aktivní tvorby do pozice mýtu, zůstává Jebavý jedním z posledních klasiků pardubické scény.

 

K výstavě vydáváme katalog, v němž si přečtete komentář historičky umění Martiny Vítkové a Jebavého přítele, fotografa Pavla Šmída, a ponoříte se do poezie Pavla Reichmana.

 

A jak silný otisk zanechá symbol kruhu ve Vás?

Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
25.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
26.3.
zítra

Polojasno
8°C / 2°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy