Evropský den umělecké tvořivosti

V úterý 21. března 2017 budou Pardubice opět slavit Evropský den umělecké tvořivosti. Lákavý program nabízející živé tvoření – výtvarné dílny – poznání – zábavu pro všechny věkové skupiny připravilo 7 institucí: Galerie ArtSpace NOV, Ateliér MOLO, Dům dětí a mládeže Beta, Galerie města Pardubic, Národní památkový ústav Pardubice, Východočeská galerie v Pardubicích a Východočeské muzeum Pardubice. Přesné časy a kontakty naleznete na fecebook stránce CreArt Pardubice a na webech zapojených organizací. Všechny akce jsou zdarma a je na nutné si na ně rezervovat místo.

Společným tématem letošního Evropského dne umělecké tvořivosti v Pardubicích je kruh.  Prastarý symbol tvořivých cyklů života, který od nepaměti probouzí lidskou představivost, odkazuje totiž na to, že mezinárodní projekt CreArt: Network of Cities for Artistic Creation jde do finále. 5 let mohli umělci, kurátoři a umělečtí pedagogové z Pardubicka sdílet své zkušenosti s odborníky z dalších evropských měst. Díky financím z Evropské unie a také z města Pardubice se zde realizovalo mnoho zajímavých akcí: výstav, dílen, setkání, které současné umění a tvořivost přibližovaly široké veřejnosti.

 

A co konkrétně se bude 21. března dít? Nabídka je skutečně pestrá. Do Tvůrčího Ateliéru MOLO mohou zavítat všichni malí kreativci ve věku od 6 do 12 let. S lektorkou budou kreslit, malovat a prozkoumávat symbol a tvar kruhu: symbol sounáležitosti, propojení, koloběhu, nekonečna. Východočeské muzeum zve na dílnu Pardubičtí průkopníci to roztočí v komiksu, kde děti od 6 let mohou vytvářet komiksové příběhy na motivy životu slavných Pardubáků. Východočeská galerie v Pardubicích chystá celodenní otevřený workshop pro všechny věkové skupiny A přece se točí! s technikou sítotisku. Každý, kdo si rezervuje místo, si bude moci vytisknout vesmírné motivy na tričko nebo tašku. Tiskařské řemeslo přiblíží i dílna pro děti i dospělé „MANDALY - KRUHY ŽIVOTA v DDM Beta, ta se zaměří na výtvarné hrátky s prastarým symbolem harmonie - mandalou. Odnést domů si odtud můžete tašku s originálním potiskem. Galerie města Pardubic vytvořila program pro seniory, kteří se chtějí blíže seznámit s osudem a dílem pardubického výtvarníka Jaroslava Jebavého. Výtvarná dílna Geometrii se meze nekladou! propojí komentovanou prohlídku se společným zábavně meditativním objevováním smyslu autorovy tvorby. Galerie Art Space NOV vábí na možnost setkání s japonskou kulturou. Po celý den bude v prostorách Café Apatyka k vidění projekce obrazů, kreseb i videa z performancí japonské umělkyně Akiko Ueda a malíře a performera Jána Valíka. Večer, od 18h se uskuteční debata o japonském umění a kontaktních prostorech Japonska s evropskou kulturou. Národně památkový ústav připravil pro školní a organizované skupiny výlet do historie rodu Pernštejnů nazvaný, Pernštejnové vypráví. Životní cyklus renesančního šlechtice.

 

I když tato akce projekt CreArt uzavírá, jak už podtitul CreArt - To be continued napovídá, organizátoři věří, že 5 let spolupráce a výměny zkušeností mezi evropskými umělci a organizátory zanechají v Pardubicích nesmazatelnou stopu. "Díky CreArtu získaly pardubické organizace, kultura a společnost mnoho cenných zkušeností, partnerství, možností, informací, objevů." říká hlavní koordinátorka projektu Lucie Břízová. "Projekt významně přispěl k navázání kontaktů mezi pardubickými kulturními a volnočasovými organizacemi, které jsme záměrně do projektu přizvali. Řada z nich vnímá spolupráci jako inspirativní a plodnou." doplňuje odborná garantka projektu Ivana Panochová.

Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
25.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
26.3.
zítra

Polojasno
8°C / 2°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy