Dny Evropského dědictvví

 

Vždy v září se pro širokou veřejnost zpřístupňují zajímavé a výjimečné památky, budovy, objekty i prostory, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo celkově nepřístupné. Akce se koná od roku 1991 po záštitou Rady Evropy  a k její myšlence zvýšit povědomí o našem kulturním děkictví se dnes hlásí 50 zemí Evropské kulturní konvence. Město Pardubice se k této významné celoevropské akci připojuje od roku 2002. Na místech zpřístupněných v rámci Dnů evropského dědictví je pro návštěvníky připraven speciální program - komentované prohlídky, besedy, výstavy apod.

 Celý program si můžete stáhnou zde.

 

 „Během víkendu 16. a 17. září bude v Pardubicích zpřístupněno 17 objektů. S ohledem na národní téma letošního ročníku, kterým jsou Památky a příroda, bude součástí doprovodného programu i široká škála besed či komentovaných procházek po městě a jeho zeleni, připravená ve spolupráci s Klubem přátel Pardubicka.  V bývalé reálce bude historik František Šebek přednášet na téma Rybníkářství na Pardubicku za pánů z Pernštejna,  tématem plně souzní zpřístupnění objektu Natura Parku na Chrudimce,“ řekla organizátorka EHD Jana Fiedlerová.

 

I letos se během Dnů evropského dědictví otevřou místa, která nejsou běžně přístupná, například katakomby kostela Zvěstování Panny Marie či zvonice u kostela sv. Bartoloměje. Pro malé i větší zájemce připravila Východočeská galerie v Pardubicích a Galerie města Pardubic s Národním památkovým ústavem zajímavé výtvarné dílny. Návštěvníci nepřijdou ani o tradiční a oblíbené součásti programu, jako jsou procházky městskou památkovou rezervací s historikem Františkem Šebkem či velký návštěvní den ve Východočeském divadle, zpřístupněn bude zámek, radnice, galerie, pardubický pivovar, některé kostely, židovský hřbitov atd. Tradičně se návštěvníci mohou těšit i na soutěž. Pro prvních 35 návštěvníků památek, kteří navštíví alespoň pět objektů a nasbírají razítka do hrací karty, je u pojízdné kavárny Doppie Coffee připravena káva zdarma.

 

„Návštěvníci jistě ocení to, že letošní svátek památek bude dvoudenní. Často si stěžovali, že nestihli objet či obejít vše, co je v nabídce zaujalo,“ dodala Fiedlerová. Pardubice si totiž na nedostatečný zájem o Dny evropského dědictví nemohou stěžovat, každoročně přicházejí tisíce zájemců.  Rekordní byl rok 2015, kdy prošlo otevřenými objekty 9.500 návštěvníků. Podle průzkumu, který si organizátoři nechali udělat, je zhruba třetina návštěvníků mimopardubická. Nejčastěji přijíždějí z Prahy, Chrudimi a Hradce Králové.

Všechny objekty zapojené do programu EHD budou v tento den přístupny zcela zdarma či za symbolický poplatek.


 

Akce

<<
leden 2018 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
2425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
24.1. 02:00
dnes

Zataženo
2°C
25.1.
zítra

Zataženo
6°C / 4°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl