Pardubice zkoumají své dopravní chování

Od září v Pardubicích probíhá takzvaný průzkum dopravního chování. Na zvonky náhodně vybraných domácností tak budou zvonit tazatelé, kteří zjišťují, odkud kam a jakým dopravním prostředkem obyvatelé Pardubic cestují. Na základě průzkumu, který potrvá jeden rok, pak bude možné ve městě vytvořit podmínky umožňující efektivní dopravu.

„V rámci průzkumu je nutné získat reprezentativní vzorek jednoho tisíce domácností. Pro jeho dosažení je navíc klíčové, aby lidé byli k tazatelům, kteří budou dotazníkové šetření provádět, vstřícní a ochotní s nimi spolupracovat,“ říká Ivana Maradová z Magistrátu města Pardubic, která za projekt zodpovídá.

Údaje, odkud kam, jakým dopravním prostředkem či za jakým účelem se lidé po městě pohybují, jsou rozhodující pro dobré fungování celého města. Aby bylo možné ve městě vytvořit podmínky pro efektivní a šetrnou dopravu, je nutné získat o cestách lidí komplexní představu. „Průzkum v domácnostech nelze nahradit nějakým sčítáním aut nebo anketou na ulici. Takové údaje nevypovídají o tom, jak se lidé skutečně přepravují. Průzkum dopravního chování je také hlavním podkladem pro dopravní model města,“ uvádí Vojtěch Jirsa, specialista v oblasti plánování dopravy ve městech. Podle jeho slov existují i progresivní přístupy, kdy jsou cesty lidí monitorovány například pomocí aplikace v telefonu. „Tyto metody však zatím nefungují dobře. Nedaří se získat všechny potřebné informace a reprezentativní vzorek,“ dodává Vojtěch Jirsa.

Metodiku průzkumu pro Pardubice navrhlo Centrum dopravního výzkumu, samotné dotazování v domácnostech zajišťuje ppm factum research. Město chce tímto způsobem získat informace o cestách nejen pardubických domácností. „Průzkum proběhne rovněž v okolních obcích. Víme, že tamní obyvatelé významně zatěžují ulice města dopravou. Jestli více, nebo méně, to teprve zjistíme. Chceme tento názor opřít o reálná data,“ podotýká Libor Slezák, předseda komise pro dopravu Rady města Pardubic.

Podrobnosti o šetření naleznete na webu www.pardubice-doprava.ppmfactum.cz.

Akce

<<
leden 2018 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
2425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
24.1. 02:00
dnes

Zataženo
2°C
25.1.
zítra

Zataženo
6°C / 4°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl