Dopravní podnik města Pardubic testoval nový typ autobusu

Ekologie na prvním místě…

 

Dopravní podnik města Pardubic a.s. testoval nový typ autobusu pro městskou hromadnou dopravu. Jednalo se o vůz s hybridním pohonem od společnosti Irisbus Iveco. V současné době provozuje DPMP a.s. již 20 vozidel s ekologickým pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), ale přesto se snaží, aby v budoucnu nakupoval vozidla, která budou šetrná k životnímu prostředí ve městě. Tento vůz využívá ke svému pohonu kombinaci elektromotoru s naftovým pohonem a hlavním účelem hybridního pohonu je co největší úspora paliva. V principu to funguje tak, že spalovací motor udržovaný v optimálních otáčkách pohání generátor a vzniklým elektrickým proudem je napájen trakční motor vozu.

Další součástí vozidla jsou akumulátory či tzv. superkapacitory. Do nich se ukládá elektrická energie z generátoru při brždění generátorem a přebytečná energie ze spalovacího motoru.

Autobus je vybaven systémem start – stop, kdy vůz po přijetí do zastávky vypne motor a ve chvíli, kdy řidič sešlápne pedál plynu se sám opět zapne. Čím více zastávek a kratších vzdáleností, tím dochází k větší úspoře energie a hybridní vůz má tím větší využití.

Mezi největší výhody tohoto vozu tedy patří na prvním místě úspora paliva, dále pak nižší produkce emisí, větší plynulost rozjezdu z pohledu řidiče i cestujícího a také nižší hluk.

Dopravní podnik v současné době jedná o dlouhodobějším zapůjčení hybridního vozu, ale bylo možné všechny deklarované výhody ověřit v reálném provozu, a aby si vozidlo mohli vyzkoušet i cestující.

Akce

<<
říjen 2018 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
161718192021
22232425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
16.10. 03:00
dnes

Skorojasno
14°C
17.10.
zítra

Jasno
20°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy