Vilém z Pernštejna předá glejt o městském zřízení pardubickým konšelům

Pernštýnské náměstí, pardubický zámek i ostatní části starého města ožijí v historickém duchu doby renesance, kdy byly Pardubice hlavním sídlem pana Viléma z Pernštejna.


Ze zámku zamíří v 18 hodin průvod kejklířů, tanečnic, zbrojnošů i ostatního měšťanstva v čele s panem Vilémem na Pernštýnské náměstí, kde se návštěvníci stanou svědky předání městského zřízení konšelům. Akce se koná u příležitosti pětistého výročí od skutečného předání městského zřízení Vilémem z Pernštejna městu Pardubice.

 

Po převzetí glejtu zástupci města se průvod odebere přes Příhrádek zpět na zámek, kde propuknou bujaré oslavy. Nebudou chybět rytířská klání, kejklířská vystoupení, středověké muzicírování, orientální tance ani staročeská krčma s dobovým občerstvením.

 

Ve 22 hodin bude zámecký program gradovat multimediálním divadelním představením „Pernštýnské legendy“.  Pořádající Šermířské divadlo Zubři ve spolupráci s Východočeským divadlem zmapuje atraktivní formou vzestupy a pády pernštejnského rodu od jeho počátku v moravských lesích až po jeho zánik v době třicetileté války. Můžeme se těšit nejen na vyprávění Viléma z Pernštejna, ale i na ostatní z rodu Pernštejnů včetně jejich koní. Přijďte si zpestřit letní sobotní podvečer a přenést se s námi o několik století.

 

---------------------------------------- 

 

Program oslav

 

18:00                    průvod pana Viléma s družinou a doprovodem za konšely města Pardubic (zámek – Příhrádek – Pernštýnské nám.)

 

18:30                    pan Vilém předá konšelům města  Pardubice glejt práv městských a na počest toho pozve konšely na slavnost v prostorách pardubického zámku

 

19:00                    pan Vilém společně s konšely a zástupci města odchází na

                            pardubický zámek

19:00 – 23:00      doprovodný historický program na Pernštýnském náměstí

(hudba, šerm a kejkle)

 

19:30 – 22:00      dobový program na pardubickém zámku

(šerm, kejkle, hudba, komedianti, divadelní show)

 

22:00                    multimediální představení na počest rodu Pernštejnů “Pernštejnské legendy”

 

23:40                    závěrečné překvapení večera – divadelně šermířské představení skupiny Maledictus  ,,Půlnoční lovec“  s hororovou tématikou

 

Páni z Pernštejna patřili mezi staré moravské panské rody. Dějiny tohoto rodu můžeme sledovat od konce 12. století do roku 1631, kdy Pernštejnové vymírají po meči. Pernštejnové tak více než čtyři století ovlivňovali dějiny Moravy i Čech. Dodnes po nich zůstala mnohá města a vesnice, panská sídla či množství hodnotných uměleckých děl.

 

Na Pardubicku si na konci 15. století začali budovat rodovou základnu v Čechách, svou pouť zahájili na Kunětické Hoře a pak se přesunuli do Pardubic, kde nechali přestavět zdejší nevyhovující sídlo a vystavěli reprezentativní zámek, jenž dodnes představuje stavbu na přechodu mezi již nevyhovujícím hradem a moderním zámkem. Obnovili i město, po dvou požárech je nechali vystavět z kamene, zavedli kanalizaci a celkově se starali o to, aby výkladní skříň majetného a mocného rodu vypadala co nejlépe – ne nadarmo, protože v 16. století se zrodilo rčení – Skví se jako Pardubice.

Dokumenty

Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
21222324
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
21.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
22.3.
zítra

Skorojasno
17°C / 6°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy