Juraj Herz se vrací do Pardubic. V pátek tu uvede svůj film Habermannův mlýn

Režisérská legenda míří do letního kina

 

Juraj Herz se vrací do Pardubic. V pátek tu uvede svůj film Habermannův mlýn

 

Otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy a spolu vytvářely nesmazatelnou krvavou stopu, se rozhodl legendární režisér Juraj Herz.  Na seznamu české kinematografie tak díky němu přibylo další výrazné dílo - válečné drama Habermannův mlýn.

 

Tento pátek ho má na programu Pardubické letní kino. Uznávaný režisér se chystá projekci osobně zahájit.

 

„Juraj Herz navštěvuje naše letní kino pravidelně. Ze všech českých režisérů snad nejčastěji. Je to už taková milá tradice. Prvně přijel v roce 2006, kdy jsme uváděli jeho Spalovače mrtvol v prostoru zdejšího krematoria. Loni třeba zahajoval projekci Petrolejových lamp. Letos se diváci dočkají velice osobního uvedení jeho zatím posledního snímku Habermannův mlýn. Určitě ani tentokrát nepřijdou o poutavé vyprávění, které odhalí průběh natáčení,“ říká šéf pardubického letního kina Jan Motyčka.

 

Pro svůj film, který posbíral řadu mezinárodních ocenění, se režisér volně inspiroval životním osudem německého průmyslníka Habermanna. Ten žil s rodinou na severní Moravě. Okolnosti jeho konce zůstávají dodnes nejasné. Pro Herze však bylo mnohem důležitější vylíčit paradoxy nejšílenějších let dvacátého století.

 

„Šel jsem po obsahu, sám jsem byl uvězněn v koncentračním táboře, tak mi nikdo nemůže vyčítat, že nadržuji Němcům,“ říká o snímku režisér, přezdívaný Král hororu.  

 

Promítání začne o půl desáté večer. „Jediné, co by nám mohlo tuto mimořádnou akci překazit, je počasí,“ dodává Motyčka.

 

Právě příroda zatím letošnímu promítání pod širým nebem skutečně příliš nefandí. Diváci si však svoji prázdninovou atrakci nechtějí nechat vzít a cestu do letního kina si hledají i s deštníky nad hlavou.

 

„Počasí nám letos opravdu moc nepřeje. Lidé ale poctivě chodí, ať fouká vítr nebo prší. Zatím jsme nepromítali pouze jednou a to hned na úplném začátku, kdy nám vítr roztrhal projekční plátno. Snad bude srpen lepší,“ uzavírá Jan Motyčka.

… více na www.letni-kino.cz

Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
21222324
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
21.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
22.3.
zítra

Skorojasno
17°C / 6°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy