Ty syčáci a Květy v Divadle 29

Pátek 18. 1. ve 20:00


Ty Syčáci


Kapela Ty Syčáci vznikla v roce 2000 z iniciativy Petra Váši, jedné z nejpozoruhodnějších postav české alternativní scény (Z kopce, Ošklid). Váša je výjimečný zpěvák, textař, performer a experimentátor, muzikant schopný hrát doslova celým tělem (on sám tento styl, který jej proslavil už při sólovém vystupování, nazývá „fyzické básnictví“). Po téměř deseti letech, kdy se Váša sólově věnoval fyzickému básnictví, experimentování s rytmem a verbálním i neverbálním jazykem, se opět vrátil k hudbě. Část svých básní zhudebnil a společně s bývalými členy brněnské skupiny Pluto baskytaristou Tomášem Fröhlichem a kytaristou Petrem Zavadilem připravili cyklus písní Máj v dubnu, který pod stejným názvem vyšel na CD v září 2000. Druhá deska skupiny vyšla v roce 2001 pod názvem Lék a jed. Následovala alba SSSS... (2003), Lišák je lišák (2005), retrospektivní album Bum bum bum (2007) a Krása (2010).

Nad hudebním zařazením „Syčáků” si lámala hlavu řada publicistů, jejich styl se jakémukoli škatulkování vzpírá. Rámcově se dá říci, že zahrnuje prvky rocku, jazzu, moravského folklóru a world music. Základem obsazení kapely je kytara, baskytara a zpěvy, doplněné perkusemi, ale i balalajkou a desetistrunným stickem. Váša se jako zpěvák bije v prsa, bubnuje do tváří a hraje celým tělem. Role Petra Váši - zpěváka a performera - a Tomáše Fröhlicha s Petrem Zavadilem - muzikantů - se však s postupem času víc a víc vyrovnávají. Už to není Petr Váša a kolektiv doprovodných hudebníků. Ty Syčáci fungují jako jedno tělo, jako organismus, který pulsuje a žije na místě. Největšími devízami Těch Syčáků jsou nekompromisnost a vytrvalost ve ztvárňování vlastních představ. Co platilo pro fyzického básníka Vášu, platí i pro kapelu: nepřizpůsobuje se žánrům, ale sama si je vytváří.

Na koncertech nyní vystupují Ty Syčáci ve dvou podobách: ve „starém“ složení Petr Váša (zpěv), Petr Zavadil (kytary) a Tomáš Fröhlich (baskytara a), nebo v programu Bum bum bum – Krása s bubeníkem Alešem Pilgrem.

www.tysycaci.cz

 

 

 

Květy

Martin E. Kyšperský - zpěv, kytary, mandolína, kontrabas, baskytara, klávesy / Aleš Pilgr - bicí, perkuse, objekty, harmoniky, balafon, xylofon, vibrafon, zpěv / Ondřej Čech - baskytara, kontrabas, piano, zpěv / Albert Novák – housle

 

Skupina Květy byla založena na úplném konci dvacátého století. Její první sestava (zpěvák a kytarista Martin E. Kyšperský, zpívající houslistka Marta Svobodová, bubeník Michal Navrátil a cellista Martin Růžička) připravila dva monotématické programy O Červené Karkulce (2000) a Palouček (2001).

V roce 2002 přichází na místo Michala Navrátila nový bubeník a multiinstrumentalista Aleš Pilgr a skupina točí album Daleko hle dům (2003). Květy začínají více koncertovat a sestava zredukovaná na chlapské trio vydává v roce 2004 své první oficiální album Jablko jejího peří. Do skupiny přichází také nový člen – baskytarista a kontrabasista Ondřej Čech. V roce 2006 natočili Květy album Kocourek a horečka (oceněno cenou „alternativním" Andělem), o rok později desku Střela zastavená v jantaru (2007) a v roce 2008 Myjau. na této nahrávce se podíle i nový člen kapely, houslista Albert Novák.

Zvuk skupiny Květy je velmi netradiční, a to jak pro nástroje, které kvartet využívá (akustická a elektrická kytara, mandolína, balafon, xylofon, industriální kovy, harmonika), tak pro spojení několika nepříliš často spolupřítomných prvků: humoru, chuti hledat nové postupy, hravosti a nadprůměrných hráčských schopností. Květy se nebojí agresivnějších poloh ani výrazných melodií nebo experimentů s hlasem. Kloubí noise i šanson, elektroniku i folkové písničkářství. Poznávacím znamením skupiny jsou dozajista surreálné texty Martina Kyšperského. Kapela Květy zní opravdu jinak než zbytek české hudební scény a její objevení může být pro vnímavého posluchače příjemným zážitkem. Už třeba jen pro velké nasazení a naléhavost, které Květy vkládají do živých vystoupení.

Po „oddechovém" projektu V čajové konvici, na kterém Květy spolupracovali s Divadlem Dno se letos kapela vrátila k syrovějšímu projevu na aktuálním albu Bílé včely.


www.kapelakvety.cz


Vstupné: 160 Kč, studentské: 120 Kč

Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
24
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
24.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
25.3.
zítra

Polojasno
9°C / 5°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy