Ostraha obchodu nemá právo prohlížet osobní věci zákazníků

Pracovníci ostrahy v obchodech nemají právo prohlížet zákazníkům osobní věci nebo je legitimovat. Pokud mají podezření, že některý zákazník kradl, mohou ho zadržet do příchodu policie, řekla ČTK Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). Ochranka totiž podle ní nemůže zastupovat policii.
Picková tak reagovala na množící se stížnosti na pracovníky ostrahy obchodů, které zaznamenalo SOS v poradnách. Nedávno vyšel také najevo případ, kdy ostraha zákazníka napadla.
Podle Pickové může výzva pracovníka ochranky vyvést zákazníka z míry a ten si pak neuvědomí, jaká má práva. Pokud ostraha po spotřebiteli chce, aby ukázal obsah tašky, nemusí jít zákazník do kanceláře obchodu, tašku může ukázat i u pokladny. "V případě neodůvodněného podezření tak psychickou výhodu získá spotřebitel, protože při negativním výsledku kontroly utrpí pověst provozovny," uvedla Picková. Upozornila však, že pokud zákazník půjde s ochrankou do kanceláře, měl by s ním jít ještě nějaký svědek, například jiný zákazník. Pokud by si ochranka vynutila kontrolu věcí násilím, měl by to poškozený zákazník konzultovat s právníkem. Může také na ostrahu zavolat policii, protože tak narušuje jeho práva.
Spotřebitelé by podle Pickové měli respektovat pokyny prodejny, například o používání nákupních košíků nebo odkládání tašek. Za odložené věci ale podnikatel přebírá další zodpovědnost, podotkla.

Petra Kučerová

zdroj: ČTK

Akce

<<
říjen 2018 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
161718192021
22232425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
16.10. 03:00
dnes

Skorojasno
14°C
17.10.
zítra

Jasno
20°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy