Premiéra komedie Charleyova teta ve VČD

Pardubický GRAND Festival smíchu předznamená premiéra Charleyovy tety

 

Ve Východočeském divadle brzy propukne XIII. ročník GRAND Festivalu smíchu, jehož prologem by mohla být premiéra Thomasovy Charleyovy tety, která se uskuteční o víkendu 16. a 17. února v Městském divadle. Jednu z nejlépe napsaných komedií všech dob patřící do „zlatého fondu“ tohoto žánru pohostinsky nazkoušel Milan Schejbal, který s pardubickým souborem pracoval poprvé.

„Na práci v Pardubicích jsem se hodně těšil, a to z několika důvodů. Za prvé asi proto, že divadelní tvář pardubického divadla je mi velmi blízká. Mám rád interpretační divadlo založené na silném příběhu a výrazných hereckých osobnostech. Je mi také sympatické, že i v takovémto typu divadla je určitý prostor věnován řekněme netradičnímu způsobu inscenování a experimentu, ovšem nikoli za každou cenu. Za druhé obdivuji a vždy jsem obdivoval hrdost pardubických diváků na své divadlo, že si ho váží a hojně je navštěvují. Což samozřejmě s výše řečeným úzce souvisí. A v neposlední řadě jsem při každé návštěvě pardubického divadla okouzlen samotnou budovou – vždy jsem toužil poznat ji zblízka, i tu její část, která je divákům skryta,“ svěřil se režisér Milan Schejbal.

Východočeské divadlo uvede Charleyovu tetu po třiceti letech. V nejnovějším zpracování v hlavních rolích hrají Petr Borovec, Ladislav Špiner, Jan Musil, Dagmar Novotná, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.

V Charleyově tetě využil Brandon Thomas zápletku s převlekem muže za ženu jako hlavní osu celovečerní komedie. „Dva studenti se v ní chtějí oženit se svými vyvolenými, k čemuž jim má dopomoci bohatá teta jednoho z nich, jenže ta má zpoždění a musí přijít do hry náhradní řešení – donutí tedy svého spolužáka Babbse, aby předstíral, že je onou tetou,“ připomíná zápletku známé komedie dramaturg Zdeněk Janál a dále doplňuje: „Tato komedie je vystavěna na brilantních situacích, pověstné anglické konverzaci a těží ze základů ryzí divadelnosti, a především z těchto důvodů se stala nejznámější Thomasovou hrou a přetrvala v zájmu divadelníků a obecenstva nepřetržitě již více než sto let.“

Světovou premiéru měla tato slavná komedie v roce 1892 v Londýně, záhy poté vyprodávala sály také na americké Broadwayi a na čtvrt století držela anglický rekord v počtu repríz a návštěvnosti jedné divadelní inscenace. „Od té doby je stálicí repertoáru řady divadel po celém světě, dokonce i tam, kde se evropské komedie uvádějí poskrovnu. Byla přeložena do velkého množství jazyků, mimo jiné také do čínštiny, japonštiny, afrikánštiny, jazyka zulu či dokonce esperanta. Je totiž stálou zárukou kvality, skvělé zábavy a velkých hereckých příležitostí,“ láká na premiéru Zdeněk Janál.

Před sobotní premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy perokreseb malíře Rudolfa Polláka.

Radek Smetana, 13. února 2013

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
252627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
25.9. 22:00
dnes

Skorojasno
13°C
26.9.
zítra

Polojasno
19°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl