Letošní festival Jeden svět se ptá: Bojíte se snášet?

Ve dnech 19.–22. 3. 2013 se v Pardubicích uskuteční již 13. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Festivalová nabídka určená široké veřejnosti uvede
15 + 1 filmový dokument s lidskoprávní tématikou, včetně tří nových českých dokumentárních snímků, specializované pásmo dopoledních školních projekcí, zavedené moderované diskusní večery s pozvanými hosty, dva autorské fotografické soubory laureáta Czech Press Photo 2012 Martina Wágnera či nekuřáckou kavárnu s prodejem fair trade zboží a programem věnovaným tradičním exotickým kuchyním a rukodělným výrobkům z chráněné dílny.

 

Hlavním pořadatelem pardubické části festivalu je společnost Člověk v tísni, o. p. s.,
ve spolupráci s o. s. Terra Madoda, Divadlem 29 a dalšími pardubickými organizacemi
a subjekty. Centrem festivalu se opět stanou prostory Divadla 29.

 

Festival Jeden svět

Jeden svět je dnes největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě a jednou
z nejvýznamnějších kulturních akcí v rámci Prahy a celé České republiky. Každoročně promítá přes 100 filmů z celého světa a snaží se podporovat kvalitní dokumentární filmy se sociální, politicky angažovanou a lidskoprávní tematikou.

 

Bojíte se snášet?

Hlavní téma letošního ročníku upozorňuje na nebezpečné tendence, které se poslední dobou objevují v české společnosti. Provokativní otázkou Bojíte se snášet? chce festival otevřít debatu o sílící netoleranci, rasismu a diskriminaci. Festival tak reaguje na současný stav společnosti v České republice, v níž narůstají tlaky způsobené ekonomickým vývojem a jeho sociálními dopady i krizí politických autorit. Ačkoli je česká společnost ve srovnání např. se zeměmi západní Evropy velmi homogenní, dokážou si Češi mezi sebou nacházet příležitosti k diskriminaci a vymezování se vůči sobě navzájem.

 

„Netolerance a vymezování se vůči odlišnostem jakoby se stávaly normou, kterou sebevědomě šíří politické špičky, jak jsme tomu byli naposledy svědky během vyhrocené prezidentské kampaně. Stejně nebezpečné jsou ale také věty typu „já nejsem rasista, ale…“, které často slýcháme kolem sebe, nebo je říkáme sami. Letošním festivalem se diváků ptáme – bojíte se snášet? A naše odpověď je jasná. Není potřeba se bát, protože respektem a otevřeností nemáme co ztratit. Naopak,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

 

PARDUBICE

Program pro veřejnost

Odpolední a večerní program nabídne celkem 15 projekcí aktuálních dokumentárních snímků
z celého světa. Filmy promítané od 18.00 budou spojeny s moderovanou diskusí s pozvanými hosty – Pardubice navštíví např. režisérské tvůrčí duo Vít Klusák & Filip Remunda, antropoložka a afrikanistka Hana Horáková či expertka Agentury pro sociální začleňování Markéta Skočovská.

 

V pardubické premiéře budou uvedeny tři nové české dokumenty - film Pevnost (režie Klára Tasovská a Lukáš Kokeš), vítěz české sekce na loňském filmovém festivalu v Jihlavě, který samotný festival zahájí, a snímky z produkce České televize Svobodu pro Smetanu (režie Vít Klusák a Filip Remunda) a Na divokém severu (režie David Vondráček). Ke všem filmům navíc proběhne tematická debata.

 

Školy

Celkem dvanáct dopoledních projekcí určených pardubickým školám bude opět nedílnou festivalovou součástí, díky níž se žáci a studenti budou moci seznámit s tématy a kontexty aktuálního světového dění a jeho problematik. Všechna promítání budou obohacena o následné metodicky vedené debaty s hostujícími lektory

Výstava

Letošní festival představí dva autorské fotografické soubory Kde začíná Evropa / Cesty na Sibiř mladého českého fotografa Martina Wágnera, který v loňském roce získal jedno z hlavních ocenění v rámci prestižní soutěže Czech Press Photo. Vernisáž černobílých snímků, které budou k vidění v prostorách klubu a mezipatra Divadla 29, proběhne za účasti autora při slavnostním festivalovém zahájení v úterý 19. března 2013 od 18.00.

 

Profil autora

Martin Wágner (1980) se profesionálně zabývá fotografií. V současné době dokončuje studium na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve své tvorbě akcentuje zejména reálie současné Ukrajiny a Ruska, přičemž se vždy soustředí na neturistické destinace. Fotografoval v místě bývalých sovětských gulagů ve Vorkutě, v několika komunitách sibiřských starověrců, vulkanology na Kurilských ostrovech, transsibiřskou magistrálu, zapadlou pekárnu Chlebozavod, solnou studnu, dobývání zlata v Partizansku, ropné vrty na Dálném Východě, sibiřské pastevce sobů, velrybáře na Čukotce, zamrzlý Bajkal, lov kachen na Angaře či plavbu zaoceánské nákladní lodi. Mezi jeho další témata nově patří také dokumentování české krajiny a stop historického osídlení. Je držitelem několika ocenění v rámci prestižní soutěže Czech Press Photo.

 

Nekuřácká kavárna s alternativním programem

Během festivalu bude v mezipatře Divadla 29 opět otevřena nekuřácká fair trade kavárna, která kromě kávy a čaje nabídne možnost seznámit s pestrými specifiky tradičních exotických kuchyní (např. Mongolsko či Rusko) a nově také s rukodělnou produkcí výrobků chráněné dílny střediska Výměník o. s. Péče o duševní zdraví.

 

Finanční podpora

Pardubický festival Jeden svět 2013 finančně podpořilo statutární město Pardubice
a Pardubický kraj.

 

K organizaci festivalu

Na realizaci pardubického festivalu pro rok 2013 se podílejí tyto organizace a subjekty:
o. s. Terra Madoda, Divadlo 29, Centrum na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj,
o. s. Péče o duševní zdraví, grafické studio Purpure, o. s. NaZemi - Společnost pro fair trade.

Mediální partnerství zajišťuje Český rozhlas Pardubice. Na akci se podílí více než desítka dobrovolníků.

 

 

Další informace

Vstupné

Jednotlivé vstupné: 70 Kč / 80 Kč (film s debatou) / Festivalová permanentka: 400 Kč

Web

www.jedensvet.cz/2013/pardubice  *  www.divadlo29.cz

Facebook

skupina Jeden svět Pardubice

Promítací místa

Divadlo 29 / Svaté Anežky České 29 / Pardubice

+420 777 884 474 / info@divadlo29.cz / www.divadlo29.cz

Kontakt

Festivalový e-mail: jedensvet.pce@gmail.com

Pavel Ševčík / T: +420 776 838 866  *  Anna Hrabáčková / T: +420 776 223 488

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
252627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
25.9. 06:00
dnes

Mlhy
12°C
26.9.
zítra

Polojasno
19°C / 10°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl