Hudební událost roku v Divadle 29

Na jediný koncert v ČR zavítá do pardubického Divadla 29 newyorský věrozvěst industriálu a legendární postava temně laděné elektroniky JG Thirlwell aka Foetus se svým projektem Manorexia!

1. května / 20:00 / Divadlo 29, Pardubice

JG Thirlwell’s Manorexia (US/UK)

Skladatel, producent a performer Jim G. Thirwell používal během své dlouhé kariéry mnoho uměleckých aliasů. Je známý jako Foetus, Clint Ruin, Wiseblood, The Venture Bros. nebo Steroid Maximus. Spolupracoval mj. s Einstürzende Neubauten, Nickem Cavem, Lydií Lunch, Nine Inch Nails, Pantera, White Zombie, Jon Spencer Blues Explosion, Coil, Red Hot Chili Peppers, Pigface, Front 242, Marilyn Manson, s Arto Lindsayem, Marcem Almondem, The The a dalšími.

Thirwell se narodil v australském Melbourne, v roce 1978 se pak přestěhoval do Londýna. Po zhruba dvouleté spolupráci se slavnou experimentální skupinou Nurse With Wound se začal věnovat vlastní hudbě. Inspirovala ho explozivní vlna post-punkové kreativity a DIY hnutí ve Spojeném království stejně jako novátorské úvahy o hudbě Johna Cage. V roce 1983 přesídlil do New Yorku, kde žije dodnes. Tam se stal po boku Lydie Lunch, Sonic YouthSwans nebo Marca Ribota jednou z klíčových postav nezávislé umělecké No wave scény.

Thirlwellova diskografie je opravdu rozsáhlá a různorodá. Určitým společným jmenovatelem jeho hudby je dramatická intezivnost, evokativnost a až filmový rozměr skladeb. Používá nástrojová obsazení a hudební postupy sahající od bigbandu přes katarzní noise, abstraktní elektroniku, komorní hudbu, seriální hudbu až po imaginární soundtracky. Někdy i vše dohromady v rámci jednoho alba.

V posledních letech, zejména díky spolupráci s Kronos Quartetem a avantgardním souborem Bang On The Can, se jeho zájem pomalu odklání od elektronické hudby a samplů ke klasické instrumentaci. Nejvýraznějším projektem tohoto období Thirlwellovy tvorby je komorní soubor Manorexia.

Pod hlavičkou Manorexia vydal Thirlwell doposud čtyři alba, posledním je Dinoflagellate Bloom z roku 2011, kde se kromě perkusí a laptopu objevuje i klavír a smyčcový kvartet. Ani skladby Manorexie nepostrádají typickou thirlwellovskou zasmušilost, evokativnost a filmový rozměr. V recenzích jsou zmiňovány odkazy na tak různorodé vlivy jako jsou klezmerové melodie, rytmická hypnotičnost gamelanu, ambinetní drony, musique concrete, Igor Stravinskij, filmoví skladatelé Nino Rota a Bernard Hermann či minimalismus Johna Adamse.

Kromě samotného JG Thirwella (kompozice / laptop) se na výjimečném koncertě v Divadle 29 představí Manorexia v šestičlenném akustickém obsazení:

Angharad Davies (housle)

Tim Parkinson (piano)

Nozomi Cohen (viola)

Rachel Steadman (housle)

Adam Morris (perkuse)

Jessica Cox (cello)

 

Vstupné: 200 Kč

 

PROMO FOTO:

http://foetus.org/content/images/promotional

 

WEB FOETUS:

http://www.foetus.org

 

WEB DIVADLO 29

http://www.divadlo29.cz

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Akce

<<
říjen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
17181920
21222324252627
28293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
17.10. 06:00
dnes

Skorojasno
5°C
18.10.
zítra

Oblačno
18°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy