Česká premiéra hry Opuštěná a derniéra muzikálu Donaha! ve VČD

Pardubičtí herci půjdou naposledy Donaha!

Ve středu 8. května zažije Východočeské divadlo výjimečný večer. Diváci zde zhlédnou již 100. reprízu muzikálu Donaha!, která však bude i derniérou veleúspěšné inscenace režiséra Romana Štolpy, jenž v Pardubicích uvedl také oblíbený muzikál Sugar.

Slavný broadwayský muzikál měl na východě Čech premiéru před osmi lety, přesně 21. května 2005, a okamžitě se stal diváckým hitem. Publikum mu za rok 2005 dokonce udělilo cenu za nejlepší inscenaci roku!

Divadelní muzikál Donaha! (v originále The Full Monty) má svou předlohu ve stejnojmenném anglickém filmu. V něm poprvé mohli diváci vidět příběh propuštěných ocelářských dělníků ze Sheffieldu, kteří se rozhodnou uspořádat striptýzovou show, aby získali zpátky ztracenou hrdost a peníze. Dramatik Terrence McNally, který vyhrál konkurs na převedení příběhu do muzikálové podoby, však děj zasadil do amerického Buffala, města, které má podobné parametry jako anglický Sheffield – snižování výroby v těžkém průmyslu a s tím rostoucí ztráta sociálních jistot promítající se pochopitelně i do soukromého života hrdinů…

V pardubické verzi muzikálu, jehož světová premiéra se uskutečnila teprve v roce 2000 v divadle Old Globe v americkém San Diegu, role odvážných nezaměstnaných ocelářů ztělesňují Martin Mejzlík, Jiří Kalužný, Pavel Novotný, Josef Pejchal, dnes již hostující Pavel Doucek a Milan Němec, který se alternuje s rovněž hostujícím Janem Maxiánem.

Režisér Roman Štolpa před premiérou řekl: „I přes jistý sociální podtext muzikálu Donaha! se diváci nemusejí obávat ponurého vyprávění o problému nezaměstnanosti, čeká je zábavná podívaná plná vynikajících pěveckých, hereckých i tanečních výkonů. Místy jde až o třeskutou legraci.“

Jeho slova doplnil bývalý dramaturg divadla Martin Fahrner: „Spíše než o striptýzu je toto představení o přátelství a těžkém hledání lidského sebevědomí v překotně se měnící době, proto není ani naše představení mládeži nepřístupné.“

Radek Smetana, 3. května 2013

 

 

Opuštěná Tiny Müller v novém INprojektu Východočeského divadla

Východočeské divadlo Pardubice uvádí na Malé scéně cyklus INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek) určený především – ale nejen – mladému divákovi. Jednotlivé díly představují současné dramatické texty, které se přímo dotýkají aktuálních problémů světa, v němž žijeme. INprojekty jsou realizované formou inscenovaného čtení. „Nejedná se však jen o samotné veřejné přečtení textu jako spíše o náčrt inscenace. V mnohém se blížíme k plnohodnotnému inscenačnímu tvaru, pouze s tím rozdílem, že herci hrají situace v prostoru s textem v ruce,“ upřesňuje dramaturg cyklu Zdeněk Janál.

Poslední INprojekt této divadelní sezóny, jenž se uskuteční v pondělí 6. května, nabídne první české uvedení německé hry Opuštěná řešící téma, které se jistě někdy dotklo či dotkne nás všech.

„Hra se věnuje tématu nanejvýš lidskému – přirozenému vývoji, jaký může nastat, když je člověk opuštěn svým partnerem a zůstane sám. Autorka Tina Müller přivádí na scénu tři kamarádky, které společně řeší tento hlavní problém. Nahlédneme tak do ženského světa, do intimit a tajů, které obvykle zůstanou mužům skryty – a právě proto i jim je Opuštěná určena, aby se o svých ženách dozvěděli více,“ láká na nový INprojekt Zdeněk Janál.

Tina Müller patří k nejmladší generaci v německé dramatice. Pochází ze Švýcarska, ale scénické psaní studovala v Berlíně. Už v roce 2003 byla pozvána například na přehlídku nadějných dramatiků do Austrálie World Interplay. V roce 2005 získala několik ocenění za svou hru pro mládež Bikini a v roce 2008 ocenění právě za hru Opuštěná v soutěži dramatických textů v düsseldorfském Schauspielhausu.

Režie Opuštěné se ujala mladá režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová, která ke spolupráci přizvala Kristinu Jelínkovou, Dagmar Novotnou a Martinu Sikorovou.

„Myslím, že Tině Müller šlo především o jasné ukázání bezmocnosti, kterou ženy často pociťují, když zůstanou samy – jsou najednou jak přečtené knihy, byl o ně zájem, ale proč je číst podruhé? Já hru Opuštěná cítím jako názor – jakoby autorka říkala: Ženské, vzpamatujte se, nemůžete všechno obětovat manželovi, a pak se v sebelítosti uondat až k smrti. Hledejte sebe, najdete smysl!“ říká režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová a dodává: „Ve hře se mně líbí chvilkový cynismus „opuštěných“, jejich nadhled a černý humor, kdy si dovedou svou situaci glosovat s takovou razancí, až zamrazí.“

Radek Smetana, 3. května 2013

Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
24
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
24.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
25.3.
zítra

Polojasno
9°C / 5°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy