Velká diskuze o budoucnosti města již ve středu 5.6.2013 v 16:00 ve Společenském sále pardubické radnice

 TISKOVÁ ZPRÁVA

                               

V Pardubicích dne 3. června 2013

 

Velká diskuze o budoucnosti města již ve středu

Příští čtvrtek 13. června se poprvé v historii našeho města uskuteční místní referendum. Občané města v něm budou mít příležitost rozhodnout o budoucím uspořádání Pardubic. Otázka, na kterou budou odpovídat, zní „Souhlasíte s členěním statutárního města Pardubic na městské obvody?“.

„Aby mohli naši občané co nejzodpovědněji rozhodnout, snažíme se jim poskytnout co nejvíce objektivních informací. Najdou je například v aktuálním čísle Radničního zpravodaje, na webu města www.pardubice.eu v sekci Referendum a odpovědi na své otázky se mohou dozvědět také při diskuzních setkáních,“ říká primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Dvě diskuzní setkání se již za přítomnosti pardubických politiků uskutečnila minulý týden. V úterý to bylo v Domově pro seniory na Dubině a ve středu v Integrační centrum sociálních aktivit. Hlavní diskuze představitelů politických stran zastoupených v zastupitelstvu je ovšem na programu až tuto středu 5. června od 16 hodin ve Společenském sále pardubické radnici. Svoji účast zatím potvrdili Štěpánka Fraňková (SPP), Petr Klimpl (ODS), Jakub Rychtecký  (ČSSD), Jan Němec (TOP09), František Brendl (Pardubáci) a Vítězslav Štěpánek (zástupce Kolegia starostů a člen ODS).

Pro všechny, kteří se do sálu nedostanou, bude připravený internetový přenos na stránkách města a první hodinu besedy bude vysílat Východočeská televize V1. „Informace o konání referenda mohou občané najít také v regionálním tisku, kde od konce dubna běží informační kampaň organizovaná magistrátem. Základní informace mohou také najít na letáčcích a obrazovkách v MHD,“ říká vedoucí kanceláře primátorky Zdeněk Semorád.

Referendum se po organizační stránce nebude příliš lišit od běžných voleb do komunálního zastupitelstva či poslanecké sněmovny. Volební okrsky zůstávají stejné, a tak lidé mohou volit na místě, kde jsou zvyklí. Aby byl výsledek referenda pro zastupitele závazný, musí přijít alespoň 35 procent oprávněných voličů.

 

Miroslav Janovský                       tiskový úsek

 

V příloze dále naleznete výzvu primátorky Pardubic Štěpánky Fraňkové

Vážení spoluobčané,

ve čtvrtek 13. června nás všechny čeká zkouška z občanské uvědomělosti. Poprvé v historii našeho města budeme moci přímým hlasováním rozhodnout o tom, jaké budou Pardubice v dalších letech. Využijte prosím tohoto prvku přímé demokracie a přijďte k referendu. Pro mě v tuto chvíli není nejdůležitější, jak v referendu rozhodnete, ale to, že projevíte zájem o dění  ve městě a správu věcí veřejných. Chopte se příležitosti ovlivnit svým hlasováním kroky politiků, věnujte našemu městu chvíli času a přijďte k referendu!

V referendu budeme odpovídat na jedinou otázku: „Souhlasíte s členěním statutárního města Pardubic na městské obvody?“ Absolvovala jsem několik setkání s občany, kde jsem se snažila vysvětlit, proč vůbec diskutujeme o existenci městských obvodů. Nepopiratelným faktem je, že Pardubice jsou v množině srovnatelně velkých měst skutečnou raritou. Řídí je totiž 153 politiků – zastupitelů města a jednotlivých městských částí. Dvanáct z nich je uvolněno pro výkon funkce, tedy placeno z rozpočtu města. Například Hradec Králové či Zlín vystačí s pěti uvolněnými politiky a 37, potažmo 41 zastupiteli. Nemluvě o počtech úředníků, i z těchto čísel je jasné, že „pardubický“ model nepatří k nejlevnějším. Proto jsme začali hovořit o racionalizaci veřejné správy, proto jsme se rozhodli pro referendum.

 Z rozhovorů s občany jsem nabyla dojmu, že lidé chápou, jak nákladné současné uspořádání Pardubic je. Obávají se však, že by zrušením městských obvodů přišli o místa, kam se mohou obracet s náměty na to, co by se mělo v jejich bydlišti udělat či opravit, se stížnostmi na to, co se jim nelíbí. Mají pocit, že pro velkou radnici jsou vzdálení a bezvýznamní a město se o jejich potřeby nepostará tak, jak to činí městské obvody. Že neopraví chodníky či okrajové ulice, nebude udržovat hřiště ani malé parčíky a podobně. Ale naše město není tak velké, aby jeho správu nezastala jediná radnice. Stačí se podívat do sousedního Hradce Králové. Tam městské obvody nemají a já bych si netroufla říci, že je Hradec zanedbaný, že tamní radnice neslyší názory svých občanů, že nedbá o spolkový život a podobně.

Existují totiž modely v jiných městech dávno osvědčené. Nejčastěji rady měst zřizují komise místní samosprávy, neboli komise místní části. Například v Hradci Králové pracuje takovýchto komisí 25, v Olomouci 27. Umím si představit, že u nás by byly tyto komise zřízeny samostatně pro jednotlivé místní části, například Jesničánky, Židov, Rosice a podobně. Lidé by tedy měli k těm, kteří přenášejí jejich požadavky a podněty na radnici a hájí tak zájmy místní části, blíže, než mají dnes. Podle mé představy by každý z radních uvolněných pro výkon funkce na radnici měl mít ve svých povinnostech mimo jiné i pravidelný kontakt s několika konkrétními komisemi. Byl by jakýmsi patronem určité části města, s jejímiž obyvateli by byl v kontaktu a musel se jim zodpovídat. Dalším možným modelem, jak maximálně přiblížit obyvatele města veřejné správě, je ustavení osadních výborů. Na rozdíl od komisí jsou osadní výbory zřizovány zastupitelstvem, ale jejich náplně jsou velmi podobné. Obě formy jsou nicméně mnohem úspornější než městské obvody. Fungují na principu iniciativy občanů, nepotřebují úřednický aparát, pro činnost jim stačí jedna místnost atd. Například Hradec Králové přijde činnost 25 komisí místních částí ročně na necelý milion korun, nás činnost osmi městských částí na více než 70 milionů. S fungováním takovýchto samosprávných subjektů mají ostatně zkušenost i některé naše městské obvody a tyto jejich zkušenosti by nám v budoucnu mohly posloužit jako vzor.

Vážení spoluobčané, v době, kdy obvody vznikaly, se Vás nikdo neptal, chcete-li Pardubice takto členit i za cenu vyšších výdajů města. Domnívám se, že v situaci, kdy město hledá úspory, kde se dá, je správné ptát se občanů, čemu dávají přednost. Nebudu Vás přesvědčovat o tom, jak máte hlasovat v referendu. Každý z Vás si musí sám odpovědět na otázku, zda jsou pro něj městské obvody a s nimi spojené náklady natolik přínosné, aby si je město zachovalo, nebo mají politici hledat variantu úspornější. Vše v tuto chvíli záleží na Vás. Odpovíte-li ANO, město zůstane členěno na obvody. Vaše NE bude pro nás politiky jasným pokynem ke změně v samosprávném uspořádání města. Za sebe mohu říci, že pro mne bude nejhorší odpovědí Vaše neúčast v referendu. Dáte tak jasně najevo, že Vás vaše město nezajímá, a to je pro politiky vždy špatná zpráva. V minulosti jsem se mnohokrát přesvědčila, že v Pardubicích žije mnoho lidí, kterým na městě záleží.

 

Štěpánka Fraňková, primátorka města Pardubic

 

Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
25.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
26.3.
zítra

Polojasno
8°C / 2°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy