Promítání filmu Přelet nad kukaččím hnízdem v pardubické nemocnici

Pardubická nemocnice zažije noc v záři Oscarů

17.6.2013 21:00
vstup zdama, v případě nepřízně počasí se akce nekoná

Šedesáté výročí svého vzniku oslaví psychiatrické oddělení pardubické nemocnice projekcí hvězdného filmu Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, a to přímo v areálu nemocnice.

Filmové projekce na netradičních místech mají ve městě velkou tradici a hlavně oblibu stovek diváků. Na úspěšné promítání Ostře sledovaných vlaků na pardubickém nádraží, Spalovače mrtvol v útrobách krematoria, Tmavomodrého světa na letišti, Wajdova filmu Katyň v prostoru bývalých vojenských kasáren, Michálkova Zapomenutého světla v kostele nebo dokumentu Jana Nováka Občan Havel přikuluje v pardubickém pivovaru naváže v pondělí 17. června 2013 Přelet nad kukaččím hnízdem.

Pěti Oscary ověnčenou filmovou podobu kultovního románu Kena Keseyho z roku 1962 v režii Miloše Formana si diváci tentokrát užijí v areálu Pardubické krajské nemocnice.

Díky moderní technologii mobilního kina není problém v relativně krátkém čase postavit dokonale ozvučený a kompletně vybavený biograf s promítacím plátnem 12 x 6 metrů i na místech, kde by za normálních okolností promítání nebylo možné. Návštěvníkům takového kina se tak dostane podívané, která se kvalitou projekce vyrovná špičkovým multiplexům. Na rozdíl od konkurence však díky daleko zajímavějšímu prostředí nabízí nesrovnatelnou podívanou.

Spojení lákavé projekce pod širým nebem, která je navíc pro všechny diváky zdarma, hvězdného titulu a originálního místa slibuje jedinečný zážitek. Areál pardubické nemocnice zcela jistě umocní již tak silnou atmosféru slavného filmu, který vypráví příběh podvodníka Randlea McMurphyho, jenž předstírá šílenství, aby se vyhnul vězení za zneužití nezletilé dívky a raději se nechá umístit do ústavu pro choromyslné. Brzy však zjišťuje, že zvolil to nejhorší vězení, jaké mohl.

Formanův snímek i po letech láká nejen úchvatnými výkony Jacka Nicholsona, Louise Fletcherové, Michaela Berrymana, Scatmana Crotherse a mnohých dalších. Před kamerou se tu vedle herců setkávají i skuteční pacienti a zaměstnanci psychiatrické léčebny. Díky tomu znovu a znovu překvapuje nevšední autenticitou. Film je pozoruhodný také tím, že skrze souboj pacienta s nemocniční šikanou a sadistickou sestrou Mildred Ratchedovou vytváří a ukazuje stále aktuální obraz tragédie střetu jedince s totalitním režimem a jeho absolutní mocí.

O popularitě a úspěchu přes osmatřicet let starého snímku mimo jiné svědčí i fakt, že projekt vyrobený v nezávislé produkci vydělal po celém světě skoro 300 milionů dolarů a stal se tak sedmým nejvýdělečnějším ve své době. Od filmu Franka Capry Stalo se jedné noci z roku 1934 to byl navíc první film, který získal prestižní americké Oscary ve všech hlavních kategoriích. Něco podobného se pak podařilo až o dvacet let později titulu Mlčení jehňátek. Jde tedy bezpochyby o jedno z nejúspěšnějších děl světové kinematografie.

Slavný film navíc v Pardubicích osobně uvede spisovatel, dokumentarista, režisér a osobní životopisec Miloše Formana Jan Novák. Autor, který tvrdí, že rád „opisuje“ ze života za oceánem, kam v roce 1969 emigroval, spolupracoval nejen s Milošem Formanem, ale i s Josefem Škvoreckým nebo bratry Mašínovými. Jeho příběhy a zážitky jsou plné dobrodružství, humoru i mrazivých vzpomínek a jen podtrhnou jedinečnou atmosféru večera.

Cílem organizátorů akce, nad níž převzal osobní záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a primátorka města Pardubic Štěpánka Fraňková, je nejen originálním způsobem oslavit šedesáté výročí psychiatrického oddělení pardubické nemocnice, ale také poukázat na obrovský posun, který psychiatrie udělala. Kdysi běžné metody, které odhaluje Forman ve svém filmu, jsou dnes již dávno překonány.

Více informací k projekci filmu naleznete v přiloženém dokumentu.

Dokumenty

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
252627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
25.9. 06:00
dnes

Mlhy
12°C
26.9.
zítra

Polojasno
19°C / 10°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl