Kouzlo apatyky

V roce 1996 byla slavnostně dne 18. května za přítomnosti stovky členů Spolku pro vybudování Českého farmaceutického muzea (SVČFM) a hostů otevřena expozice KOUZLO APATYKY, která dokládá vývoj lékárenství u nás od 17. do 20. století.

Tak vznikla první ucelenější expozice Českého farmaceutického muzea. Ta se pak po rekonstrukci tří dalších místností dne 9. 6. 2001 rozšířila o další dokumentaci lékárenství (materiálka, drobná výrobní zařízení) a ostatních odvětví farmacie (farm. výzkumu, velkovýroby - perkolace, mísení mastí, tabletování, velkoobchodu, vývoje léčiv, stojatek, obalů aj.), farmacie v umění, farmaceutických osobností (portréty, exlibris, umělci, spisovatelé) až do současnosti. Po rekonstrukci dalších tří místností v 1. poschodí od září 2001 tu nalezla definitivní umístění historická knihovna a archiv.

Podle zahraničních zkušeností je nesporné, že farmaceutické muzeum spoluvytváří příznivou tvář a důvěryhodnost lékárnického stavu u laiků, posiluje hrdost na své povolání u farmaceutů v dané zemi.

České farmaceutické muzeum, zámek Kuks, Královéhradecký kraj
České farmaceutické muzeum, Hospitál Kuks, 544 43 Kuks
Zřizovatel: Farmaceutická fakulta UK,

Další lékárenské expozice v České republice


  • Praha - expozice historických lékáren Národního muzea
    Sbírka starého lékárenství Národního muzea čítá několik tisíc předmětů.
  • Český Krumlov – barokní jezuitská lékárna. Víte, že první historická zmínka o lékárníkovi ve městě Český Krumlov pochází z roku 1568, kdy apatykář Hans Gunstätter zakoupil dům v Radniční ulici ?
  • Jindřichův Hradec - expozice lékárny U Panny Marie Pomocné je součástí městského muzea
  • Zámek Kačina - 3. prohlídkový okruh obsahuje návštěvu zámeckého divadla, Chotkovy knihovny (obsahuje kolem 40 tisíc knih,a soubor starých map), obrazové galerie a historické lékárny včetně botanické zahrady s léčivými rostlinami a alchymistickou laboratoř.
  • Klatovy - První zmínky o jezuitské lékárně U bílého jednorožce jsou z roku 1624. Nepretržitý provoz lékárny je doložen od roku 1766, kdy dům zakoupil lékárník František Procházka.
  • Klášter Plasy - expozici tvoří barokní areál bývalého cisterciáckého kláštera, konvent - ambitová chodba, kaple sv. Benedikta, kaple sv. Bernarda, nemocniční křídlo ( s barokní lékárenskou expozicí a barokními záchody ) a dále secesní lékárna a klasicistní lékárna,
  • Žamberk - Lékárna U milosrdného samaritána Erxlébenova novogotická lékárna nazvaná U milosrdného samaritána pochází z nedalekého Lanškrouna a je součástí expozice Městského muzea v Žamberku

zdroj: Czechtourism

Akce

<<
říjen 2018 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
161718192021
22232425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
16.10. 04:00
dnes

Skorojasno
14°C
17.10.
zítra

Jasno
20°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy