Pardubický festival vína lámal rekordy

Pardubický festival vína lámal rekordy: na zámek přišlo 5 000 lidí

16. ročník Pardubického festivalu vína, který se konal v pátek a v sobotu v prostorách Pardubického zámku, přilákal rekordní počet návštěvníků. Potvrdil tak fakt, že původně nevinařské Pardubice jsou dnes městem vinné révě zaslíbeným. Alespoň v její tekuté podobě.

I v letošním roce měli návštěvníci z čeho vybírat. V malebných prostorách zámku na ně čekalo 50 vystavovatelů vín z celého světa. Role moderátora a průvodce se ujal sommelier Libor Nazarčuk, který na pódiu přivítal zástupce přítomných vinařství a zasvěceně o nich pohovořil. Zájemce z řad veřejnosti po oba dny zkoušel z vinařských vědomostí, ti nejlepší si jako výhru odnesli lahev kvalitního vína. A protože letos v červenci Pardubice pořádaly prestižní mezinárodní soutěž VinoForum 2013, došlo v rámci festivalu i na vyhlášení jejích výsledků. Primátorskou kolekci nejlepších vín z rukou primátorky Štěpánky Fraňkové převzalo vinařství Znovín Znojmo, a.s., další ceny předal majitel agentury Czech marketing Karel Pobuda a poslanec Parlamentu ČR Radim Jirout.

Kromě degustace rozličných odrůd vín návštěvníci ochutnávali i francouzské a holandské sýry, čokoládu, pralinky nebo kolumbijskou a čerstvě praženou kávu. Chutný catering obstaral restaurant St. Patrick, držitel titulu Nejlepší východočeská restaurace roku 2013 z letošního Apetit Festivalu. Zájemci tak okusili například hovězí líčka na smetaně, husí prsíčka po staročesku a další vynikající menu. Postaráno bylo i o děti. Rodiče, kteří na zámek dorazili se svými ratolestmi, využili možnosti jejich bezplatného pohlídání agenturou Mary Poppins. Přetíženým poutníkům přišla zase vhod úschovna vín, kam si odkládali nakoupené lahve a kartony. Příjemnou a podmanivou atmosféru dotvářely moravské lidové písně v podání Varmužovy cimbálovky. „Letošní ročník potvrdil stoupající úroveň a oblibu festivalu, což se projevilo i v jeho vysoké návštěvnosti. Ta je přínosem i pro Pardubický zámek jako kulturní památku,“ řekl za pořádající agenturu Karel Pobuda.

Páteční noc ale nepatřila jen zámku, slavilo se i v podzámčí. Na Pernštýnském náměstí vypukla tradiční lidová veselice Pardubická vinařská noc. Ve vzduchu zavoněly klobásy, steaky a trdelníky, načepovaly se vinné sudy, roztočily pípy a odstartovala zábava, která skončila až s půlnocí. Moderátor Jan Šindelář přivítal na pódiu Varmužovu cimbálovou muziku, která navodila tu správnou vinnou atmosféru. Keltská kapela Bran nabídla francouzské lidové balady, zaujala i pardubická zpěvačka Markéta Kadetová. Kromě dobré muziky diváci obdivovali i umění sommeliera Libora Nazarčuka, který předvedl ukázky sabrage. Vrcholem večera byla ohňová show břišní tanečnice Shanelah a taneční skupiny Falisha Dancers. Program doplňovaly soutěže o vinné ceny. „Vinařská noc je lidovější obdobou dění na zámku a každoročně se těší velké oblibě. Snažíme se, aby zážitek z Pardubického festivalu vína byl komplexní a obě akce se doplňovaly. Prozatím se nám to daří,“ řekl Karel Pobuda a dodal, že srdečně zve všechny návštěvníky na příští ročník, kdy festival oslaví sedmnácté narozeniny.    

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
24
252627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
24.9. 13:00
dnes

Zataženo
13°C
25.9.
zítra

Dešťové přeháňky
16°C / 10°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl