Unikátní sportovní přehlídka na „Pernštýňáku“ se vydařila

Pernštýnské náměstí už zažilo nejrůznější kulturní, společenské i sportovní akce. Poprvé ale v historickém centru vyrostla pravá sportovní aréna. Po tři dny se na ploše o rozměrech 40x20 metrů střídaly při prezentaci na čtyři desítky pardubických sportovních klubů a organizací. Sportovní přehlídka byla součástí XX. ročníku Městských slavností. „Byla to nejlepší mládežnicko-sportovní akce, kterou kdy město uspořádalo,“ říká hrdě náměstek primátorky František Brendl.

Při unikátním projektu, který připravilo město Pardubice a Kulturní centrum Pardubice, se představily všechny populární a rozšířené sporty, individuální i kolektivní, stejně tak i ty, které se teprve derou do povědomí veřejnosti. Kluby svoji činnost prezentovaly také ve stáncích a diváci se dočkali i noční exhibice osobností nebo křtu nového projektu Všichni za Pardubice! „Příprava trvala více než půl roku. Oslovili jsme nejdříve sportovní organizace v našem městě a v dubnovém Radničním zpravodaji navíc uveřejnili další výzvu, na základě které se mohl přihlásit kterýkoliv sportovní klub v našem městě. Zájem byl ohromný a překvapil nás. Celkově se přehlídky zúčastnilo sedmatřicet oddílů, klubů a sportovních organizací. Chtěla bych vyzdvihnout přístup klubů, které se prezentace zhostily profesionálně, přestože kromě malého zlomku z nich, drtivá většina funguje na amatérské úrovni,“ říká Jana Fiedlerová z pardubického magistrátu.

Samotná příprava akce začala na náměstí v pondělí a po čtyřech dnech zde vyrostlo sportoviště a zázemí pro kluby. „Rozpočet celé sportovní přehlídky byl 250 tisíc korun, včetně stavby hřiště, pokládky povrchu, pronájmu pódia, tribunky, tisku propagačních materiálů, stavby prezentačních domečků, zajištění organizátorů, zdravotní péče, moderátora, osvětlení, ozvučení a dalších potřebných věcí. Celá částka ovšem nešla z městského rozpočtu, na městských slavnostech se totiž ze dvou třetin podílejí sponzoři a partneři, kterých jsme v letošní sezoně zajistili přibližně třicet, a pouze třetina rozpočtu této akce šla z městské pokladny,“ dodává Fiedlerová

Unikátního sportoviště v pátek využily i základní školy, pro které město uspořádalo tři turnaje ve třech sportovních disciplínách. Postupně se žáci osmnácti školních týmů utkali ve florbalu, streetbalu a kin-ballu. Na náměstí je čekalo i další sportovní vyžití – trampolíny, malá rampa pro skateboardy a koloběžky, nebo radar na měření rychlosti florbalové střely. „Pro mě bylo nejdůležitější, že si to užily děti. Ráno byla trochu zima, začali jsme hrát už v osm hodin ráno, ale sluníčko náměstí postupně ohřálo. Děti jsou ovšem otužilé, takže jim to nevadilo. Bylo fajn, že na náměstí byly i další atrakce, takže po turnaji si děti celé dopoledne krásně užily. Navíc hned po nás startoval turnaj v kin-ballu, který děti neznaly, takže mohly poznat nový sport,“ říká Květa Hurdová ze Základní školy Spořilov.

Město sportovní přehlídku spojilo s jedním ze sportovních vrcholů našeho města, kterou byla 65. Zlatá přilba města Pardubice a podle reakcí návštěvníků se to ukázal být dobrý krok. „Máme spousty ohlasů od cizinců, kterým jste zpestřili pobyt v našem městě při čekání na Zlatou přilbu. Na vlastní kůži zažili, jak se město umí bavit sportem. V pátek a sobotu byly předzahrádky na náměstí doslova obsypané zahraničními návštěvníky a všichni pozorně sledovali, co se zrovna na ploše děje. Věřím, že i díky těmto slavnostem se do Pardubic znovu vrátí,“ věří náměstek primátorky.

A nesmírně pozitivní ohlasy přicházejí i od sportovních klubů. „Všem našim členům se tato akce velmi líbila. Myslím, že i pro řadu diváků a návštěvníků byla sportovní přehlídka velice zajímavá. Pokud budete v budoucnu pořádat akci podobného typu, tak nám určitě pošlete termín. Rádi se opět zúčastníme,“ říká trenér a předseda Karate Lions Pardubice Ondřej Charvát.

Začátek zdařilé akce přesto provázely dohady v médiích, zda na Pernštýsnké náměstí vůbec patří. „Mrzí nás, že o této unikátní akci informují média pouze prostřednictvím toho, že se na náměstí navezl štěrk. Přitom o této akci jsme dlouho dopředu informovali prostřednictvím tiskových zpráv i informací v Radničním zpravodaji. První informace jsme zveřejnili již v polovině dubna. Přitom to byla to úžasná přehlídka toho, co sportovní organizace ve městě nabízí. Mnohdy překvapivá, protože ta různorodost, a mnohdy i masovost, byla unikátní. Pernštýnské náměstí svými kulisami dalo přehlídce ten správný punc a středobodem pardubického sportu se tak na tři dny stalo právě historické centrum. Město si váží práce většinou dobrovolných trenérů a činovníků, které se starají o naše děti, a jakékoliv jiné prostředí by pro prezentaci jejich práce bylo nedůstojné,“ říká Brendl.

František Brendl patřil mezi amatérské sportovce, kteří s open-air arénu na Pernštýnském náměstí mohl vyzkoušet na vlastní kůži. Náměstí navíc dobře zná i z druhého pohledu. „Osm let jsem žil v jednom z domů na náměstí a jsem tak těsně spjatý s životem v centru. Podle mě sem takové akce patří. Je to jedna z mála věcí, kterou můžeme „Pernštýňák“ oživovat. Střed města je od toho, aby se tady lidi střetávali. Když chce někdo nakoupit, tak jde do AFI, když se chce člověk bavit, ať jde nasát atmosféru na náměstí. Doufám, že se sem sportovní přehlídka opět vrátí. Doladíme drobné problémy a technické překážky, abychom co nejméně zatížili historické centrum, a jsem přesvědčený, že by se přehlídka měla stát stejně pravidelnou, jako třeba Pernštýnská noc,“ dodává Brendl.

XX. Městské slavnosti ale touto akcí neskončily. Druhá část je tradičně spojená s Velkou pardubickou. Doprovodný program odstartuje ve čtvrtek 10. října a vyvrcholí v neděli slavným dostihem.

Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
21222324
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
21.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
22.3.
zítra

Skorojasno
17°C / 6°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy