AUTOMATICKÉ KULTURNÍ MLÝNY II se blíží do finále

Divadlo 29

Sv. Anežky České 29

530 02 Pardubice

www.divadlo29.cz

 

Pardubice, 4. 10. 2013

Tisková zpráva

 

Poslední dvě reprízy představení Ropa a finále festivalu Automatické kulturní mlýny v areálu Gočárových mlýnů

 

Ve čtvrtek 10. a v sobotu 12. října 2013 se v prostorách areálu pardubických Automatických mlýnů odehrají poslední dvě reprízy inscenace Ropa dramatika a režiséra Miroslava Bambuška. Součaně s nimi se uzavírá i festival Automatické kulturní mlýny 2, který tato inscenace 1. září odstartovala. V pátek 11. října se v budově mlýnů bude konat přednáška na téma industriální průzkum a projekce dokumentárního filmu Zdroj režiséra Martina Marečka, který nepřímo odkazuje k tématu představení Ropa. Veřejnosti se tak nabízí několik posledních příležitostí vidět Bambuškovu inscenaci a navštívit jedinečný areál Gočárových mlýnů.

Čtvrtek 10. a sobota 12. října v 19.30

Miroslav Bambušek: Ropa

Ojedinělá site specific inscenace, která se odehrává v interiérech, ale i v exteriérech Automatických mlýnů. Inscenace je završením čtyřleté snahy zmapovat základní energetické zdroje na našem území. Představení Ropa předcházely inscenace o uhlí, uranu a vodě. Realizace těchto inscenačně náročných představení se odehrávaly v regionech, ve kterých se tyto zdroje buď těžily nebo zpracovávaly.

Inscenace Ropa je součástí rozsáhlého dlouhodobého projektu Cesty energie, který je realizován od roku 2009. Umělecky průkopnický projekt vychází z více než 10 let trvajícího výzkumu tématu energetických zdrojů a navazuje na sérii úspěšných site specific projektů reflektujících evropské dějiny a zkoumání ostatních energetických zdrojů. Projekt Cesty energie se s použitím konkrétních autentických příběhů, přetransformovaných do divadelního celku, zabývá reflexí základních energetických zdrojů: uhlí, ropa, voda a jádro. Tyto reflexe jsou založené na studiu „energetických“ stop, které člověk za sebou zanechává při dobývání a užívání zdrojů energie, včetně paradoxního fenoménu, kterému ekonomové říkají „prokletí přírodních zdrojů“. To vše je nahlíženo na základě studia objektivních pramenů: sociálního, ekonomického, ekologického, politického a historického.

 

Hra Ropa se odehrává v blíže nespecifikované zemi na východě Evropy. Jde o zemi, která je velmi bohatá na zásoby ropy a plynu. To je také důvod, proč v této zemi podnikají petrolejářské firmy a proč kdejaký vlivný státník nezapomene tuto zemi navštívit… potřást si pravicí s panem prezidentem… popřát dobrého dne. Jde tedy o energeticky strategickou zemi, o zemi, která se prohlašuje za demokratickou, ale ve skutečnosti je pravým opakem demokracie; o tom se však všude raději mlčí.

Obecně se hra zabývá fenoménem prokletí přírodních zdrojů, což znamená, že když je země bohatá na přírodní zdroje, tak je drancovaná, vysávaná, znehodnocená stejně, jako lidé, kteří v ní žijí, v zemi panuje nesoulad, výrazná sociální nerovnost, při každém projevu protestu proti tomuto stavu, jsou proti civilistům užívány ty nejbrutálnější represivní prostředky. Takže země nevzkvétá, chřadne a pustne a se zemí i lidé, kteří v ní žijí. A v neposlední řadě hra vypráví o zemi, které má díky těžbě ropy a plynu skutečný nedostatek pitné vody. Hra se vlastně rozehrává na základní platformě vztahu ropa versus voda a v tomto vztahu rozkrývá propletenec lidských osudů, které jsou do této hry ponořeny.

Inscenační tým:

Scénář a režie: Miroslav Bambušek
Hudba: Vladimír Franz
Výprava: Petr Matásek, Zuzana Krejzková a skupina DKOV
Dramaturgie: Ewan McLaren
Herecké obsazení: Leoš Noha, Martin Finger, Halka Třešňáková, Jakub Čermák, Richard Němec, Tomáš Bambušek, Tomáš Jeřábek

Produkce: Mezery o.s.
Koprodukce: Divadlo 29 – KC Pardubice
Partneři: Offcity o.s., Terra Madoda o.s., Muzeum naftového dobývání a geologie
Mediální partneři: Hospodářské noviny, Lidové noviny, Týdeník Respekt, Český rozhlas, Česká televize

Dramatik a režisér Miroslav Bambušek a jeho o.s. Mezery si za své projekty propojující aktuální témata s nedávnou historií odnesl již několik významných divadelních cen: Cenu Alfréda Radoka, Cenu Divadelních novin, Poctu festivalu ...příští vlna/next wave...atd. O tom, proč bude projekt o ropě realizován právě v Pardubicích, říká Miroslav Bambušek: „Inscenace Ropa bude realizovaná v Pardubicích, protože toto město vlastně vyrostlo na rafinaci ropy, haličské ropy (kdysi Fantovy závody dnes Pardubická rafinerie minerálních olejů – Paramo). Toto město je s duchem ropy spojeno, ač to samo možná ani netuší. Fantovy závody na rafinaci minerálních olejů (dnešní Paramo) stejně jako ostatní průmyslová odvětví, která se napojena na sebe rozrůstala v druhé polovině devatenáctého století, zásadně přispěly k hospodářskému, kulturnímu a vzdělanostnímu vzestupu Pardubic. Jednalo se o vzestup, jaký město nezažilo od dob Pernštejnů. Pardubice jsou jediné město u nás, kde podobenství o ropě může vzniknout.“

Akce se koná za podpory statutárního města Pardubice, Pardubického kraje, Státního fondu kultury a Ministerstva kultury ČR.

www.cestyenergie.cz

Vstupné: 220 Kč, studentské 120 Kč, v předprodeji 200 / 100 Kč

Rezervace vstupenek: info@cestyenergie.cz

Předprodej: www.ticketportal.cz

 

 

Pátek 11. října v 18.00/ Automatické kulturní mlýny

Urbex: industriální průzkum
přednáška

Slovo Urbex je zkrácená verze anglického sousloví „Urban Exploration“, což lze do češtiny přeložit jako „městský průzkum“. Tento průzkum je zaměřen převážně na běžně nepřístupné urbánní či industriální lokality. Pro někoho je Urbex pouze špinavou a riskantní ztrátou času, pro jiné však představuje možnost nevšedního dobrodružství. Velký počet převážně mladých lidí se po celém světě začíná této činnosti systematicky věnovat. O této skutečnosti svědčí nepřeberné množství webových stránek s touto tématikou.

 

Filip Tesař, mladý pardubický fotograf, je zakladatel českého webu www.urbex.cz. V rámci své přednášky vás seznámí s tímto fenoménem, představí průzkumníky a průkopníky, které lákají nepřístupné, již opuštěné urbánní a industriální lokality.

Přednáška je součástí festivalu Uskupení Tesla: Smart City, desátého ročníku festivalu vědy a umění, který je tentokrát zaměřen na vědu a technologie na Industriální naučné cyklostezce ve městě Pardubice (INCS).

Pořádá Uskupení Tesla, o. s. ve spolupráci s Divadlem 29 a projekty nanoPINION a KNOWTILUS.

www.utesla.cz

Vstup volný

 

 

Pátek 11. Října v 19:00 / Automatické kulturní mlýny
Zdroj

Projekce dokumentu režiséra Martina Marečka. Po projekci následuje debata režisérem snímku.

V Baku, metropoli Ázerbájdžánu, byl kdysi otevřen první ropný vrt na světě. Okolí města je skrz naskrz proděravěné těžbou a protkané rezavým potrubím. Čerpadla se monotónně kývají jako podivná ocelová zvířata a bez přestávky sají praménky ropy. Zatímco si na pumpě řidič kupuje bagetu, vtahuje film diváka na cestu za souvislostmi... Jaká tajemství skrývají staletá ropná pole, do kterých byl zamilován Hitler? Je „černé zlato“ vhodné do lázní? Spasí zemi Kontrakt století a mohutný ropovod? Proč je matrojška prezidenta Alijeva dražší než matrjoška Usámy Bin Ládina? Co zmůže komisař Cattani v jednom z nejzkorumpovanějších států světa? Vše souvisí se vším a cena je někdy vyšší, než se může podle účtenky zdát. Řidič sedá za volant a...

Film Zdroj je aktivní dokumentární sondou do našeho spojení s nejdůležitější surovinou na světě. Zdroj putuje po ropných skvrnách, noří se do tragikomických situací, sleduje podoby korupce, zaznamenává proměny moci, odkrývá vrstvy globalizace, vydává svědectví o osobním boji a zkoumá skutečnou cenu černého zlata. Filmem ke Zdroji!

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2013 / Filmfuse za podpory statutárního města Pardubice u příležitosti site specific projektu Ropa.

www.automatfilm.cz

Vstupné dobrovolné

 

---------------------------------------------------------

Zdeněk Závodný

Divadlo 29

Sv. Anežky České 29

Pardubice

tel.: 777 88 44 74

e-mail: zdenek.zavodny@divadlo29.cz

www.divadlo29.cz

 

Zřizovatelem Divadla 29 je KC Pardubice

Akce

<<
leden 2018 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
2425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
24.1. 02:00
dnes

Zataženo
2°C
25.1.
zítra

Zataženo
6°C / 4°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl