Noc divadel 2013 ve VČD

Noční divadlo naruby!

Více než 80 souborů a divadel z 21 českých a moravských měst se rozhodlo zapojit do projektu NOC DIVADEL 2013. Sobota 16. listopadu se tak stane dnem otevřených divadel a jedinečných zážitků. Akce proběhne souběžně v 11 evropských zemích – poprvé také
v České republice, kde je jejím koordinátorem Institut umění – Divadelní ústav

„Komponovaný večer European Theatre Night funguje již od roku 2008 a vždy třetí listopadovou sobotu představuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě, říká Eliška Míkovcová z Institutu umění – Divadelního ústavu.

Noc divadel 2013 nabídne české veřejnosti srovnatelné kulturní vyžití jako projekty zaměřené na jiné umělecké obory, například Noc literatury či Muzejní noc. Diváky čekají představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí. „Program začne už dopoledne, kdy budou cílovou skupinou především rodiny s dětmi. Divadla připravila pohádky, dětské zážitkové hry a workshopy pro nejmenší. V odpoledních hodinách odstartuje i program pro dospělé, který bude probíhat až do noci, v některých prostorech až do ranních hodin. Diváci se mohou těšit na opravdu netradiční a různorodé zážitky, hrát se bude nejen na prknech velkých divadel či v menších alternativních prostorech, ale i na ulici, ve vestibulu metra či na nádraží,“ doplňuje Eliška Míkovcová. Podobnější informace ze zúčastněných divadel naleznete na webových stránkách www.nocdivadel.cz.

Program Východočeského divadla blíže představuje ředitel divadla Petr Dohnal: „Naše divadlo se do projektu zapojí originálním způsobem. Nechceme totiž kopírovat běžné dny otevřených dveří, které jsou díky hercům, jakožto průvodcům, velmi oblíbené. Tentokrát bychom chtěli aktivně zapojit i návštěvníky této výjimečné akce. Pokusíme se vytvořit Divadlo naruby, kdy diváci budou hrát a herci budou režírovat a dívat se. Dobrovolníci budou rozděleni do čtyř pracovních skupin, přičemž každá z nich bude mít přibližně hodinu na to, aby se vším všudy připravila krátkou scénku. Prakticky si tak vyzkouší, jak vzniká reálné představení. Ostatní budou moci přípravu sledovat a nakonec zhlédnou všechny tři scénické miniprojekty na velkém jevišti. Do hry na Divadlo naruby budou zapojeny i další složky – rekvizitáři, garderobiérky, maskérna, osvětlovači i zvukaři. Zkrátka lidé si budou moci na vlastní kůži užít noc v pardubickém divadle ve všech jeho profesích. Pro pamětníky pak bude připravena unikátní videosmyčka záznamů nejstarších představení v konfrontaci s dnešní realitou. Budou zde k vidění ukázky z inscenací od roku 1987 a dokonce i záznamy filmových osmiček ze sedmdesátých let.“

Noc divadel propukne ve Východočeském divadle ve 22:00 hodin po koncertu Petry Janů. Průvodci večerem budou Lída Mecerodová, Jindra Janoušková, Zdeněk Rumpík, Pavel Novotný, Ladislav Špiner a Petr Dohnal. Do unikátní akce se však postupně zapojí i další herci, kteří se v noci vrátí z Kolína ze zájezdu se Zpíváním v dešti. Vstupenky můžete zakoupit v předprodeji divadla za symbolických 30 Kč.

Akce

<<
říjen 2018 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
161718192021
22232425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
16.10. 03:00
dnes

Skorojasno
14°C
17.10.
zítra

Jasno
20°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy