Pardubice vstupují do nové turistické sezony

Jaké novinky čekají návštěvníky Pardubic a blízkého okolí v nadcházející turistické sezoně?

Především to je ucelená řada nových turistických materiálů o městě a blízkém okolí. Již v průběhu roku 2013 byly v několika jazykových mutacích vydány vizuálně jednotné propagační materiály -  Kam ve městě, komplexní Turistický průvodce, kde návštěvníci naleznou informace o ubytování, stravování, zábavě a dalších praktických informací včetně tipů na trávení volného času, Průvodce po pardubických památkách a Plán města. Od začátku roku 2014 mohou návštěvníci Turistického informačního centra obdržet další dva nové turistické materiály typu velmi oblíbených trhacích map. První z nich je plán města, kde jsou nově zakresleny i cykloturistické trasy směrem na Kunětickou horu, Chrudim, Holice, Přelouč a Lázně Bohdaneč.  Tímto krokem byl vyslyšen požadavek cyklistů, kteří navrhovali, aby nově vznikající mapa zahrnovala alespoň základní značení cyklotras vedoucích z centra města do blízkého okolí.  Druhým materiálem je kreslená mapa centra Pardubic. Tento materiál velmi zjednodušuje orientaci na naučných stezkách Viléma z Pernštejna a Pardubicemi po stopách Silver A. Autorem ilustrace centra Pardubic je Ing. arch. Jaroslav Staněk. Na “zadních“ stranách obou map jsou turisticky důležité informace (mapa DPMP, tipy na výlet, informace o stezkách atd.) Zadní strana kreslené mapy je navíc ozvláštněna kresbami Jaromíra Košaře. Sadu turistických materiálů na konci dubna ještě doplní velice žádaná cyklomapa Pardubicka se třemi cyklookruhy a nový průvodce po městských stezkách Viléma z Pernštejna a Pardubicemi po stopách Silver A.

Jednou z hlavních událostí sezony bude červnové znovuotevření autokempu na Cihelně, který se po třech letech dočkal rekonstrukce a který je ideální svou polohou v sousedství koupaliště, lanového centra a oblíbené cyklostezky podél Labe.

Atraktivním cílem výletů je pardubický zámek se svými stálými expozicemi a výstavami. Od 25. dubna až do 12. října je zde možné shlédnout poutavou výstavu Bomby nad Pardubicemi, která bude doprovázena zajímavými přednáškami vztahujícími se k bombardování Pardubic v průběhu II. světové války. Pro turisty je zde na základě předběžného objednání možnost prohlídky celého areálu zámku coby pernštejnské rezidence, a to včetně kaple a krytu. Ten je pro veřejnost na objednání přístupný každou sobotu. Zámek se v průběhu celé sezony stane místem řady akcí, které se zde tradičně odehrávají, letos se zde mimo jiné uskuteční koncerty v rámci Roku české hudby.

Také oblíbené vyhlídkové místo – Zelená brána - vstoupí do nadcházející turistické sezony s novinkami. Po opravách pláště následuje letošní rozsáhlá rekonstrukce jejího předbraní. První patro dostane nový strop a zároveň tam vznikne nové dřevěné schodiště, po kterém se návštěvníci nově podívají i do druhého patra, kde se v budoucnu počítá s instalací stálé expozice o historii Pardubic. Zelená brána bude po rekonstrukci návštěvníkům zpřístupněna v průběhu měsíce května.

Pokud nechcete čekat na organizované skupiny nebo konkrétní časy a raději upřednostňujete nerušenou prohlídku ve vlastním tempu, navštivte Kunětickou horu. Letošní sezóna tu je navíc doslova nabita novinkami. Expozice lovectví, připomínající kromě jiného počátky legendární Velké pardubické, se rozšíří o zrestaurovaný soubor palných zbraní z období 17. – 19. století. Filigránsky zdobené kusy lze považovat za umělecká díla svého druhu. Ručně kolorovaný model hradu v měřítku 1:200 předvede, jak Kunětická hora i její důmyslný obranný systém vypadaly v dobách své největší slávy, za časů Pernštejnů. Do centra pozornosti se v průběhu roku 2014 dostane také kaple svaté Kateřiny. Její zvonici, jež byla dlouhá desetiletí prázdná, nově rozezní  zvon Vojtěch, pojmenovaný po významném představiteli rodu Pernštejnů. Zvon byl ulit ve vyhlášené dílně Dytrychových v Brodku u Přerova. Instalaci bude předcházet slavnostní svěcení.

Zájemcům o události II. světové války pak ve městě doporučujeme projít naučnou stezku Pardubicemi po Stopách Silver A (v Turistickém informačním centru lze zapůjčit audio guidy nebo dohodnout průvodce) či návštěvu Památníku Zámeček smutně proslulého popravou českých vlastenců včetně obyvatel vyhlazené osady Ležáky. Tato národní kulturní památka prošla v loňském roce rekonstrukcí kamenného pomníku a pietního pilíře. Areál je volně přístupný od května do listopadu každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Prohlídku pietní síně s dobovými dokumenty je třeba domluvit předem.

Zahájení letní plavební sezóny čeká 12. dubna po zimní přestávce výletní loď Arnošt z Pardubic. I v tomto roce jsou pro zájemce připraveny velice oblíbené tematické plavby s koncerty kapel či ochutnávkami vín, pro děti jsou určeny plavby se středověkými řemesly a pirátské plavby s novým programem.

Návštěvníkům i obyvatelům města je celoročně k dispozici Turistické informační centrum na nám. Republiky, kde získají další potřebné informace pro plánování svého pobytu a aktivit v našem městě. Na webových stránkách www.ipardubice.cz a facebooku „Informační centrum Pardubice“ lze také získat více tipů a informací o nepřeberném množství zajímavých akcí, které se v průběhu turistické sezony v našem městě konají.

Dokumenty

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
24
252627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
24.9. 13:00
dnes

Zataženo
13°C
25.9.
zítra

Dešťové přeháňky
16°C / 10°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl