Multikulturní týden

Pátý ročník festivalu Multikulturní týden se uskuteční na mnoha místech v Pardubicích v termínu 16. – 23. 5. 2014. Cílem festivalu je podpořit setkávání majoritní společnosti s cizinci žijícími v Pardubicích, vytvoření prostoru pro poznávání jednotlivých kultur a prožití netradičních zážitků.

Účastníci se mohou těšit na hudbu, tanec, sport, projekce, besedy, výstavy, jarmark, výlet, kulinářství, workshopy a mnoho dalšího.

Hlavními organizátory je Centrum na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj a Europe Direct Pardubice, významnými partnery jsou město Pardubice a společnost Foxconn CZ, spolupracuje rovněž dvacítka dalších partnerů. Festival získal záštitu primátorky města Pardubic.

Organizátoři se během festivalu snaží podporovat rozvojové a humanitární projekty Čechů v zahraničí. Letos byla vybrána nejdéle působící humanitární organizace v ČR – Člověk v tísni se svým projektem „Skutečný dárek“, na nějž mohou účastníci či zájemci ze strany veřejnosti přispět během celého festivalu.

Program:

Pátek 23. 5. 2014

Multikulturní jarmark aneb zveme Vás na netradiční oběd

Pernštýnské náměstí, 11.00 – 18.00 hodin

Přímo uprostřed Pernštýnského náměstí na návštěvníky čeká více jak dvacítka stánků s ochutnávkami cizokrajných kuchyní, které uspokojí chuťové pohárky. Vezměte své kolegy, přátele, rodinu a přijďte spolu na netradiční oběd. Vaše další smysly, zvláště ty sluchové a zrakové obohatí hudební, taneční představení umělců celého světa. Můžete se těšit na rukodělné výrobky a ukázky řemesel a doprovodný program pro děti.

Letanovce – stěhování romské osady / diskuse

Klub 29, Sv. Anežky České 29, 19.00 hodin

Po téměř dvaceti letech odkladů, protestů a stavebních prací se romská osada Letanovce na východním Slovensku přesídlila. Co přesídlení předcházelo, co jej doprovázelo a jakým způsobem se situace bude dále vyvíjet? Přednáška Matěje Karase a následná diskuse u příležitosti právě probíhající výstavy fotografií Báry Chvojkové a festivalu Multikulturní týden 2014.


Výstavy:

12. 5. – 30. 5.     Hledání štěstí

Divadlo 29 - mezipatro, Anežky České 29

Fotograf Iurii Ianovskyi představuje fotografie z let 2012 - 2014. Věnuje se výhradně volné tvorbě, dokumentuje svůj soukromý život. Fotografuje převážně děti, krajiny a města, fotografie autora se vyjadřují k veřejnému prostoru současného Česka a Ukrajiny. Cílem při komponování výstavních celků je vzbudit pocit štěstí, které tolik chceme, ale málokdo vidí za tímto slovem něco konkrétního. Iurii se narodil v Moldavsku v roce 1986, žil na Ukrajině a nyní pracuje jako projektant v Pardubicích.

20. 5. – 20. 6.     Lidé sedmi sester

Café Robinson, Mladých 325

Výstava fotografií Kláry Suché je zaměřena na obyvatele žijící ve státech severovýchodní Indie, které jsou také nazývány Sedm sester. Fotky jsou z oblastí Arunáčalu, Nágálendu a Assámu a byly pořízeny v období od listopadu 2011 do února 2012. Klára Suchá je sociální antropoložka a cestovatelka, z osmadvaceti indických států jich navštívila dvacet čtyři. Celkem strávila v Indii dva roky.

5. 5. – 31. 5.        Ohlédnutí za předchozími ročníky festivalu

prostory společnosti Foxconn CZ, U Zámečku 27

Výstava fotografií pardubického fotografa Filipa Tesaře mapuje festival Multikulturní týden od jeho počátku v roce 2010. Filip Tesař fotí již přes deset let a svými fotografiemi prezentuje to, jak cítí a vidí svět kolem sebe. Ochutnávka fotografií z předchozích ročníků je příležitostí zakusit, jak festival viděl samotný fotograf.

29. 4. – 29. 5.     Ofoť ma!: několik tváří jedné romské osady / výstava fotografií Báry Chvojkové z východoslovenské romské osady              

Klub 29, Sv. Anežky České 29

„Ofoť ma, Bari!“, slýchávala Bára Chvojková často během své terénní praxe v prvním ročníku studia sociální antropologie. Výstava zobrazuje obyvatele tak, jak je nejčastěji viděla zpoza fotoaparátu. Série fotografií zachycuje především portréty dětí, rodin a přátel, se kterými Bára během pobytu na východním Slovensku navázala přátelské vztahy.                                

5. 5. - 31. 5.         Elsi Kyncl: Deník 1950  

Galerie Chodba, ZUŠ Pardubice-Polabiny, Nová 282

Výstava linorytů z deníku německé umělkyně Elsi Kyncl, který v roce 1950 věnovala svým rodičům k Vánocům. Jejích odložených linorytových matric využili žáci výtvarného oboru k vytvoření frotáží, které jsou součástí výstavy. Od 19. do 23. 5. 2014 je výstava přístupna pouze na základě předchozí telefonické domluvy na tel. č. 723 643 745.


Doprovodné akce:

Sobota 24. 5. - Workshop hraběnky Marie Kinsky, Feldenkraisova metoda v pohybu        

ZUŠ Pardubice – Polabiny / Lonkova 510              13.00 – 17.00

Workshop jedinečné Feldenkraisovy metody, která podporuje sebeuvědomění těla a skrze senzomotoriku posouvá pohyb-tanec novým směrem. Marie Kinsky vyučuje tuto metodu v aplikaci pro tanec. Je zakladatelkou a ředitelkou Centra choreografického rozvoje SE.S.TA.

Cena: 500 Kč / 600 Kč (platba předem/na místě). Rezervace na www.xanada.cz

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
krizek25
2627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
26.9. 23:00
dnes

Skorojasno
13°C
27.9.
zítra

Polojasno
21°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl