Filharmonici v aréně pořádají requiem pro oběti 11. září

 Filharmonici v aréně pořádají requiem pro oběti 11. září

Nedělní podvečer nebude ČEZ Arena výjimečně patřit hokejistům a burácejícím fanouškům, ale ovládnou ji taková jména jako Dvořák, Verdi, Mozart, Saša Rašilov nebo třeba Zbygniew Czendlik. A hlavně Komorní filharmonie Pardubice, která se rozhodla všechna uvedená jména spojit do zvláštního a ojedinělého programu. Místo sirén a skandování bude v aréně znít vážná hudba, úryvky z Bible a Koránu nebo Ovidiovy verše. Pardubický orchestr tak chce připomenout oběti událostí z 11. září před deseti lety. Ale nejenom je. "Všichni si určitě vzpomeneme na první obrázky, které jsme viděli tehdy před deseti lety - jak letadla narážejí do věží Světového obchodního centra. Tehdy se tvrdilo, že tato událost změní celý svět a otevře zcela novou etapu historie naší planety. Mnohý toto tvrzení považoval za nadsázku. Ale další měsíce a roky potvrdily, že tato prognóza byla namístě," řekla zastupující ředitelka Komorní filharmonie Pardubice Jarmila Zbořilová. Podle ní je proto název koncertu Americké requiem symbolický.
"Násilí a tragédie jsou průvodci našich dnů, zanechávají za sebou tisíce nevinných obětí. Všechny si zaslouží uctění své památky," dodala Zbořilová.
Účinkující chtějí večerem uctít nejen oběti teroristů z 11. září 2001, ale také útoků ve Španělsku, Rusku, Anglii, v asijských zemích nebo třeba nedávné tragédie v Norsku, při které maniak povraždil 77 lidí.


V programu zazní části nejslavnějších mší za zemřelé autorů napříč epochami a kontinenty. "Nádherná a místy strhující díla Verdiho, Mozarta, Barbera, Ruttera nebo třeba Lloyda Webbera tedy tvůrců z dávné minulosti i současnosti - mají nejenom připomínat obrazy současného světa a probouzet pietu k obětem násilí, ale zároveň vést každého k zamyšlení," vysvětlil dramaturg filharmonie Bohuslav Vítek.
K největšímu projektu ve své historii si pořádající pardubický orchestr pod taktovkou slovenského dirigenta Petera Ferance přizval pěvce Marii Fajtovou a Aleše Brisceina, Český filharmonický sbor Brno a Český chlapecký sbor Boni Pueri. Na pódiu se objeví přes dvě stě dvacet účinkujících.
Ale nebude to jenom hudební večer. Jednotlivé skladby totiž bude slovem doprovázet herec Saša Rašilov a kněz Zbigniew Czendlik. V jejich podání si diváci vyslechnou úryvky z Bible, ale i z Koránu, verše Ovidia i novodobých českých básníků.
"Texty, které hudbu navzájem propojují, mohou svým původem působit zdánlivě různorodě. Ale chtějí evokovat poznání, že svět je ve svém pohledu na život naprosto jednotný a vlastně by neměl mít žádné důvody ke krutosti a násilí. Přesto ten pocit nebezpečí a zmaru zde je... Takže tento koncert by měl být i varováním," řekl Vítek. Koncert Americké requiem se koná v neděli 11. září v aréně v 18 hodin. Vzhledem k tomu, že jde o benefiční projekt, nemusí divák shánět vstupenku. U vchodu do arény budou pouze připraveny kasičky, do kterých může každý přispět jakoukoli částkou.
"Přemýšleli jsme, kam výtěžek z koncertu věnovat. Abychom se přiblížili k co nejbližšímu účelu charakteru celého projektu, domluvili jsme se s Hasičským záchranným sborem Pardubického kraje," uvedla Jarmila Zbořilová.
Za vybrané peníze pak hasiči nakoupí záchranářské vybavení, jakými jsou defibrilátory, speciální nosítka pro vyprošťování lidí ze závalů nebo dýchací masky pro děti.

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
2324
252627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
23.9. 21:07
dnes

Zataženo
11°C
24.9.
zítra

Oblačno
16°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl