STANICE PARDUBICE

12., 13., 19. a 20. 6. 2014

Nádraží ČD Pardubice (nádražní hala, bývalé kino Sirius)

 

Pardubické vlakové nádraží je jednou z nejvýznamnějších staveb poválečné funkcionalistické architektury u nás, vyprojektované trojicí architektů: Karlem Řepou, Karlem Kalvodou a Josefem Dandou. Dokončeno a veřejnosti zpřístupněno bylo v roce 1958, dnes je stavba památkově chráněná. Toto místo má pro mnoho místních i přespolních své neopakovatelné kouzlo. Velkoryse pojatá nádražní budova s prostornou halou, hotelem, bývalým kinosálem, nádražním bufetem a kasinem, každodenní pohyb cestujících, lomoz brzdících vlakových souprav, spěch, zvuky drážního hlášení, čekání a očekávání. To vše vytváří specifickou atmosféru tohoto místa.

„Pardubické nádraží je opravdu velkorysou stavbou. Svými rozměry, víceúčelovostí a moderním řešením někdy vyvolává dojem, jakoby patřilo k jinému, poněkud většímu, progresívnějšímu a dynamičtějšímu městu.“ uvádí programový ředitel Divadla 29 Zdeněk Závodný k tomu, proč se Divadlo 29 spolu se spolkem Offcity rozhodli na několik dní nádražní prostory využít a inscenovat zde sérii uměleckých akcí. „Společně s hudebníky, vizuálními umělci, performery i historiky chceme prostřednictvím viditelně neviditelných, slyšitelně neslyšitelných a hmatatelně nehmatatelných vstupů zprostředkovat alespoň několika málo lidem pár nevšedních zážitků obyčejných všedních dní. Vedle několika akcí ve veřejném prostoru nádražní haly a přednádraží, se budou naše aktivity odehrávat i v prostorách bývalého kina Sirius, které se veřejnosti znovu otevřou po téměř devíti letech. Pardubické nádraží a zejména podzemní prostory kina nás již několik let lákaly a inspirovaly k přemítání o způsobech jak je oživit, proměnit nebo jim na chvíli vrátit jejich původní funkci.“ Divadlo 29 a spolek Offcity tak navazují na rozsáhlý site-specific projekt Automatické kulturní mlýny, který se konal od května do října 2013 v areálu pardubických mlýnů architekta Josefa Gočára.


PODROBNÝ PROGRAM

 

čtvrtek 12. 6.

17:00 – 18:00

aniLAB: Velká premiéra v nádražním kině / bývalé kino Sirius

Premiéra krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi v rámci kurzů animace v Divadle 29.

AniLAB pro děti čili malý kurz animace probíhal v Divadle 29 od února do května 2014. Ve dvou tvůrčích týmech děti objevovaly, kam až sahají možnosti animace, experimentovaly s tradičními technikami, vymýšlely příběhy, sbíraly inspirace v městě, v němž žijí, v jeho historii, architektuře a paměti. Velká premiéra malých filmů od malých velkých tvůrců na velkém plátně v malém kině s velkou historií. Není lepšího místa pro premiéru!

18:00 – 19:30

Vyhlášení výsledků soutěže Do práce na kole / bývalé kino Sirius

Přes 300 Pardubáků se zúčastnilo letošní soutěže. Kdo zvítězil, dozvíme se právě zde. A nejen to. S pardubickým cyklokoordinátorem Vojtěchem Jirsou budeme diskutovat nad náměty ke zlepšení podmínek pro cyklisty od účastníků soutěže. Jedinečná příležitost potkat se s lidmi, kteří chtějí, aby se městská cyklistika dále rozvíjela.

20:00 – 22:00

Na okamžik v kině Sirius / přednáška a projekce FK Pardubice 
Počátky činnosti pardubického filmového klubu sahají do roku 1963. Funguje tedy již více než 50 let nepřetržitě a tím se řadí mezi nejstarší filmové kluby v Česku. Prvních 25 let klub uváděl svá představení v kině Grand, později se přemístil do kina Jas, a pak postupně - jak docházelo k rušení kin – kočoval z Kinokavárny - do kin Slovan, Květen, na Letku, až do nádražního kina Sirius, z něj na Duklu a zpět do Grandu, nyní však už do multikina. 
Filmový klub jen pro tento den na okamžik zpět v kině Sirius. Přednáška a diskuse o jeho historii spojená s filmovou projekcí.

Vstupné dobrovolné

 

pátek 13. 6.

16:00 – 20:00

Nádraží, místo paměti / hala

Nádražní hala je místem, v němž se denně prolínají životy tisíců cestujících, zaměstnanců „modré armády“, stánkařů, hostinských i bezdomovců. Utváří tak jedinečný prostor, do něhož budeme moci nahlédnout prostřednictvím zachycení paměti tohoto místa.  Paralelně s prezentováním výsledků orálně-historické sondy do prostoru pardubického nádraží bude probíhat i interaktivní výzkum mezi cestujícími, který umožní dotvořit historický rozměr fenomenologie nádražní budovy - temných rohů provoněných párky, tabákem čpící restaurace, i místa, kde začínaly první schůzky zamilovaných párů.

17:00 – 18:30

Angel-y / tanec / hala

Nebeská clowneska. Nikdo není opuštěnější než andělé, strážci u nebeské brány. Trpělivě čekají, ale nikdo nepřichází. Ticho. Čas plyne. Jsou zbyteční. Musí se nějak zabavit. Přijďte se podívat na směs klišé různého druhu, na dvě cynické ženy, které se nebojí být patetické a sentimentální. Na dvě těla pod tíhou křídel, která by je měla povznést, ale neví se kam. Sdílíme s vámi naši trapnost, náš primitivní poetizmus. Lucia Kašiarová a Vanda Hybnerová, tanečnice a herečka, obě matky, ironické, sentimentální, romantické a toužící.

17:00 – 19:00

Offcity trip pardubickým nádražím / bývalé kino Sirius & hala

Pardubické nádraží je fenomén! O kvalitách pardubického nádraží jako poválečného zvláštního výhonku funkcionalismu víme všichni. V čem tato kvalita spočívá, jaké osobnosti architektů se na něm podílely, jak se názor na umístění nádraží vyvíjel a jak si dnešní architekti představují jeho budoucnost? O tom bude přednáška s krátkou vycházkou se stavebním historikem a členem o. s. Offcity Františkem R. Václavíkem.

19:00 – 19:20

Jinx 103 (CH/FR) / tanec / hala

Koncept, choreografie a interpretace: József Trefeli & Gábor Varga

Duet brilantních tanečníků je setkáním dvou zástupců maďarské diaspory – jeden pochází z Austrálie a druhý vyrostl v Rusku. Oba protagonisté se vracejí ke společným kulturním kořenům, s nimiž se seznamovali na opačných koncích světa. Folklorní ambient choreografie je prostoupen aktuálním citem pro rytmus, kombinuje body percussion se současným tancem a vytváří sofistikovanou performance, která uchovává podstatu dávných rituálů. Jde v ní o sdílení, o společnou energii a dech, o univerzální slovník těla a pohybu.

19:30 – 20:30

Faxen: Double Layer Live / audio performance 

Zvuky pardubického nádraží v zajetí Faxen, trojice mladých umělců z rakouského města Linz - Clemense Mairhofera, Sebastiana Sixe a Lucase Norera. Živá zvuková instalace, při níž Faxen zkoumají jedinečnost souhry mezi zvukem, prostorem a pohybem ve vzájemné kombinaci.

Zapnutím ventilátorů se mikrofony dávají do pohybu, otáčí se. Stávající se jediným akustickým zdrojem tohoto živého vystoupení, který je následně modulován a upravován. Zvuky se vrství, pohlcují přirozenou rezonanci prostoru. To, co slyšíme, je vždy křehká struktura na pokraji zhroucení.

http://faxen-collective.net/

Vstup volný

20:30 – 23:00

Black Tar Jesus (CZ)

Weird Owl (US) / bývalá vinárna

Weird Owl, pětičlenná brooklynská formace, zní jako kombinace Neil Younga s Crazy Horse a indie rockových Built to Spill namixovaných spolu s Black Sabbath. Jejich poslední desku „Healing“ produkoval a na svém privátním labelu A Recordings Ltd. vydal Antone Newcombe z Brian Jonestown Massacre. Weird Owl, to jsou John Cassidy (klávesy, synth), Sean Reynolds (bicí, perkuse), David Nudgent (synth), Trevor Tyrrell (zpěv, kytara). Jako předkapela zahraje Black Tar Jesus (Tomáš Kopáček), prý úplně naposledy. Po koncertě překvapení v podobě speciální půlnoční hororové projekce.

Vstupné: 50 – 200 Kč

 

čtvrtek 19. 6.

17:00 – 19:00

Moving Orchestra / hudba & tanec / hala

Zvuková a pohybová improvizace, neopakovatelné momenty, magie přítomného okamžiku. Pohyb, zvuk i ticho.

V prostoru vlakového nádraží v Pardubicích se v různých situacích a v různých formacích setkají hudebníci a tanečníci. Vznikne tak neobvyklá možnost představit tento živý prostor v jiném kontextu a tanec a hudbu v jiném prostoru. Na této site-specific akci se podílí obdobný tým, jenž v loňském roce v Automatických mlýnech opakovaně představil pardubickému publiku koncertně-taneční řadu Setkáme se...

20:00 – 21:00

Zbořil/Blažíček / bývalá vinárna

Živé vystoupení dua Zbořil / Blažíček představuje hraniční audiovizuální zážitek. Strhující proud pohybů a záblesků na hranici percepce vytváří pomocí elektronických nástrojů, optických objektů a počítačových algoritmů pro živý střih. Během

představení se pohybují od zklidněných meditativních poloh k extatické obrazové skulptuře. Obrazová část je inspirovaná principy thaumatropu, obrazové hračky populární na přelomu 18. a 19. století. Michal Zbořil je hráč na syntezátory Korg, mj. známý ze Zabloudil, IQ+1 a z PIO, který vychází hlavně ze zvukových kvalit elektronické syntézy. Filmař Martin Blažíček využívá pro živé projekce kombinaci fyzických objektů, mechaniky a digitálního mikrosamplingu videa.

21:00 – 22:00

PIO in BIO / koncert & videoprojekce

Pražský improvizační orchestr: Jestli se rozzlobíme, budeme zlí

První mimopražské vystoupení Pražského improvizačního orchestru (PIO) se speciální živě manipulovanou videoprojekcí revokující dávné filmové hity dvojice Bud Spencer a Terence Hill ze 70. a 80. let minulého století. Kde jinde než v prostorách bývalého kina Sirius na pardubickém nádraží, kde byly tyto filmy kdysi hojně uváděny. Pražský improvizační orchestr založil v roce 2012 v Praze žijící americký kontrabasista George Cremaschi a český hráč na dechové nástroje a experimentátor Petr Vrba. Ke spolupráci přizvali dalších třináct hudebníků z nejrůznějších hudebních oblastí - od současné artificiální hudby, přes zvukový experiment, jazz a volnou improvizaci až po noise. Vznik PIO byl inspirován tělesy jako Globe Unity Orchestra, Sun Ra Arkestra nebo Splitter Orchestra. PIO je zaměřen na současné improvizační techniky a pracuje s řízenou i volnou improvizací, interpretací grafických partitur atd. PIO často vystupuje v netradičních prostorech a ke svému patnáctičlennému ansámblu si vždy zve i další hosty z Čech i zahraničí.

 

pátek 20. 6.

18:00 - 19:30

Railway Dreaming / hala

Každodenní mysterium vlakového nádraží, protkaného sny, touhami a vzpomínkami cestujících. Útržky hovorů, ruchů, hlasů dětských i dospělých. Zvuková a hudební koláž zpěvačky Ridiny Ahmedové a hudebníka Jaroslava Kořána. 

Vstup volný

Pořádá o. s. Offcity za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.hlasem.cz  
www.snivec.cz

20:00 – 21:00

Spitfire Company: Antiwords

Představení ovlivněné dílem Václava Havla, především jeho hrou Audience a jejím legendárním zpracováním režisérem Jiřím Menzelem. Ten do role sládka obsadil Pavla Landovského, který v průběhu hry vypil asi devět osmistupňových piv. Podaří se Miřence Čechové a Jindřišce Křivánkové tento výkon překonat? Podaří se jim dosáhnout hraničního stavu, který odkazuje na havlovský motiv odcizení a hrabalovskou poetiku samoty? V hlavní roli se spolu s aktérkami inscenace objeví i velké hlavy od sochařky Pauliny Skavové a hudba Sivan Eldar.

 

VÝTVARNÁ INSTALACE

Richard Loskot: Čas je ve hvězdách

Nenápadně nápadný vstup Richarda Loskota, mladého současného českého umělce, aktuálně již po druhé nominovaného na prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let, do souhvězdí nádražní mozaiky. Vrstva času, paměť vesmíru, Moravec vs. Loskot, poblikávání hvězd mezi lvem a kozorohem. http://www.richardloskot.net/

 

Akce

<<
říjen 2018 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
161718192021
22232425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
16.10. 04:00
dnes

Skorojasno
14°C
17.10.
zítra

Jasno
20°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy