Posledního června si připomeneme úmrtí Arnošta z Pardubic

Pardubice si v červnu připomenou 650. výročí úmrtí prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Hlavní část vzpomínkové akce se uskuteční v kostele sv. Bartoloměje a na prostranství u nedaleké zvonice. Život a význam této významné osobnosti českých dějin a patrona Pardubic si bude město připomínat i na podzim v rámci Dnů evropského dědictví.

„V den Arnoštova úmrtí, v pondělí 30. června, bude v kostele sv. Bartoloměje renomovaný  historik František Šebek přednášet o odkazu Arnošta z Pardubic, pak bude následovat mše svatá. Bude ji celebrovat kardinál Dominik Duka, 36. arcibiskup pražský, metropolita a primas český, předseda České biskupské konference,“ řekla Jana Fiedlerová z oddělení kultury pardubického magistrátu.

Z kostela se pak vzpomínkový akt přesune k sousední zvonici. Život prvního pražského arcibiskupa připomene komponovaný pořad souboru Východočeského divadla, které zároveň předá zvon Thálie a schody ke zvonici, na jejichž pořízení divadlo vybralo v minulých letech peníze ve veřejné sbírce.  Poctu Arnoštovi z Pardubic vzdá svým vystoupením i Vysokoškolský umělecký soubor.

Arnošt z Pardubic byl prvním pražským arcibiskupem a přítelem i rádcem Karla IV., ale také neúnavným organizátorem a reformátorem života církve i společnosti. Byl mužem evropského rozhledu a respektu a často působil jako diplomat ve službách Karla IV. Arnošt byl vždy považován za patrona města Pardubic, které byly hlavním rodovým statkem jeho otce, rytíře Arnošta z Hostýně.  V Pardubicích dal arcibiskup Arnošt před rokem 1359 vystavět kostel Zvěstování Panny Marie, v roce 1363 navštívil na jeho pozvání pardubický hrad král Karel IV. Dnes nese jméno této velké osobnosti českých dějin jedna z pardubických ulic, aula pardubické univerzity, hotel či výletní loď.

Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
21222324
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
21.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
22.3.
zítra

Skorojasno
17°C / 6°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy