Babí léto v Pardubicích bude ve znamení koní

Pardubice v září a říjnu opět ukážou, že jsou po právu městem koní! Čeká nás hned několik výstav, které budou jen o koních – jedny z nejkrásnějších zvířat uvidíte na plátnech, na fotografiích i naživo.

„V našem městě máme úctu k tradicím a koně jsou jedním z tradičních pilířů Pardubic. Jsou součástí města od nepaměti a v průběhu celého roku je vidět, že v nás koně i dostihy stále vzbuzují zájem a hrdost,“ řekla pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.

Dusot koní, to je název první výstavy, kterou připravila u příležitosti již 124. Velké pardubické krajská knihovna. Uvidíte díla hned dvou autorek, Natálie Žampach Kohlműnzerové a Jitky Hamáčkové, které se věnují malbě a kresbě koní.

Rozhodně si nenechte ujít ani 16. ročník mezinárodní výstavy "Koně v akci", konané ve dnech 6. - 7. 9. na pardubickém dostihovém závodišti. „Každý ročník výstavy má své specifické téma, k němuž se váže celková stavba programu, a motto letošního 16. ročníku "Koně a film" je inspirováno loňským a letošním natáčením úspěšného seriálu Znamení koně. Budeme se tedy snažit kromě tradičních soutěží a chovatelských ukázek představit koně v rolích hlavních filmových hrdinů, ale i ve vedlejších rolích a v dokumentárních filmech. Umožníme divákům nahlédnout do zákulisí natáčení, představíme koňskou historii i poutavé příběhy,“ uvedla Kateřina Mandysová z Dostihového spolku.

Ve středu 10. září v 17 hodin se uskuteční vernisáž výstavy Království za koně, kterou připravuje galerie Města Pardubic (GAMPA) k oslavě 140. výročí prvního dostihu Velké pardubické steeplechase z roku 1874. „Na výstavě představíme průřez současnými i historickými fotografiemi, malbami a sochařskými díly, která téma koně zachycují každé po svém způsobu - reportérsky, realisticky, snově i ironicky. Výstava se shakespearovským názvem odkazuje také k tématu moci, soustředěné do rukou jezdce. Na výstavě na Vás čeká několik zajímavých jezdeckých portrétů,“ nastínila Ivana Panochová, manažerka Galerie města Pardubic. Nejnovější fotoreportérské práce, které sbírají ceny v domácích i zahraničních fotografických soutěžích, představí Roman Vondrouš, Milan Křiček a Radek Kalhous. Historii parforsních honů v Pardubicích zpřítomní dobové snímky Josefa Pírky, zapůjčené ze sbírek Hippologického muzea ve Slatiňanech. „Jak pojali vrcholné a technicky náročné téma koně v sochařství současní mladí čeští tvůrci, se přesvědčíte na dílech Moniky Havlíčkové, Michala Gabriela, Pauliny Skavové či Petra Nováka. Regionální muzeum v Kolíně zapůjčilo pardubické galerii i plátna snad nejslavnějšího českého malíře koní, Ludvíka Vacátka,“ dodala manažerka Ivana Panochová. Výstava bude otevřena do 2. listopadu.

Dostihové prostředí na fotografiích se pokusí přiblížit široké veřejnosti také v AFI Paláci. Obchodní centrum ve spolupráci s pardubickou radnicí připravuje výstavu fotografií Romana Vondrouše. Jeho snímky ze závodiště bodují už řadu let v soutěžích zvučných názvů. Fotograf získal hned několikrát nejvyšší ocenění Czech Press Photo a dokonce zvítězil se svým cyklem fotek dostihového prostředí na soutěži World Press Photo 2013! Výstava bude v AFI paláci k vidění v rotundě u hlavního vchodu v termínu od 7. do 20. října.

A co na „Město koní“ říká pardubická encyklopedie (www.parpedie.cz)?

Kůň je symbolem Pardubic od založení „města nového“. Jeho zakladatel Arnošt z Hostýně a ze Staré mu zanechal znak s přední polovinou bílého půlkoně. Již za Pernštejnů byla v Kladrubech založena koňská obora, za Rudolfa II. přeměněná v císařský hřebčín, dnes národní kulturní památka. Od třicetileté války do 1939 zde byly silné jezdecké posádky, ke konci s jezdeckým učilištěm. Od r. 1841 byly v Pardubicích pořádány podzimní parforsní hony, štvanice na jelena na koních se smečkou psů, kdy se Pardubice stávaly místem setkání šlechty celého mocnářství. To byl první impulz k rozvoji Pardubic. V souvislosti s hony vznikla Velká pardubická steeplechase, která se sice za válek nekonala, ale překonala dobu totality, která chovu koní nepřála. Po r. 1989 byla oživena její sláva, vznikl Dostihový spolek, který kromě ní jako vrcholu sezony, pořádá další dostihy. Pořádá další jezdecké soutěž, každoroční událostí jsou od r. 1999 Koně v akci. Koně využívá i Městská policie, strážníci na koních dohlížejí na pořádek v centru města, v parcích a okolních rozsáhlých zelených plochách, v zahrádkářských koloniích a při sportovních akcích, kde majestátní starokladrubští koně krotí vášně. Podpisem mezinárodní smlouvy dne 3. 5. 2005 založily Pardubice, belgické město Waregem, portugalská Golega a španělský Jerez de la Frontera evropskou asociaci pro podporu kultury a dědictví koní a dostihů, s názvem EURO EQUUS. 

Akce

<<
říjen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
17181920
21222324252627
28293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
17.10. 07:00
dnes

Skorojasno
6°C
18.10.
zítra

Oblačno
18°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy