124. Velká pardubická

V neděli 12. 10. 2014 se na dostihovém závodišti v Pardubicích poběží již 124. ročník Velké pardubické. Vstupenky můžete zakoupit u nás v Informačním centru nebo na www.ticketportal.cz

Program - Cesta k závodišti - Historie dostihu

Program

Dostihový svátek tradičně potrvá tři dny. V pátek 10. října se na závodišti uskuteční VII. ročník Středoevropské dražby anglického plnokrevníka.

Sobota 11. října pak bude patřit Rovinovým dostihům s třemi vrcholy v podobě dostihů I. kategorie: Velká cena Pardubic, Cena mílařů a Cena sprinterů.

Program sobotního dne:

12:00   Dostih amatérů společnosti CHARVÁT Group, s.r.o.(4107)

-         doprovodný program  –  dostih poníků.  

12:35   Cena Dostihového spolku a.s. (4085)

-         doprovodný program – dostih na ¼ míle                         

13:00   Dostih  amazonek (4086)

13:25   Dostih obranného průmyslu Pardubicka podporovaný společnostmi
             EXCALIBUR ARMY A RETIA (4084)

13:55   Cena sprinterů   (4083)

14:35    Cena mílařů podporovaná Dostihovým klubem (4082)

15:15   Velká cena Pardubic (4081)

Neděle 12. října pak nabídne vrchol, tedy 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou.

Program nedělního dne:

09:00          Otevření areálu pro veřejnost
11:00          Slavnostní zahájení

11:30          Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - Zlatá spona tříletých
12:10          Křišťálový pohár podporovaný firmou ELTON hodinářská, a.s. PRIM MANUFACTURE 1949
12:50          Cena ČASCH
13:30          Cena hejtmana Pardubického kraje - Cena Vltavy
14:10          Poplerův memoriál skupiny Profireal Group
14:50          Cena společnosti VCES a.s. - Cena Labe
15:35          STŘÍBRNÁ TROFEJ společnosti České dráhy, a.s.
16:35             124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou
17:00          Slavnostní dekorování

Zveřejněny již byly startovní listiny všech nedělních dostihů a vizitky koní startujících ve Velké pardubické.

V rámci doprovodného programu budou ve vestibulu tribuny D instalovány plakáty a fotografie mapující historii Velké pardubické. Mezi diváky by neměli chybět ani vítězové uplynulých ročníků Velké pardubické. Dostihový spolek a.s. se také domluvil s Fakultou stavební ČVUT v Praze a vystaví projekty studentů architektury, konkrétně studie jezdecké haly na závodišti v Pardubicích.

Kudy k závodišti

MHD

Autobus č. 8, 15 a 88. Zastávka Závodiště. K hlavní bráně závodiště vás čeká necelých pět minut chůze. Jízdní řády najdete zde.

VLAKEM

Možná nejpohodlnější způsob, navíc můžete získat 50% slevu na vstupné. Z pardubického hlavního nádraží můžete jet osobním vlakem směrem na Chrudim a vystoupit na zastávce přímo u závodiště. V neděli budou také v provozu mezi závodištěm a hlavním nádražím historické motoráčky.

AUTEM

Parkování pro návštěvníky je připraveno na tradičních místech. K odstavení osobních automobilů bude vyhrazena silnice I/37 v úseku od závodiště po mimoúrovňovou křižovatku v Dražkovicích. Další parkovací plochy až pro 1300 automobilů jsou umístěny na ploše letiště, které leží v těsném sousedství pardubického závodiště. Odtud bude návštěvníky dostihů svážet kyvadlová doprava. „Autobusy budou jezdit pouze z letiště na závodiště. Zpět musí diváci dojít pěšky. Jsme bohužel limitováni kapacitou příjezdových komunikací a v okamžiku, kdy závodiště opouští desetitisíce diváků, autobusy neprojedou,“ vysvětluje ředitel Skalický.

Příjezd z Prahy

V  případě, že použijete cestu přes Kolín a Přelouč přijedete při svém příjezdu do Pardubic přímo k pardubickému závodišti.

Pokud se rozhodnete pro cestu po dálnici D11, pojedete až k odbočce na Opatovice nad Labem. Odbočíte doprava a budete pokračovat až na obří křižovatku u Opatovic nad Labem. Na ní se napojíte na čtyřproudovou rychlostní silnici mezi Hradcem Králové a Pardubicemi a pojedete směr Pardubice a následne směr Chrudim. Minete po levé straně pardubické nádraží, po pravé ruce budete mít rafinerii PARAMO a železniční trať. Zde již bude značené parkoviště

Příjezd z Chrudimi

Pojedete po obchvatu Pardubic - směr Hradec Králové. Po levé ruce budete míjet pardubické letiště a železniční trať. Následně přijedete ke značenému parkovišti.

Příjezd z Hradce Králové

V případě, že použijete novou rychlostní silnici mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, pojedete stále směr Chrudim, až minete po levé straně pardubické nádraží, po pravé ruce budete mít rafinerii PARAMO a železniční trať. Zde již bude zančené parkoviště.

Historie dostihu

Na samém počátku byly parforsní hony, které se v 19. století staly velkou módní zálibou šlechty. Skupinky jezdců v barevných kabátcích, na koních se smečkou psů, pronásledovaly zvěř a překonávaly přitom různé přírodní překážky. Z Anglie se tato zábava brzy rozšířila i do Čech. První hon uspořádal na svém chlumeckém panství v roce 1836 hrabě Oktavián Kinský. V roce 1841 byly parforsní hony z iniciativy knížete Františka Lichtenštejna, velitele 9. husarského pluku, přeneseny do Pardubic. Tady také dosáhly největšího rozmachu. Nejen proto, že tu vznikla parforsní společnost, ale i kvůli charakteru krajiny, která se podobala velkému anglickému parku.

Dostihová dráha v místech, kde se dnes běhá, byla oficiálně založena v roce 1856, kdy tehdejší Dostihový spolek pro pořádání dostihů v Čechách požádal obec Pardubice o postoupení pastvin i s lesíkem Cvrčkovem ke zřízení závodní dráhy.

Poprvé se Velká pardubická běžela 5. listopadu 1874 a vítězem se stal ve Francii narozený Fantôme, v jehož sedle byl anglický žokej G. Sayers. Letos v listopadu to tedy bude přesně 140 let. Od té doby se Velká kvůli různým politickým i klimatickým potížím několikrát nekonala, proto se letos můžeme těšit na "teprve" 124. ročník tohoto legendárního závodu.

Dnešní podobu má závodiště od prvních poválečných let. V průběhu historie se několikrát měnil kurs dostihu, naposledy v roce 1998, kdy se poprvé závěrečná fáze dostihu po hlavní dráze běžela opačným směrem. Přemístění cíle a otočení běhání na pravou ruku má úzkou souvislost s postavením nové tribuny.
Hlavní dráha má dokola 2200 metrů, délka dráhy Velké pardubické je dnes asi 6900 metrů. Koně musí překonat celkem 31 překážek. Nejznámější je Taxisův příkop, který je také jedním z nejtěžších skoků na světě.

Posledním vítězem se vloni stala hnědka ORPHEE DES BLINS s žokejem Janem Faltejskem.

Kompletní přehled všech vítězů Velké pardubické najdete zde.

Zajímavosti dostihu:

  • Jediným koněm, který ve Velké pardubické s Českou pojišťovnou zvítězil čtyřikrát, je fenomenální ryzák Železník. Jako první proběhl cílem v letech 1987, 1988, 1989 a 1991, vždy v sedle s žokejem Josefem Váňou. Celkem na startu Velké stál sedmkrát. Byl také prvním koněm, který potřeboval k překonání 6900 metrů dlouhé trati méně než deset minut. V roce 1987 zvítězil v čase 9:56,13.
  • Nejúspěšnějším jezdcem ve Velké je zatím jediný její osminásobný vítěz Josef Váňa. Čtyřikrát zvítězil s již zmiňovaným Železníkem, popáté v roce 1997 v sedle hnědáka Vronského. Šestý triumf vybojoval v roce 2009 s hnědákem Tiumenem a v roce 2010 a 2011 si ho zopakovali.
  • Jedinou ženou, která zvítězila ve Velké pardubické, byla Lata Brandisová. Úspěchu dosáhla v posledním předválečném ročníku v roce 1937 s klisnou Normou.
  • Rekord tratě drží od roku 2008 Sixteen s žokejem Josefem Bartošem, která své druhé vítězství vybojovala v čase 8:58,99 minuty.
  • Nová trofej, vítěz 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou bude letos poprvé oceněn novou podobou trofeje, kterou věnuje město Pardubice. Toto unikátní ocenění pro vítěze připravila společnost Preciosa, jeden z největších výrobců a exportérů českého křišťálu v České republice, ve spolupráci s ing. arch. Milanem Košařem. Ten do grafiky trofeje velmi citlivým způsobem zapracoval samotnou atmosféru dostihů formou siluety dostihového jezdce a jeho koně. Originální trofej z Preciosy je vyrobená z tabulového skla s dvojím pískováním. Její podstavec je vyroben z černé žuly. Rozměry trofeje jsou 250 x 250 x 70 mm.

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
krizek25
2627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
26.9. 21:00
dnes

Skorojasno
14°C
27.9.
zítra

Polojasno
21°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl