Obrazy města v Galerii Chodba

V Galerii Chodba, Výtvarný obor ZUŠ Pardubice-Polabiny, Nová ul. 282, probíhá výstava Milana Křička - Obrazy města. Výstava potrvá až do 4. 12. 2014.

Se současnou fotografickou technikou dostupnou téměř každému se skoro zdá, že není možné fotku zkazit. Není proto divu, že fotografuje téměř každý. V záplavě fotografií, která nás následkem toho provází na každém kroku, je ale paradoxně čím dál tím těžší najít práce, které mají punc originality, sledují nějakou výtvarnou nebo dějovou linku a navíc promyšleně zacházejí s barevností.
Výstava Milana Křička je proto nejméně v tomto ohledu příjemným překvapením. Je zároveň důkazem toho, že i na banální městskou realitu, která nás obklopuje, je možné se podívat vždy novým pohledem, vytěžit z ní koncept pro svou práci a vytvořit zcela nové obrazy města.
Na místech, která zpravidla bez valného zájmu míjíme, nalézá Milan Křiček jejich skrytou poezii a fotogeničnost. Nález takového místa je pak pro jeho fotografie vždy důležitým východiskem. Vrací se sem opakovaně, hledá dobu, kdy je optimální světlo, a promýšlí, jaké nabízí možnosti. Teprve pak nechá na toto vybrané a osvětlené jeviště vstupovat nahodilé kolemjdoucí. S fotografováním ale čeká na hlavního aktéra, kterého má již v hlavě, a ví, že se při troše trpělivosti objeví. Někdy je jen černou siluetou, která svou prchavou přítomností oživí vybranou scénu, jindy se objevuje v barevném oblečení, které na okamžik dotvoří (barevnou) kompozici nebo se často na fotografii jen mihne v detailu a třeba i zády. Vždycky tu ale je, většinou anonymní, a proto i trochu znepokojivý, obyvatel městského prostoru. Teprve jeho přítomnost dodává nalezené scéně smysl.
Působivost pořízených fotografií umocňuje nakládání s barvou, se kterou pracuje Milan Křiček velmi promyšleně. Většina scén je fotografována v ostrém slunečním světle a podexpozicí a vysokým kontrastem jsou rušivé barvy potlačeny. Na mnoha fotografiích se tak ve skutečnosti objevují třeba jen dvě, tři barvy nebo jejich reflexy. Jindy výraznou barvu využije jen pro zdůraznění detailu v jinak monochromatickém okolí.
Milan pracuje s reportérskou rychlostí a intuicí vypěstovanou dlouholetým fotografováním sportu. Neunikne mu nic, ale často si musí dlouho počkat nebo prostě přijít jindy. Nejednou se mu také stává, že pořídí celou sérii záběrů. Pak ale nastává nejtěžší chvíle, kterou každý fotograf dobře zná a žádný ji nemá rád. Musí se rozhodnout pro jeden záběr a na ostatní prostě zapomenout.

Milan Křiček se narodil 29.12.1962 v Pardubicích.
Fotografovat začal zhruba před 28 lety. Nejvíce se věnuje reportáži a hlavně sportovní reportáži pro tisk.
Je členem pardubického fotoklubu Alfa a volného sdružení fotografů GM10.
Vystavený soubor je volná tvorba, která ale také vzniká reportážním způsobem. Scény jsou reálné, situace nearanžované. Je to barevná reportážní fotografie z městského prostředí, s výrazným využitím barev, geometrických, či grafických prvků, podstatné je také zachycení člověka.


Akce

<<
prosinec 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
12131415
16171819202122
23242526272829
3031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
12.12. 00:00
dnes

Skorojasno
-7°C
13.12.
zítra

4°C / 0°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy