Pardubické hudební jaro

Pardubické hudební jaro 2015 tentokrát pod záštitou ministra kultury ČR.

Série šestnácti koncertů 37. MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU PARDUBICKÉ HUDEBNÍ JARO 2015 v koncertních sálech a památkových objektech Pardubic, České Třebové, Chrudimi, Holic, Přelouče, Heřmanova Městce a Chrasti u Chrudimi, proběhne od 11. února do 29. dubna 2015.

Dramaturgie festivalu výrazně obohatí kulturní život města a regionu, představí špičkové domácí i zahraniční umělce a soubory z České republiky, Slovenska, Japonska, Německa a Francie.

Připomene též významná výročí a události: 330 let od narození géniů barokní hudby Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela a 250 let od narození českého kantora a skladatele Jakuba Jana Ryby. Slavnostním zahajovacím koncertem festivalu si připomeneme událost zásadního významu pro rozvoj Pardubic i širšího regionu: zahájení železniční dopravy v roce 1845 a rok narození i úmrtí železničního stavitele Jana Pernera (1815 – 1845).

 

Dramaturgie a harmonogram festivalu:

Slavnostní zahajovací koncert festivalu PHJ 2015

Hommage à J. S. Bach e G. F. Händel

CONCERTI ITALIANI

Gypsy Baroque

Prague Cello Quartet

Velikonoční koncert

Klavírní duo

Heroldovo kvarteto

Le Quattro Stagioni

Slavnostní závěrečný koncert festivalu PHJ 2015


Slavnostní zahajovací koncert festivalu PHJ 2015

KOMORNÍ FILHARMONIE PARDUBICE

Josef Špaček – housle, Petr Špaček – violoncello

Jan Kučera – dirigent

Na programu: A. Dvořák, E. Strauss, J. Ježek, J. Beneš, Z. Liška, L. Fišer a další

Slavnostní zahajovací koncert festivalu bude připomínkou významné události pro rozvoj Pardubic i širšího regionu: zahájení železniční dopravy v roce 1845 a roku výročí narození i úmrtí železničního stavitele Jana Pernera (1815 – 1845). V podání Komorní filharmonie Pardubice, dirigenta Jana Kučery, sólistů Josefa a Petra Špačkových, zazní mj. Skočná z Prodané nevěsty B. Smetany, Mazurek, Humoreska a Slovanský tanec e moll A. Dvořáka, polky Ohne Bremse (Bez brzdy) a Ohne Aufenthalt (Bez zastávky) E. Strausse a další skladby na téma „železnice“.  

Středa 11. února 2015 v 19 hodin / Velký sál KC v České Třebové

Čtvrtek 12. února 2015 v 19 hodin / Sukova síň Domu hudby v Pardubicích

Pátek 13. února 2015 v 19:30 hodin / Velký sál Muzea v Chrudimi

 

Hommage à J. S. Bach e G. F. Händel

BAROCCO SEMPRE GIOVANE

Stéphane Béchy, rytíř národního řádu Arts et Lettres (Francie) – cembalo

Na programu: G. F. Händel, J. S. Bach

Komorní soubor Barocco sempre giovane spolupracuje pravidelně s významnými českými i zahraničními sólisty. 330. výročí narození dvou velikánů barokní hudby (oba narozeni 1685) připomene společným koncertem s vynikajícím francouzským varhaníkem, cembalistou a dirigentem, rytířem francouzského řádu umění a literatury, Stéphanem Béchy.

Čtvrtek 26. února 2015 v 19 hodin / Rytířský sál zámku v Pardubicích

Pátek 27. února 2015 v 19 hodin / Divadelní sál Občanské záložny v Přelouči

 

CONCERTI ITALIANI

BAROCCO SEMPRE GIOVANE

Iva Kramperová – housle, Jiří Kabát – viola, Helena Matyášová, Jan Zemen – violoncello,

Petr Pavíček – kontrabas

Na programu: A. Vivaldi, G. Rossini, G. Bottesini

V programu, složeném ze skladeb italských mistrů baroka i romantismu pro sólové housle, violu, violoncello a kontrabas s doprovodem smyčcového ansáblu, se představí v roli sólistů členové souboru Barocco sempre giovane.

Čtvrtek 5. března 2015 v 19 hodin / Kulturní dům v Holicích

 

Gypsy Baroque

CIGANSKI DIABLI (Slovensko)

BAROCCO SEMPRE GIOVANE a Jan Mráček – housle, vítěz mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni a sólista Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Na programu: E. Šarközy, A. Vivaldi, J. S. Bach, T. Albinoni, G. Bizet, J. Williams, P. de Sarasate, F. Liszt, J. Brahms, N. Paganini, V. Monti

Unikátní projekt dvou virtuózních souborů, vycházející z proměn a inspirací hudby baroka, romantismu a hudby etnické. Společně se představí fenomenální slovenská kapela Ciganski diabli a Barocco sempre giovane s houslistou Janem Mráčkem, vítězem mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni a sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Pondělí 9. března 2015 v 19 hodin / Východočeské divadlo Pardubice

 

Prague Cello Quartet

Ivan Vokáč, Jan Zemen, Petr Špaček, Jan Zvěřina – violoncella

Na programu: P. I. Čajkovskij, A. Dvořák, C. Debussy, R. Churchill, D. Elfman, A. Silvestri, D. Reinhardt, M. Norman, G. Hansard / M. Irglová, P. Ballard, Björk a další

Kvarteto složené ze špičkových mladých virtuosů přednese díla mistrů klasické hudby, jazzovou tvorbu, hity nejznámějších moderních světových skupin i známé kousky filmové hudby ve vlastní originální úpravě.

Čtvrtek 19. března 2015 v 19 hodin / Rytířský sál zámku v Pardubicích

Neděle 12. dubna 2015 v 17 hodin / Kostel Nejsvětější Trojice v Chrasti u Chrudimi

 

Velikonoční koncert

Collegium 1704

Václav Luks – dirigent

Na programu: J. S. Bach – „Velká“ Mše h moll BWV 232

Johann Sebastian Bach dokončil „Velkou“ Mši h moll na sklonku života v letech 1748–49 jako své poslední velké dílo a shrnul tak v tomto svém opus magnum veškeré umění a skladatelské zkušenosti, které během svého tvůrčího života nashromáždil. Toto kompendium Bachova kompozičního mistrovství budí dodnes obdiv nejen jako jedno z nejúžasnějších děl svého tvůrce, ale i jako jeden ze základních pilířů evropské hudební kultury vůbec. Uvedení tohoto veledíla v podání světově proslulého souboru Collegium 1704 je další připomínkou 330. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha v dramaturgii Pardubického hudebního jara.

Středa 1. dubna 2015 v 19 hodin / Sukova síň Domu hudby v Pardubicích

 

Klavírní duo

Nozomi Nakagiri, Yuka Beppu, Tokyo University of the Arts (Japonsko) – klavíry

Na programu: W. A. Mozart, F. Schubert, A. Dvořák, A. Arutunian, J. Brahms, B. Smetana.

Program Pardubického hudebního jara tentokrát obohatí dvě půvabné interpretky ze Země vycházejícího slunce, vítězky 18. Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua 2013. Přednesou repertoár složený ze skladeb evropských mistrů pro dva klavíry.

Čtvrtek 16. dubna 2015 v 19 hodin / Malý sál Domu hudby v Pardubicích

 

Heroldovo kvarteto

Petr Zdvihal, Jan Valta – housle, Karel Untermüller – viola, David Havelík – violoncello,

Petr Zdvihal st. j. h. – viola

Na programu: J. J. Ryba, W. A. Mozart, A. Dvořák

Soubor byl založen na podzim roku 1998. Svým názvem vzdává hold významné osobnosti české interpretační historie: Jiří Herold byl violistou světově proslulého Českého Kvarteta. Významným oceněním jeho kvalit bylo získání prestižní Ceny Českého spolku pro komorní hudbu pro rok 2001.

Mezi dosavadní zahraniční úspěchy Heroldova kvarteta patří koncertní vystoupení v Německu, Francii, Španělsku, Itálii, Velké Británii, Lucemburku, Švýcarsku, Řecku, Japonsku, Brazílii, Austrálii či na Havajských ostrovech.

Úvodní skladba večera, Kvartet d moll Jana Jakuba Ryby, bude připomínkou výročí 250 let od narození tohoto českého kantora a skladatele. Ve Smyčcovém kvintetu pro dvoje housle, dvě violy a violoncello A. Dvořáka bude spoluúčinkovat koncertní mistr Komorní filharmonie Pardubice Petr Zdvihal starší.

Čtvrtek 23. dubna 2015 v 19 hodin / Hudební sál radnice v Pardubicích

Pátek 24. dubna 2015 v 18 hodin / Synagoga v Heřmanově Městci

Sobota 25. dubna 2015 v 17 hodin / Kostel Nejsvětější Trojice v Kameničkách

 

Le Quattro Stagioni

BAROCCO SEMPRE GIOVANE

Iva Kramperová – housle, Pavel Svoboda – varhany, Alfred Strejček – recitace

Na programu: J. S. Bach, A. Vivaldi

Úvod koncertu bude patřit varhanám kostela Nejsvětější Trojice v Sezemicích. Laureát mezinárodní soutěže Pražského jara, varhaník a cembalista souboru Barocco sempre giovane, Pavel Svoboda, zahraje na nedávno zrekonstruovaný nástroj slavnou Toccatu a fugu d moll BWV 565 J. S. Bacha.

Cyklus Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho provede soubor Barocco sempre giovane se svojí první houslistkou, Ivou Kramperovou. Celý koncert bude provázet svým nezaměnitelným hlasem Alfred Strejček. Přednese také sonety, které napsal A. Vivaldi jako součást cyklu Čtvero ročních dob.

Pondělí 27. dubna 2015 v 19 hodin / Kostel Nejsvětější Trojice v Sezemicích


Slavnostní závěrečný koncert festivalu PHJ 2015

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Tomáš Jamník – violoncello

Heiko Mathias Förster (Německo) – dirigent

Na programu: A. Dvořák, J. Sibelius

První dva z tří vynikajících instrumentálních koncertů Antonína Dvořáka, houslový a klavírní, zazněly v rámci Pardubického hudebního jara již v letech 2013 a 2014. Violoncello Dvořák dlouho nepovažoval

za nástroj vhodný pro sólové uplatnění, přesto si nakonec vybral právě tento nástroj pro vyjádření své nostalgické nálady při odjezdu z Ameriky. Vedle Symfonie e moll „Z Nového světa“ tak vznikl slavný Violoncellový koncert h moll, dílo, které dnes patří k nejoblíbenějším skladbám všech světových koncertních pódií.

Na závěrečném koncertu festivalu zazní vedle Dvořákova violoncellového koncertu Symfonie č. 2 D dur Jeana Sibelia.

Violoncellista Tomáš Jamník navštěvuje Pardubice jako sólista pravidelně, s Dvořákovým Koncertem h moll se však pardubickému publiku představí poprvé.

Německý dirigent Heiko Mathias Förster patří k nejvýraznějším dirigentským osobnostem střední generace. Hostoval u orchestrů celého světa, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK spolupracuje pravidelně od roku 2009.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK je přední české hudební těleso s více než osmdesátiletou tradicí a mezinárodním renomé. Obohacuje koncertní život především české metropole a zároveň na nejvyšší úrovni reprezentuje českou hudební kulturu v zahraničí.

Středa 29. dubna 2015 v 19 hodin / Sukova síň Domu hudby v Pardubicích

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
krizek25
2627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
26.9. 15:00
dnes

Skorojasno
17°C
27.9.
zítra

Polojasno
21°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl