ROK ARTURA KRAUSE - Ohlédnutí za velkým výročím

Ve středu, 10. prosince se v prostorách Rytířských sálů pardubického zámku završil celoroční cyklus kulturních a společenských akcí, který měl jeden společný cíl – připomenout občanům města Pardubice jednu z výrazných a neprávem opomíjených postav historie našeho města, osobnost barona Artura Krause. Legendárního průkopníka v oblasti vědy, techniky a sportu na Pardubicku. Podnikněte s námi krátké ohlédnutí za tímto úspěšným projektem.

Právě v roce 2014 jsme si připomínali 160. výročí narození barona Artura Krause, svého času významného občana města Pardubic, podnikatele a průkopníka v mnohých dnes běžných oblastech vědy, techniky či sportu. Právě z těchto důvodů byl na sklonku roku 2013 podán na Magistrát města Pardubice návrh projektu připomínající osobnost barona Artura Krause, prostřednictvím níž by si občané města více uvědomili význam města, ve kterém žijí.

Věda, experiment i setkání

Během Roku barona Krause jste tak s námi pohlédli do nebe přes okuláry a čočky astronomických dalekohledů zdejší hvězdárny.  Každý stejně jako baron Kraus si mohl užít ten pocit z objevování hvězdných dálek. Mnohem dále jsme Vás zavedli na počátku května výstavou amatérského fotografa Václava Ehrlicha, která připomněla barona Krause jako vášnivého fotografa a umělce.

V rámci DNE DOPRAVY byl Artur Kraus připomínán jako jeden z průkopníků dopravy v Čechách. Jeho pokusy v aviatice, stavba ornitoptéry a usilovná podpora Jana Kašpara tak dovedly Artura Krause mezi velikány, Jakými jsou Jan Kašpar, Evžen Čihák či Jan Perner. Právě rok 2014, ROK BARONA ARTURA KRAUSE velikost této osobnosti potvrdil.

Z věže pardubického zámku se nám naskytl úchvatný pohled přímo z míst, odkud tento vizionář a průkopník prováděl svá první astronomická pozorování. Vědu a bádání jsme poskytli velkým i malým divákům. V měsíci červnu jsme si připomínali jeden z prvních odborných programů zaměřených na Slunce, který vzniknul právě v Pardubicích. Akce „Věda v ulicích“ veřejnosti ukázala hned několik tváří našeho Slunce.  Stejně jako baron Kraus hleděl především na popularizaci vědy a techniky, i naším záměrem bylo, aby si každý mohl barona Krause poznat po svém. Po celý rok tak probíhala výtvarná, fotografická a literární soutěž, na jejímž konci se sešlo ohromné množství krásných Arturů Krausů zachycených v mnoha podobách, profesích a činnostech, přesně tak rozmanitě jak sám pan baron svůj život prožil.

Experiment a nadšení z vědy jsme přinesli prostřednictvím nevšedního „Úžasného divadla Fyziky“ které jasně řeklo, že věda může být zábavná, hravá a zajímavá. Rok Artura Krause byl koncipován tak, aby každý měsíc proběhla minimálně jedna akce což se především díky nasazení řady dobrovolníků a pracovníků z řad partnerských organizací dařilo s úspěchem.

 

Projekt ROK BARONA ARTURA KRAUSE byl společným dílem Domu dětí a mládeže ALFA Pardubice, Klubu přátel Pardubicka, Pardubického zámku, Krajské knihovny v Pardubicích, České astronomické společnosti, Astronomické společnosti Pardubice, Městského obvodu Pardubice V, Společnosti Jana Kašpara, Informačního centra Evropské Unie Europe Direct Pardubice a Hvězdárny barona Artura Krause DDM ALFA. Generálním partnerem projektu ROK ARTURA KRAUSE bylo město Pardubice, kterému za štědrou finanční i mediální podporu mnohokrát děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

Další informace o projektu najdete na oficiálním webu ROKU ARTURA KRAUSE – http://www.rokarturakrause.cz nebo Vám je poskytne Petr Komárek na telefonním čísle 603 165 366 případně emailové adrese petr.komarek@ddmalfa.cz.

Petr Komárek

Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice


Dokumenty

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
krizek25
2627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
26.9. 21:00
dnes

Skorojasno
14°C
27.9.
zítra

Polojasno
21°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl