Evropský den tvořivosti si s vámi letos bude hrát!!

Pardubice se letos již potřetí zapojí do Evropského dne tvořivosti. Oslavy mají pro letošní rok společný motiv a tím je město. A není to náhodou - za několik měsíců, přesně 30. června, bude v Pardubicích slavnostně zahájena mezinárodní evropská putovní výstava projektu CreArt, jejíž téma je Město a já!

21. března 2015 ve 14 hodin odstartuje v režii spolku Offcity uprostřed Pernštýnského náměstí akce Cesta do města, což je hra o městě ve městě a pro všechny, kdo si chtějí hrát. „Chceme, aby lidé zapojili všechny své smysly, poznali nepoznané a vydali se s námi na cestu po starém pardubickém městě a jeho okolí. A pokud si někdo myslí, že to tu zná jako své boty, přesvědčíme ho o opaku,“ říká náměstek primátora zodpovědný za kulturu Jakub Rychtecký. Poznávací hra o městě bude zakončena v Parku na Špici piknikem – tedy dobroty s sebou!

Další novinkou letošního roku bude program v režii studentů brněnské FaVU VUT spolu s Jennifer Helia De Felice, doktorandkou Ateliéru performance, a Lenkou Klodovou, vedoucí Ateliéru tělový design. Desítka umělců představí svůj různorodý přístup k veřejnému prostoru. Společným motivem jejich práce bude zkoumání dosud neznámého města a umělecká reakce na něj. Formálně se bude jednat o akční umění, tedy performance a happeningy, a krátkodobé instalace a intervence. Festival bude dvoudenní. Prezentace pro veřejnost se uskuteční v pátek 27. března od 16 do 18 hodin na Pernštýnském náměstí a v sobotu 28. března od 16 do 18 hodin na třídě Míru.

Den kreativity je součástí mezinárodního programu CreArt a Pardubice jsou jedním z jeho zakladatelských měst. Hlavním cílem tohoto programu je rozvoj kreativity v evropském kontextu a vznik sítě evropských měst, která aktivně podporují výměnu zkušeností mezi umělci, zaměstnanci kulturních institucí a veřejností, především v oblasti vizuálního umění. A to nejen v průběhu trvání projektu podporovaného Evropskou unií, ale i v letech dalších.

„Pro mladé české umělce je obtížné prosadit se na současném trhu umění ještě během studií nebo krátce po ukončení školy. Zatímco v západní Evropě běžně fungují propracované programy, které nabízejí mladým tvůrcům krátkodobou finanční, ubytovací či materiálovou výpomoc, v českém prostředí se idea takových programů teprve rodí. Mezinárodní projekt CreArt, sdružující pod svá křídla města západní i východní Evropy, nabízí mimořádnou příležitost výměny umělců na krátká i dlouhodobější období. Pomocná ruka, kterou v tomto může město nabídnout začínajícím nadějným talentům, se nám všem zanedlouho vrátí v renomé, publicitě a kreativitě zralých tvůrců“, uvedla Ivana Panochová, manažerka Galerie města Pardubic a odborný garant mezinárodního projektu CreArt.

V projektu CreArt je kromě Pardubic zapojeno dalších 12 evropských měst: Arad - Rumunsko, Aveiro - Portugalsko, Delft - Holandsko, Harghita - Rumunsko, Kaunas - Litva, Janov - Itálie, Kristiansand - Norsko, Lecce - Itálie, Linec - Rakousko, Valladolid - Španělsko, Vilnius - Litva a Záhřeb - Chorvatsko.


Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
25.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
26.3.
zítra

Polojasno
8°C / 2°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy