Multikulturní týden 2016

Sedmý ročník festivalu se nabídkou rozmanitých akcí a aktivit snaží ukázat, že v Pardubicích žijí zajímaví lidé mnoha různých profesí či zájmů. Cílem festivalu je poskytnout obyvatelům možnost poznat své sousedy žijící ve městě včetně těch, kteří pocházejí z jiných částí světa.Ukázat folklór i současné umění a vytvořit prostor pro vzájemná setkání lidem, kteří by se za všedních okolností neměli možnost poznat.

Hlavní program: pátek 20.5. - sobota 21.5. - neděle 22.5. - pondělí 23.5. - úterý 24.5. - středa 25.5. - čtvrtek 26.5. - pátek 27.5.

Předakce - výstavy - multikulturní polední menu

Multikulturní týden se zároveň připojuje k Týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby http://amaterskatvorba.cz/.

Záštitu nad akcí převzali:

Miluše Horská, senátorka PČR za Pardubicko a Chlumecko

Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu

Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje

Martin Charvát, primátor statutárního města Pardubic

Miroslav Ludwig, rektor Univerzity Pardubice

 

Výstavy

 

6. 5. – 30. 5.   Jak se učí malý středoafričan?
Galerie města Pardubic, Příhrádek 5, Pardubice

Nejlepším místem pro život dítěte je rodina – vlastní, adoptivní nebo pěstounská. Minivýstava sdružení Amalthea v Café Robinson zachycuje příběhy dětí a rodin v těžké životní situaci a také rodin, které pečují o děti v pěstounské péči či adopci. Výstava fotomontáží Tomáše Ročka a Alexandry Stulíkové je součástí letošní podpory projektů sdružení Amalthea.

6. 5. – 27. 5.   Česká zahraniční humanitární a rozvojová pomoc ANEB MULTIKULTURNÍ TÝDEN POMÁHÁ

Galerie města Pardubic, 10.00 – 18.00 hod. (mimo pondělí)

Dokumentární výstava o činnosti humanitárních a rozvojových organizací ADRA ČR, Člověk v tísni, Fidcon a SIRIRI. Jejich projekty byly podpořeny v rámci předchozích ročníků festivalu Multikulturní týden. Při slavnostním zahájení výstavy prezentovali zástupci uvedených organizací svou práci a zahraniční projekty. Výstava se koná u příležitosti Evropského roku pro rozvoj 2015.

7. 5. – 29. 5.   Ohlédnutí za předchozími ročníky festivalu

Foxconn CZ, s. r. o., U Zámečku 27

Výstava fotografií pardubického fotografa Filipa Tesaře mapuje festival Multikulturní týden od jeho počátku v roce 2010. Filip Tesař fotí přes deset let a svými fotografiemi prezentuje to, jak cítí a vidí svět kolem sebe. Ochutnávka fotografií z předchozích ročníků je příležitostí zakusit festival očima samotného fotografa.

20. 5. - 29. 5.   RODINY

Galerie Chodba, ZUŠ Pardubice-Polabiny, Nová 282

Výstava žáků Výtvarného oboru ZUŠ Pardubice-Polabiny o tom, jak důležitá je rodina všude na světě. Vzpomínky na rodinné zážitky, pátrání po podobnosti se svými rodiči, návrat do dětství maminek a tatínků, svatební portréty babiček a  dědečků, nevěsty a ženichové z celého světa se objeví na obrázcích žáků.

22. 5. – 11. 6.   Petra Gupta Valentová: Od pracovního stolu do kuchyně a zpět kolem světa

Klub 29, Sv. Anežky České 29

Výstava je otevřena úterý – pátek 15:00 – 23:00, sobota 17:00 – 23:00.

Vernisáž výstavy: pátek 22. 5. od 19:00                

Diskuse a setkání s autorkou: úterý 9. 6. od 18:00

Těžko byste našli multikulturnější ženu – umělkyni, než je Petra Gupta Valentová. Vystavený projekt vznikl ve spolupráci s indickou básnířkou Chandrakalou Jain. Její niterné a citlivé básně Petra doplnila svými ilustracemi, které vznikaly tradiční indickou technikou tisku na textil a kombinují tradiční indické vzory s jejím vlastním, moderním designem.  

25. 5. – 22. 6.   Hrajeme si na Zemi

Kavárna Apatyka, Pernštýnské náměstí 49

Od roku 2010 organizuje každoročně Nadace Francouzských aliancí ve spolupráci s časopisem Courrier International mezinárodní fotografickou soutěž, která se koná mezi osmi sty pobočkami zahraničních Francouzských aliancí. Tématem čtvrtého ročníku byla hra. Vystavené snímky připomínají, že hra je univerzální, a že i dospělí v sobě dokážou uchovat dětskou, hravou a upřímnou duši.

 

Předakce

 

6. 5.   Vernisáž výstavy „Česká zahraniční humanitární a rozvojová pomoc ANEB MULTIKULTURNÍ TÝDEN POMÁHÁ“

Galerie města Pardubic, Příhrádek 5, 18.00 hod.

Slavnostní zahájení dokumentární výstavy o činnosti humanitárních a rozvojových organizací, jejichž projekty byly podpořeny během předchozích ročníků festivalu Multikulturní týden. Program doprovodné besedy: Aleš Bárta (manažer projektu v Keni, ADRA ČR), Marek Štys (vedoucí humanitárních programů, Člověk v tísni), Ivo Roškanin (manažer projektu Praga-Haiti) a Hana Říhová (ředitelka SIRIRI). Výstava se koná u příležitosti Evropského roku pro rozvoj 2015.

20. 5.  HRAVÉ ODPOLEDNE PŘED CAFÉ ROBINSON

Café Robinson, Mladých 325, Pardubice, 15.00 – 18.00 hod.

Pohodové odpoledne pro rodiny i jednotlivce! Dobré jídlo a pití, příjemná atmosféra, spousta workshopů a her pro malé i velké. V 16.00 hod. vystoupí DRUMHEADS KVARTET (nevšední bubenický kvartet tvořený žáky ZUŠ Pardubice - Polabiny pod vedením Filipa Tománka).

 

Hlavní program

 

Pátek 20. 5.

Slavnostní zahájení Multikulturního týdne                                    

Společenský sál Magistrátu města Pardubic, Pernštýnské náměstí 1, 18.00 - 19.45 hod.

Sedmý ročník festivalu oficiálně zahájí koncert skupiny Yellow Sisters. Přestavena bude společnost SIRIRI, pro jejíž vzdělávací programy ve Středoafrické republice budou vybírány finanční prostředky během celého týdne. Program moderuje Tomáš Klement.

Sobota 23. 5.

Mezinárodní sportovní den

Sportoviště Univerzity Pardubice, Kunětická 92, 10.00 – 18.00 hod.    

­Turnaj v malé kopané                                

­Volejbalový turnaj

­Doprovodný program v loděnici na břehu Labe

Program pro malé i velké: taneční workshopy, doprovodné sportovní turnaje, soutěže a tvořivé dílny pro nejmenší a mnoho dalšího. Prodej občerstvení na místě.

Registrace týmů na icpardubice@suz.cz nebo 725 148 519.

Vítejte v itibu

Divadlo 29, Sv. Anežky České 29              

­18.00 hod. Diskusní večer

Filmová dokumentaristka Olga Špátová a pardubický rodák Aleš Bárta přijali pozvání do diskusního večera. Během besedy přiblíží nejenom unikátní projekt zdravotního střediska v keňském městečku Itibo (projekt ADRA ČR), ale také život v Keni a své africké zkušenosti.

20.00 hod. Projekce dokumentu „Daleko za Sluncem“              

Dokumentární film „Daleko za Sluncem“, který v produkci HBO Europe natočila Olga Špátová, vypovídá o realitě, s níž se čeští zdravotníci v Itibu denně setkávají, o jejich obětavosti a o přístupu Keňanů k životu.

 

Neděle 24. 5.

Na jedné lodi                                                               

Výletní loď Arnošt, 14.00 – 16.00 hod.

Multikulturní plavba pro rodiny s dětmi, pestrý doprovodný program pro malé výletníky zajištěn.

Nutná rezervace na e-mailu eu@ipardubice.cz.

 

Pondělí 25. 5.

Zatajené dopisy – projekce a diskuse

Kongresový sál, Studentská 95, Rektorát Univerzity Pardubice, 9.00 hod

Staré křivdy vyplouvají na povrch, nádherné vzpomínky zůstávají. Dokumentární film Tomáše Kudrny o unikátním experimentu, který měl ověřit, zda jsou romské děti „vychovatelné“ a mohou se zařadit do vzdělávacího systému. Následovat bude diskuze se studenty a sociálními pracovníky Amalthea, kteří pracují s ohroženými dětmi.

AFRIKA včera a dnes

Základní umělecká škola Pardubice – Polabiny, Lonkova 510, 17.00 hod.

Očima Dr. Emila Holuba (Africké muzeum Dr. Emila Holuba, Holice) a Meliane Tehi, MBA (Ghana).

Akci zahájí zástupci afrického muzea v Holicích audiovizuální prezentací na téma Afrika 18. a 19. století očima Dr. E. Holuba. Později se virtuálně přeneseme do současné, dynamicky se rozvíjející Afriky. Na programu expozice afrického umění, přehlídka krojů, tanečně-hudební vystoupení, ochutnávka tradičních jídel a zajímavý workshop Meliane Tehi.

 

Úterý 26. 5.

ENGLISH TEA TIME

British Language School CBLS, Družstevní 455, Polabiny, 17.00 hod.

Věděli jste, že Britové vypijí průměrně 165 milionů šálků čaje denně? Hostitelka Meliane Tehi zve na odpolední šálek anglického čaje, seznámí s unikátní přípravou, kulturou a etiketou podávání anglického čaje. Ochutnávka různých typů lahodných anglických čajů, pečivo, sušenky a další překvapení.

Nedotknutelné prostitutky / projekce dokumentu s diskusí

Klub 29, Sv. Anežky České 29, 19.00 hod.

Jaké je to narodit se prostitutkou? Jsou kasty systémem bohů nebo lidí? Jak je těžké se z nich osvobodit? Dokument „Nedotknutelné prostitutky“ sleduje osud lidu Badi - nejnižší nepálské kasty. Autoři filmu - Helena Humňalová a Jiří Pasz budou odpovídat na otázky v debatě po filmu. Helena vystudovala v belgické Lováni, působila v Kongu, Kambodži a Nepálu. Jiří se specializuje na zvyšování povědomí o humanitárních a rozvojových problémech. Za sebou má pracovní pobyty v Ugandě, Barmě či Vietnamu.


Středa 27. 5.

Francouzský den pořádaný Francouzskou aliancí Pardubice

Palačinková dílna

Alliance Française de Pardubice, Pernštýnské náměstí 54, 16.00 – 17.00 hod.

Přijďte na známou bretaňskou specialitku! Za pomoci rodilých mluvčích si budete moci vytvořit palačinky podle pravé francouzské receptury a následně si je i vychutnat.

Ukázková hodina francouzštiny

Alliance Française de Pardubice, Pernštýnské náměstí 54, 17.00 – 18.00 hod.

Srdečně Vás zveme objevit nádherný Moliérův jazyk s rodilou Francouzkou. Díky hravým aktivitám se během jedné hodiny seznámíte s francouzštinou zábavným způsobem.

Vernisáž výstavy fotografií „Hrajeme si na Zemi“

Kavárna Apatyka, Pernštýnské náměstí 49, 18.30 hod.

Vernisáž soutěžní výstavy Nadace Francouzských aliancí ve spolupráci s časopisem Courrier International se zapojením sítě 800 poboček Francouzských aliancí. Výstava na téma hra nám připomíná, že hra je univerzální a že si i dospělí v sobě dokážou uchovat dětskou, hravou a upřímnou duši. Hry z celého světa a z nich plynoucí radost tu je poeticky zvěčněná.

Káva po francouzsku - speciál multikulturního týdne

Kavárna Apatyka, Pernštýnské náměstí 49, 19.00 hod.

Na programu tohoto setkání u kávy „speciál Francie“ bude volná diskuze, hry týkající se francouzské kultury, možnost vyhrát mnoho krásných dárků a zaručeně dobrá nálada! Součástí je i prohlídka výstavy „Hrajeme si na Zemi“.

Hledáme pěstouny! – setkání s diskusí

Turistické informační centrum, nám. Republiky 1, 1. patro, 17.00 – 19.00 hod.

Přijďte na setkání pro veřejnost diskutovat s pěstouny a sociálními pracovníky o tom, co je pěstounská péče, pro jaké děti pěstouny hledáme a jaké podmínky je třeba splnit.

 

Čtvrtek 28. 5.

VÝTVARNÉ DÍLNY: TVOŘÍ CELÁ RODINA

Výtvarný obor ZUŠ Pardubice - Polabiny, Nová ul. 282, 17.00 hod.

Mezinárodní setkání rodin na půdě výtvarného oboru ZUŠ v Nové ulici. Rodinní příslušníci si budou moci modelovat, vyrýt a vytisknout linoryt nebo se účastnit workshopu na výrobu jihoamerických papírových masek, který povede lektorka z Chile, sochařka Macarena Barra. K vidění bude výstava Rodiny v Galerii Chodba.

Fiesta latina

Bohémská hospoda, Pernštýnské náměstí 4, 20.00 hod.

Víte, že v Pardubicích žije spousta zajímavých lidí z Latinské Ameriky? Komponovaný program představí práce chilské výtvarnice Macareny Barra, čekají Vás prezentace zemí s rodilými mluvčími z Ekvádoru, Kolumbie a Chile. Dále jsou připraveny ukázky folklórních tanců Kolumbie a Dominikánské republiky, soutěžní hry a samozřejmě i ochutnávky tradičních kuchyní. 

 

Pátek 29. 5.

Multikulturní jarmark

Pernštýnské náměstí, 11.00 – 18.00 hod.

Přímo uprostřed Pernštýnského náměstí na návštěvníky čeká více jak dvacítka stánků s ochutnávkami cizokrajných kuchyní, které potěší chuťové pohárky. Vezměte své kolegy, přátele, rodinu a přijďte spolu nejen na netradiční oběd. Vaše další smysly, zvláště ty sluchové a zrakové, obohatí hudební a taneční představení umělců celého světa. Můžete se těšit na rukodělné výrobky, ukázky řemesel a doprovodný program pro děti.

 

MULTIKULTURNÍ POLEDNÍ MENU

V týdnu od 25. do 29. 5. chráněná kavárna Café Robinson zahrne do svého poledního menu speciality z různých zemí - polévky, hlavní jídla i dezerty.

POHANKA - jídelna pro zdraví nabídne v týdnu od 25. do 29. 5.  ve svém pravidelném poledním menu zdravé pokrmy inspirované mezinárodní kuchyní včetně vlastních moučníků a pečiva.

 

Během května je možné v Obchodě U soba (Mladých 325, Pardubice) zakoupit drobné propagační předměty o. s. Amalthea: trička, jo-jo, placky, ručně šité brože a kalendáře. Výtěžek z prodeje poputuje na podporu činnosti občanského sdružení Amalthea.

 

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
krizek25
2627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
26.9. 15:00
dnes

Skorojasno
17°C
27.9.
zítra

Polojasno
21°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl