Evropská putovní výstava CreArt

Třetí ročník evropské putovní výstavy začíná v Pardubicích.

Vernisáží pod širým nebem začíná v úterý 30. června evropská putovní výstava, organizovaná v rámci mezinárodního projektu CreArt.  Tématem výstavy, na níž představí svá díla 21 mladých tvůrců ze dvanácti evropských měst, je vztah umělce a města. Název Město a já je až příznačný.

Výstava začíná 30. června vernisáží na Pernštýnském náměstí. Potrvá do konce srpna, pak se přestěhuje do rakouského Lince a následně do italského Janova. V Pardubicích budou díla instalována v Domě U Jonáše (Východočeská galerie v Pardubicích), na Příhrádku v Galerii města Pardubic, ve sklepním prostoru Art Space NOV na Pernštýnském náměstí i v interiéru  fRESCH Gallery v ulici Bratranců Veverkových.

Práce dalších mladých umělců z Pardubic, kteří se v minulých letech do projektu Cre Art zapojili, budou „rozsety“ prakticky po celém městě.

„Výstava je pro veřejnost jedinečnou příležitostí nahlédnout do tvorby mladých umělců z celé Evropy a skvělým zatraktivněním Pardubic v době prázdnin,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Je dobře, že se Pardubice podílejí na projektu, který podporuje kreativitu, umožňuje mladým umělcům konfrontovat vlastí tvorbu s pohledem  lidí žijících v zemích s odlišnou kulturou a často i mentalitou.  Věřím, že pro všechny, kteří se do projektu zapojili, je již Evropa společným prostorem a tak by to mělo být. Navíc, díky působení pardubických umělců v rámci CreArt se do povědomí lidí v zahraničí dostává i naše město. A umění je dobrou reklamou i vyslancem,“ dodal primátor.

Umělci z měst Arad (Rumunsko), Aveiro (Portugalsko), Harghita (Rumunsko), Kaunas (Litva),  Janov (Itálie), Kristiansand (Norsko), Lecce (Itálie), Linec (Rakousko), Pardubice (Česko), Valladolid (Španělsko), Vilnius (Litva) a Záhřeb (Chorvatsko) zde představí  své instalace, intervence, fotografie, malbu, kresby i videoart. Navíc budou prakticky v celém městě k vidění díla dalších, převážně pardubických mladých výtvarníků, orientaci v nich usnadní mapka a brožura s programem, která bude k dispozici například v informačním centru u Zelené brány.

Pardubice jsou jedním ze zakladatelských měst mezinárodního programu CreArt, v němž je zapojeno 13 evropských měst.  Jeho hlavním cílem je rozvoj kreativity v evropském kontextu a vznik sítě evropských měst, která budou aktivně podporovat výměnu zkušeností mezi umělci, zaměstnanci kulturních institucí a veřejností, především v oblasti vizuálního umění. „Pardubice prostřednictvím projektu CreArt mohly jako jediné české město podpořit výstavní činnost či rezidenční pobyty mladých výtvarníků z Pardubic v třinácti státech Evropy. Přestože se typově jedná o neinvestiční projekt, kde se často obtížně určuje jeho efektivita, má jednoznačné výsledky. Věřím, že tuto příležitost nová generace umělců využije stejně jako kontakty a zkušenosti, které v rámci projektu nabývají,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za kulturu Jakub Rychtecký. „V minulých třech letech se do projektu CreArt zapojilo či bylo vybráno v otevřených výběrových řízení zhruba 80 umělců, kteří se narodili, studovali, žili nebo žijí, působili či působí nebo jsou jinak spjati s Pardubicemi,“ dodala vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu pardubické radnice Lucie Břízová.  Zúčastnili se stáží a výstav například v rakouském Linci, španělském Valladolidu či holandském Deftu.  Program CreArt je spolufinancován z Evropské unie. Město do něj do roku 2016 vloží zhruba tři miliony korun.

Akce

<<
září 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
15
16171819202122
23242526272829
30
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
15.9. 11:00
dnes

Skorojasno
18°C
16.9.
zítra

22°C / 14°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy