DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

"Za památkami na kole"

Nasedněte na kolo, nastupte do historického autobusu nebo se vydejte pěšky objevovat historii blízko vás! Město Pardubice opět po roce otevírá brány svých památek!

„Památky znovuzrozené“ – tak zní národní téma letošního ročníku celoevropské akce Dny evropského dědictví (European Heritage Days – zkr. EHD), ke které se město Pardubice připojuje od roku 2002. Specificky pardubický podtitul letošního ročníku pak nese název „Za památkami na kole“, ve spolupráci s projektem komunitního bikesharingu RECOLA budou zajištěna růžová kola i pro mimopardubické návštěvníky, součástí programové skládačky bude cyklomapka s doporučenými trasami mezi jednotlivými památkami. Těch bude v rámci letošního ročníku pro veřejnost po celé nedělní odpoledne zpřístupněno rekordních sedmnáct, včetně těch, kam běžně návštěvníci nemají možnost nahlédnout.

Letos poprvé se k akci připojí hned tři historické objektybudova krajské knihovny se zachovalou studnou pocházející z dob obléhání města Švédy, pardubický pivovar s ochutnávkami v ležáckých sklepích či pardubická nádražní hala, kde se návštěvníci dozvědí nejen informace z její historie, ale výjimečně bude zpřístupněno též řídící středisko. Součástí akce budou prohlídky LEGIOVLAKU, unikátního projektu Československé obce legionářské na 1B prodlouženém nástupišti.

Po loňské premiéře bude návštěvníkům umožněn vstup do Zámečku Pardubice – tzv. Larischovy vily, do katakomb kostela Zvěstování Panny Marie či na zvonici u kostela sv. Bartoloměje, pro malé i větší zájemce připravila Východočeská galerie v Pardubicích a Galerie města Pardubic s NPÚ zajímavé výtvarné dílny. Návštěvníci akce nepřijdou ani o tradiční a oblíbené součásti programu, jako jsou procházky městskou památkovou rezervací s dr. Šebkem, zpřístupnění zámku, radnice, galerií, kostelů, židovského hřbitova, Velký návštěvní den ve Východočeském divadle a mnoho dalšího. Mezi jednotlivými památkami vás přepraví historická vozidla vypravená speciálně pro tuto příležitost dopravním podnikem. Všechny objekty zapojené do programu budou v tento den přístupny zcela zdarma či za symbolický poplatek.

Bližší informace s přesným programem naleznete na programových skládačkách EHD, které budou k vyzvednutí v Turistickém informačním centru, na zpřístupněných památkách a na webu www.ehd.cz či www.pardubice.eu

 

Doprovodné akce na jednotlivých památkách:

Budova nádraží ČD - Pivovar Pardubice - Kostel sv. Jana Křtitele - Východočeské divadlo Pardubice - Zelená brána - Zvonice u kostela sv. Bartoloměje - Kostel sv. Bartoloměje - Zámek / Východočeské muzeum Pardubice - Východočeská galerie v Pardubicích - Příhrádek + Galerie města Pardubice - Státní okresní archiv Pardubice - Radnice - Krajská knihovna - Kostel Zvěstování Panny Marie - Kostel Bolestné Panny Marie - Židovský hřbitov - Zámeček Pardubice / Larishova vila

 

BUDOVA NÁDRAŽÍ ČD
12 - 17 hod. (Vstup zdarma)

Komentované prohlídky historické nádražní budovy - odborný výklad Mgr. Pavel Panoch, Ph.D. (12.30/14.00/15.30) s navazujícími prohlídkami řídícího střediska (13.00/14.30/16.00). Unikátní expozice projektu Českolovenské obce legionářské LEGIOVLAK na 1B prodlouženém nástupišti. Výstava železniční modelů a historie založení trati Olomouc  - Praha v 1. poschodí výpravní budovy.

PIVOVAR PARDUBICE
14.00/15.00/16.00 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Exkurze po historickém objektu Pardubického pivovaru, který si v letošním roce připomíná 125. výročí originálního tmavého piva Porter. Welcome drink, ochutnávky v ležáckých sklepích přímo ze sudů, možnost zakoupení pivních produktů v prodejně Pivovarka. Max. počet 30 osob na jednu prohlídku.

KOSTEL SV. JANA KŘTITELE
12 - 17 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Fotogalerie "Ze života farnosti". Pondělní večery - informace o setkávání - zpěv živě/hudba/ukázky krátkých výkladů biblických textů/literatura k nahlédnutí.

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE
(Vstupené 30 Kč)

Velký návštěvní den (13.00 a 15.00), který představí nejen zákulisí divadla, ale i jednotlivé divadelní profese. Nutno předem rezervovat na pokladně VČD.

ZELENÁ BRÁNA
12 - 17 hod. (Snížené vstupné 15 Kč)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Prohlídky pěti expozic věnovaných historii města, zpřístupnění nového výstavního prostoru v předbraní Zelené brány s aktuální výstavou obrazů Jany Baborákové - Panenky, zpřístupnění vyhlídky.

ZVONICE U KOSTELA SV. BARTOLOMĚJE
14 - 17 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Prohlídky zvonice (ve skupinách - max. 15 osob.). "Odlévání zvonu Arnošt".

KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE
12 - 17 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Fotogalerie "Ze života farnosti". Prohlídla "Historie a její duchovní odkaz" (13.00/15.00). Koncert: Chrámová hudba (16.00).

ZÁMEK - VÝCHODOČESKÉ MUZEUM PARDUBICE
12 - 18 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Volný vstup do všech expozic a výstav, včetně krátkodobé výstavy "Pardubický fotograf Josef Pírka" a výstavy "Letí šíp savanou". Zpřístupnění vyhlídky na zámecké věži a vstup do zámecké kaple. "Mašinkový víkend" v rytířských sálech a v parkánu zámku - zde vstup zpoplatněn.

VÝCHODOČESKÁ GALERIE PARDUBICE
12 - 18 hod. (Vstup do Domu u Jonáše a na zámek zdarma)

Volný vstup na výstavy: Architektura Pardubic - Winternitzovy mlýny, Restaurovaná díla na papíru ze sbírek VČG Fakulta restaurování University Pardubice, Prostor pro design, Na nákupech - Přírůstky galerie z let 2012 - 2014 a do expozice Svítání v sadu.
DOPROVODNÝ PROGRAM:
Zámek 10.00 - 12.00 | Galerie na nákupech - kde galerie nakupuje? Jak to probíhá a co to obnáší? Výtvarně poznávací dílna seznamující jednoduše se zákulisím prodeje a nákupu uměleckých děl, jejich uskladněním a dalšími okolnostmi. Zdarma, nutno předem rezervovat na emailu: sterbova@vcg.cz. Pro děti 6 - 12 let s rodiči.

PŘÍHRÁDEK + GALERIE MĚSTA PARDUBICE
12–18 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Komentované prohlídky po běžně nepřístupných objektech Příhrádku (14.30, 16.00), sraz před kašnou. Písařská dílna pro malé i velké (13.00 – 17.00), velká zasedací místnosti NPÚ, ÚOP v Pardubicích. Přesuňte se do dob, kdy na Příhrádku úřadovali dávní písaři. Osvědčili byste se jako písařští učni? Fasády starých domů – výtvarná dílna pro děti (13.00–17.00) Přijďte si z kartonu vyřezat a ozdobit krásné renesanční a barokní fasády pardubického Starého města, ze kterých můžeme postavit celé náměstí. V náruči památkové péče… Putovní výstava MPZ a MPR v Pardubickém kraji – Komunikační prostor Galerie města Pardubic.

STÁTNÍ OKRESNÍ ARCHIV PARDUBICE
12–17 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Den otevřených dveří objektu archivu na Bělobranském náměstí, komentované prohlídky objektu (14.00, 16.00), ukázky zajímavých archiválií a restaurátorských prací, prezentace videoprodukcí z historie Pardubic.

RADNICE
12 - 17 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Komentované prohlídky společenského a historického sálu, zpřístupnění obřadní síně a zasedací mistnosti Rady města Pardubic.

KRAJSKÁ KNIHOVNA
13.00/15.00 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Komentované prohlídky 3 historických budov na Pernštýnském náměstí,pocházejících pravděpodobně z poč. 15. stol. včetně zpřístupnění zachovalé studny z doby obléhání města Švédy, kde je vystavena řada artefaktů z archeologických průzkumů. Zajímavostí je i oceňovaná nová vestavba knihovních prostor. Sraz účastníků vždy před vstupem do knihovny.

KOSTEL ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE
14–17 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Individuální prohlídky kostela, který nechal před rokem 1359 postavit Arnošt z Pardubic, včetně jeho katakomb. Fotogalerie „Ze života farnosti“.

KOSTEL BOLESTNÉ PANNY MARIE
12–17 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Fotogalerie „Z historie kostela“. Historie kostela a farnosti (každou celou hodinu). Reprodukovaná hudba – řeckokatolické zpěvy.

ŽIDOVSKÝ HŘBITOV
12–17 hod. (Vstup zdarma)

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Prohlídky původních náhrobků z 16. – 17. století, stálá výstava o historii pardubické židovské komunity, čtení z židovských textů a textů židovských autorů, plánovaná beseda s přeživšími oběťmi holokaustu. Program připravilo amatérské divadelní STUDIO AGNES.

ZÁMEČEK PARDUBICE - LARISHOVA VILA
12–17 hod. (Vstup zdarma)

Zpřístupnění objektu Larischovy vily, v jejíchž sklepeních byli v průběhu II. světové
války před popravou vězněni a vyslýcháni čeští občané, včetně obyvatel Ležáků.
DOPROVODNÝ PROGRAM:
Komentované prohlídky sklepů a místností v přízemí vily (každou půlhodinu). Výstava Historie Československé obce legionářské. Přednáška Jarmily Doležalové ml. – „OSUD JMÉNEM LEŽÁKY“ (13.00/14.30). Vchod do objektu
od parkoviště u Foxconnu.

 

Akce celoměstského charakteru:

  • Exkurze po městské památkové rezervaci s odborným výkladem PhDr. Františka Šebka (14.00 a 16.00), sraz účastníků u morového sloupu na Pernštýnském nám.
  • Jízdy historických vozidel MHD

 

 

Dokumenty

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
krizek25
2627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
26.9. 23:00
dnes

Skorojasno
13°C
27.9.
zítra

Polojasno
21°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl