Terapeutické panenky Jany Baborákové na Zelené bráně i v Buckinghamském paláci

10. 9. – 30. 12. 2015, předbraní Zelené brány

Ručně vyráběné terapeutické panenky a výběr svých obrazů představí na Zelené bráně v Pardubicích restaurátorka a malířka Jana Baboráková. Výstava bude mít vernisáž ve středu 9. září 2015 v 17 hodin. Úvodního slova se ujme pastor Dušan Ehmig, hudební produkci zajistí manžel Ivan Baborák. Talent a um chrudimské výtvarnice, jejíž panenka putovala i do Buckinghamského paláce, můžete v předbraní Zelené brány obdivovat až do 30. prosince 2015. Navíc děti mohou krásnou panenku Jany Baborákové vyhrát ve výtvarné soutěži.

„Panenky už odnepaměti působí jako kultovní předmět, který rozvíjí dětskou fantazii a vytváří pocit spojenectví a bezpečí. Mé textilní panenky jsou ručně šité z přírodních materiálů, mají vlněné vlásky a ručně domalovaný obličej. Plní se ovčí vlnou, takže se při mazlení v rukou dětí zahřívají a navozují pocit skutečného kamaráda. Vyzařují lásku, teplo a něžnost, díky energetickému programování podporují vlastnosti, které děti potřebují posílit,“ tak o svých panenkách promlouvá jejich autorka. Panenky a panáčci Jany Baborákové respektují tradici waldorfských panenek. Každá panenka je originál, vhodné jsou nejlépe pro děti školního věku, nejméně od 5 let. Výška panenek je od 30 cm do 85 cm.

Jednu takovou panenku, symbolicky nazvanou Alžběta, dostala darem také malá princezna Charllote z Cambridge, která se narodila vévodkyni Kate a princi Williamovi letos v květnu. Do Buckinghamského paláce ji poslal rodinný přítel Dušan Ehmig a již obdržel od královské rodiny odpověď s poděkováním.

Spolu s panenkami budou zdobit předbraní Zelené brány i autorčiny obrazy.

Obrazy a kresby malířky Jany Baborákové nesou pečeť její fascinace znakem, pečetí, písmovým otiskem, pradávným záznamem kultur starých Májů, Aztéků a Čínských kaligrafických opusů sešitých jemným předivem událostí odehrávajících se na obrazové ploše…. Tvorba Jany Baborákové je poselství předávané generacemi až do dnešních dní. Otisk, znak, pečeť, jako symbol něčeho solidního, zakotveného, neměnného a pevného. Jistě, jsou to atributy dnešních duchovních potřeb, které zoufale hledáme, jsou to potřeby člověka zmítaného světem techniky i pošramocených lidských vztahů. Nechte na sebe působit její tvorbu a pokuste se dát si opověď každý sám, sám za sebe,“ tak se k obrazům  Jany Baborákové vyjádřil Mgr. Jindřich Karlík.

Soutěžte a vyhrajte jednu ze tří originálních panenek Jany Baborákové

Autorka u příležitosti výstavy připravila pro děti výtvarnou soutěž „Namaluj si svoji panenku“. Děti, navštivte výstavu na Zelené bráně, namalujte vlastní panenku a vyhrajte jednu z vystavených originálních panenek. Stačí namalovaný obrázek odevzdat na Zelené bráně a pak jen čekat, zda právě Váš obrázek vybere porota jako ten nejpovedenější. Soutěžit se bude ve třech kategoriích: předškolní děti, žáci I. stupně ZŠ a žáci II. stupně ZŠ.

 

Více informací, otevírací doba Zelené brány atp. na www.zelenabrana.eu

 Akce

<<
březen 2019 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
25262728293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
25.3. 15:00
dnes

Oblačno
2°C
26.3.
zítra

Polojasno
8°C / 2°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy