67. Zlatá přilba města Pardubic

V neděli 20. 9. 2015 se pojede již 67. ročník plochodrážního závodu Zlatá přilba. Vstupenky můžete zakoupit u nás v Informačním centru Pardubice nebo na webu www.ticketportal.cz

Program - Cesta na stadion - Historie závodu

Program

Závodit se ve Svítkově bude po celý víkend.

Již v pátek 18. 9. se pojede 41. Zlatá stuha juniorů, což je individuální finále Mistrovství světa juniorů. 20 závodníků se utká systémem každý s každým a 4 nejlepší si ve finálové jízdě rozdělí medaile. Začátek závodu je v 17:00.

V sobotu 19. 9. je na programu Finále Mistrovství světa jezdců do 21 let se začátkem ve 14:00.

Vrcholem víkendu pak bude v neděli 20. 9. již zmíněná Zlatá přilba města Pardubic. Závod začíná už ve 12:00 boji ve vylučovacích skupinách. Následovat budou čtvrtfinálové a semifinálové skupiny a závod vyvrcholí nejprve malým a poté velkým finále, které pojede 6 nejlepších jezdců.

V loňském roce získal zlatou přilbu Australan Chris Holder.

Kudy na stadion

Plochodrážní stadion se nachází v městské části Svítkov, nedaleko hlavní silnice na Přelouč.

Pokud k dopravě použijete auto, můžete zaparkovat na některém ze značených parkovišť v okolí stadionu.

Využít můžete také městskou hromadnou dopravu. Ke stadionu jezdí autobusy č. 8, 15 a 88 na zastávku Svítkov, park. Jízdní řády naleznete zde. V sobotu a v neděli budou jezdit také posilové spoje MHD.

Historie závodu

Závod se poprvé uskutečnil v roce 1929, jelo se na slavném dostihovém závodišti. Celkem patnáctkrát se zde sešli příznivci tohoto sportu, aby na travnaté dráze dlouhé 2 400 metrů sledovali nádherné boje, které už mnozí z nás znají pouze ze starých filmových záběrů. Devět ročníků se stihlo uskutečnit než přišla první velká přestávka zaviněná válkou. Zdeněk Pohl a Franta Juhan byli jedinými muži, na jejichž počest právě v té době zazněla naše státní hymna.
Po válce se uskutečnilo dalších šest závodů na travnaté dráze v neuvěřitelném období sedmnácti let. Mezi vítěze se zapsaly další české legendy tohoto sportu – Hugo Rosák, Jan Lucák, Antonín Kasper senior a také „soutěžák“ Oldřich Klaudinger. Celé toto období přineslo neuvěřitelné stotisícové návštěvy, ale také bohužel pět jmen jezdců, jejichž život skončil právě na této dráze.
Rok 1964, kdy se závod přestěhoval na stávající plochodrážní stadion, přinesl výrazný mezník. Z travnatého závodu se stal klasický a do Pardubic začali nacházet cestu nejslavnější jezdci tohoto sportovního odvětví. Mnozí z nich se pyšnili tituly světových šampiónů. Své mistrovství dokazovali a prokázali pětinásobní mistři světa Ove Fundin a Tony Rickardsson, čtyřnásobný mistr světa Hans Nielsen, trojnásobní šampióni Erik Gundersen a Ole Olsen, ten je dokonce se sedmi vítězstvími nejslavnějším mužem tohoto závodu. Naopak třeba šestinásobný mistr světa Ivan Mauger a čtyřnásobný šampión Barry Brigss tuto trofej nezískali nikdy. Potěšitelná je skutečnost, že mezi těmito slavnými jmény najdeme česká jména. Jiří Štancl, Tomáš Topinka, Milan Špinka a Antonín Kasper ml. jsou jezdci, kteří ve Svítkově překročili svůj stín a stali se vítězi tohoto prestižního závodu, kdy startovní listiny byly plné slavných jmen. Právě Tomáš Topinka je posledním českým jezdcem, který si zlatou přilbu nasadil na hlavu. To se psal rok 1996. Domácí příznivci tak čekají na českého vítěze závodu již dlouhých 19 let.
I letos se pokusí plejáda našich nejlepších plošinářů pokořit světovou elitu. Pokud se jim to povede, je toto vítězství o to cennější, že se tak stává v závodě, který se jede jedním z nejspravedlivějších systémů.

Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
11.12. 11:00
dnes

Skorojasno
4°C
12.12.
zítra

Zataženo
9°C / 7°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl