Projekt Zeď

V PARDUBICÍCH VZNIKNE NEJVĚTŠÍ STREETARTOVÝ PROJEKT V EVROPĚ - DÁNSKÝ VÝTVARNÍK KAJOL SPOLU S OBYVATELI PARDUBIC NA 80TI METROVÉ ZDI ZTVÁRNÍ NEJVÝZNAMNĚJŠÍ OKAMŽIKY HISTORIE MĚSTA

Datum 10. září 2015 vstoupí do kulturní historie Pardubic – právě v tento den odstartuje největší streetartový projekt v České republice i v Evropě, při němž dánský akademický malíř Rahul Amin Kajol začne výtvarně „ zpracovávat“ zeď Prokopka na Palackého ulici. Zeď je 80 metrů dlouhá a 170 cm vysoká a leitmotivem obří výtvarné ságy budou zásadní momenty novodobých pardubických dějin. Tento umělecký akt může aspirovat na zápis do knihy rekordů nejen jako největší streetartový umělecký počin, ale též jako největší sociálně - arteterapeutický projekt: nebude jej totiž tvořit pouze jeden autor, do výzdoby zdi se zapojí i žáci pardubických škol a jejich rodiče, zaměstnanci Pardubického pivovaru s rodinnými příslušníky a vůbec všichni obyvatelé Pardubic, kteří budou mít chuť výtvarně se projevit a přiložit ruku k dílu.

V hlavní roli vizuálního příběhu o několika dějstvích bude nejslavnější budovatel města, šlechtic, mecenáš a filantrop Vilém II. z Pernštejna. Tento vizionář má živý prorocký sen: vhlédne do (pro něj) daleké budoucnosti a spatří jak rozmach samotného města, tak vznik a budování pivovaru, dobrodružný příběh odvážného sládka, alchymisty a tvůrce slavného piva Porter Aloise Šimonka, rozvoj pardubického závodiště, úspěch Velké Pardubické, vznik dostihové překážky Taxis a další slavné momenty, které osudově zasáhly do života východočeské metropole. Tento příběh Kajol zpracuje do své výtvarné kreace, jejíž ztvárnění bude trvat  několik dní a po dokončení se z něj stane jeden z největších současných streetartových projektů tohoto typu v Evropě.

Malíř, sochař a grafik Rahul Amin Kajol není v Česku ani v Pardubicích poprvé – do naší republiky začal tento dánský výtvarník bangladéšského původu před lety jezdit na sochařská sympozia, na nichž se seznámil s akademickým sochařem Františkem Bálkem, jehož žena Dagmar Bálková poté přivedla Kajola do Pardubic. Přesně před rokem tak vznikl první výtvarný projekt s dětmi ze ZŠ Staňkova a ZŠ Krausova, nazvaný „Oslava barev přírody“, při němž od 25. září do 9. října Kajol s dětmi a jejich rodiči omalovávali prostory před jednotlivými školami.

 

 

Letošní projekt, startující 10.9., je co do významu i náročnosti daleko rozsáhlejší – dopoledne se na něm budou podílet žáci pardubických škol, odpoledne bude vyhrazeno pro veřejnost – zapojit se mohou rodiče s dětmi, zaměstnanci magistrátu, pivovaru i pardubických firem se svými rodinnými příslušníky, i náhodní kolemjdoucí. Hlavním cílem je společně vytvořit něco, co bude sloužit k užitku, zábavě i poučení všech, kdož se budou chtít zúčastnit a přetvořit nevzhlednou zeď do estetičtější a okrasnější podoby. Malovat se bude přibližně dvacet dní, účastníci budou pracovat ve skupinách cca po 10ti a Kajol bude krok za krokem kontrolovat a vést jejich výtvarné počínání. Barvy i náčiní dostanou všichni na místě – Kajol jednotlivé pasáže předkreslí a načrtne a jednotliví účastníci největšího společného malování v dějinách Pardubic budou mít za úkol danou část obrazu dotvořit. Pracovat se bude speciálními barvami, které jsou nesmyvatelné a odolávají vodě i UV záření, zároveň jsou však ekologické a šetrné jak k životnímu prostředí, tak i k citlivé kůži nejen dětských rukou. Barvy i zeď, natřená základní bílou barvou, už jsou připraveny, a všichni se těší na spolupráci s Kajolem, který je velmi veselý, komunikativní, bezprostřední, milující děti a jehož velkými zálibami jsou vyjma výtvarného umění také zpěv a vaření specialit indické kuchyně.

Celý projekt inicioval a financuje Pardubický pivovar, který jej připravil v rámci oslav 125. výročí založení nejstaršího evropského stoutu baltického typu, vyráběného kontinuálně na jednom místě, za stejného technologického postupu a za stejné receptury: legendárního a světově proslulého Pardubického Porteru.

Kromě Pardubického pivovaru a.s. coby hlavního iniciátora je podporovatelem akce a vlastníkem zdi společnost STRM Delta a.s. z investiční skupiny CPI. Významnými pomocníky a podporovateli je enteria a.s. a její dceřiná společnost Chládek a Tintěra a.s., SAAF a.s. stavebniny a ateliér barev – distributor výrobce barev CAPAROL, MIROS dopravní stavby a.s., dále Město Pardubice a další sponzoři, mediálními partnery akce jsou Pardubický deník a Týdeník Pernštejn.

Akce

<<
únor 2020 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
krizek25
26272829
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
26.2. 00:00
dnes

Jasno
7°C
27.2.
zítra

Oblačno
5°C / 0°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy