125. Velká pardubická

V neděli 11. 10. 2015 se na dostihovém závodišti v Pardubicích poběží již 125. ročník Velké pardubické. Vstupenky můžete zakoupit u nás v Informačním centru nebo na www.ticketportal.cz

Program - Cesta k závodišti - Historie dostihu

Program

Dostihy se tradičně konají po oba víkendové dny.

Bylo tradicí, že den před Velkou pardubickou byly na programu rovinové dostihy. Letos poprvé budou dostihy překážkové. V sobotu 10. října 2015 se poběží 7 dostihů. A zatímco dostih amatérů nebo amazonek zůstává, novinkou je přesunutí Zlaté spony tříletých či Křišťálového poháru. Tyto dostihy bývaly tradiční součástí "velkého" dne Velké pardubické. Start prvního sobotního dostihu je ve 12:00 hodin, areál se otevírá už v 9:00 hodin.

Nedělní program vyvrcholí 125. Velkou pardubickou

Letošní 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou ozdobí jedna z nejvýznamnějších českých operních pěvkyň. Sopranistka Eva Urbanová naživo zahájí slavnostní ceremoniál českou státní hymnou.

Stalo se už tradicí, že při slavnostním zahajovacím ceremoniálu nejtěžšího a nejstaršího dostihu kontinentální Evropy zní česká státní hymna v podání předních českých zpěvaček. U příležitosti letošního půlkulatého výročí Velké pardubické se této role ujme právě Eva Urbanová. Operní pěvkyně, jejíž jméno a hlas znají na mnoha různých operních scénách celého světa. „Pro nás je velká pocta, že paní Eva Urbanová přijala naši nabídku. Bude to jistě velký zážitek,“ řekl místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.

Program nedělního dne:

11:00 Slavností zahájení - státní hymna v podání Evy Urbanové
11:30 Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - Cena Jana Kašpara
12:10 Cena Pivovarů Staropramen - Cena Laty Brandisové
12:50 Cena ČASCH podporovaná společností Bělecký Mlýn s.r.o.
13:30 Cena hejtmana Pardubického kraje - Cena Vltavy
14:10 Poplerův memoriál podporovaný firmou ELTON hodinářská, a.s. PRIM MANUFACTURE 1949
14:55 Cena společnosti VCES a.s. - Cena Labe
15:40 Stříbrná trofej skupiny Profireal Group
16:40 125. VELKÁ PARDUBICKÁ S ČESKOU POJIŠŤOVNOU
17:00 Slavnostní dekorování vítězů v prostoru cílové roviny

Pořadatelé již zveřejnili startovní listinu Velké pardubické

Kudy k závodišti

MHD

Autobus č. 8, 15 a 88. Zastávka Závodiště. K hlavní bráně závodiště vás čeká necelých pět minut chůze. Jízdní řády najdete zde. V neděli budou jezdit také posilové spoje MHD.

VLAKEM

Možná nejpohodlnější způsob, navíc můžete získat 50% slevu na vstupné. Z pardubického hlavního nádraží můžete jet osobním vlakem směrem na Chrudim a vystoupit na zastávce přímo u závodiště. V neděli budou také v provozu mezi závodištěm a hlavním nádražím historické motoráčky.

AUTEM

Parkování pro návštěvníky je připraveno na tradičních místech. K odstavení osobních automobilů bude vyhrazena silnice I/37 v úseku od závodiště po mimoúrovňovou křižovatku v Dražkovicích. Další parkovací plochy až pro 1300 automobilů jsou umístěny na ploše letiště, které leží v těsném sousedství pardubického závodiště. Odtud bude návštěvníky dostihů svážet kyvadlová doprava. „Autobusy budou jezdit pouze z letiště na závodiště. Zpět musí diváci dojít pěšky. Jsme bohužel limitováni kapacitou příjezdových komunikací a v okamžiku, kdy závodiště opouští desetitisíce diváků, autobusy neprojedou,“ vysvětluje ředitel Skalický.

Příjezd z Prahy

V  případě, že použijete cestu přes Kolín a Přelouč přijedete při svém příjezdu do Pardubic přímo k pardubickému závodišti.

Pokud se rozhodnete pro cestu po dálnici D11, pojedete až k odbočce na Opatovice nad Labem. Odbočíte doprava a budete pokračovat až na obří křižovatku u Opatovic nad Labem. Na ní se napojíte na čtyřproudovou rychlostní silnici mezi Hradcem Králové a Pardubicemi a pojedete směr Pardubice a následne směr Chrudim. Minete po levé straně pardubické nádraží, po pravé ruce budete mít rafinerii PARAMO a železniční trať. Zde již bude značené parkoviště

Příjezd z Chrudimi

Pojedete po obchvatu Pardubic - směr Hradec Králové. Po levé ruce budete míjet pardubické letiště a železniční trať. Následně přijedete ke značenému parkovišti.

Příjezd z Hradce Králové

V případě, že použijete novou rychlostní silnici mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, pojedete stále směr Chrudim, až minete po levé straně pardubické nádraží, po pravé ruce budete mít rafinerii PARAMO a železniční trať. Zde již bude zančené parkoviště.

Historie dostihu

Na samém počátku byly parforsní hony, které se v 19. století staly velkou módní zálibou šlechty. Skupinky jezdců v barevných kabátcích, na koních se smečkou psů, pronásledovaly zvěř a překonávaly přitom různé přírodní překážky. Z Anglie se tato zábava brzy rozšířila i do Čech. První hon uspořádal na svém chlumeckém panství v roce 1836 hrabě Oktavián Kinský. V roce 1841 byly parforsní hony z iniciativy knížete Františka Lichtenštejna, velitele 9. husarského pluku, přeneseny do Pardubic. Tady také dosáhly největšího rozmachu. Nejen proto, že tu vznikla parforsní společnost, ale i kvůli charakteru krajiny, která se podobala velkému anglickému parku.

Dostihová dráha v místech, kde se dnes běhá, byla oficiálně založena v roce 1856, kdy tehdejší Dostihový spolek pro pořádání dostihů v Čechách požádal obec Pardubice o postoupení pastvin i s lesíkem Cvrčkovem ke zřízení závodní dráhy.

Poprvé se Velká pardubická běžela 5. listopadu 1874 a vítězem se stal ve Francii narozený Fantôme, v jehož sedle byl anglický žokej G. Sayers. Od té doby se Velká kvůli různým politickým i klimatickým potížím několikrát nekonala, proto se letos můžeme těšit na "teprve" 125. ročník tohoto legendárního závodu.

Dnešní podobu má závodiště od prvních poválečných let. V průběhu historie se několikrát měnil kurs dostihu, naposledy v roce 1998, kdy se poprvé závěrečná fáze dostihu po hlavní dráze běžela opačným směrem. Přemístění cíle a otočení běhání na pravou ruku má úzkou souvislost s postavením nové tribuny.
Hlavní dráha má dokola 2200 metrů, délka dráhy Velké pardubické je dnes asi 6900 metrů. Koně musí překonat celkem 31 překážek. Nejznámější je Taxisův příkop, který je také jedním z nejtěžších skoků na světě.

Posledním vítězem se vloni stala hnědka ORPHEE DES BLINS s žokejem Janem Faltejskem, která tak vyhrála již potřetí za sebou.

Kompletní přehled všech vítězů Velké pardubické najdete zde.

Zajímavosti dostihu:

  • Jediným koněm, který ve Velké pardubické s Českou pojišťovnou zvítězil čtyřikrát, je fenomenální ryzák Železník. Jako první proběhl cílem v letech 1987, 1988, 1989 a 1991, vždy v sedle s žokejem Josefem Váňou. Celkem na startu Velké stál sedmkrát. Byl také prvním koněm, který potřeboval k překonání 6900 metrů dlouhé trati méně než deset minut. V roce 1987 zvítězil v čase 9:56,13.
  • Nejúspěšnějším jezdcem ve Velké je zatím jediný její osminásobný vítěz Josef Váňa. Čtyřikrát zvítězil s již zmiňovaným Železníkem, popáté v roce 1997 v sedle hnědáka Vronského. Šestý triumf vybojoval v roce 2009 s hnědákem Tiumenem a v roce 2010 a 2011 si ho zopakovali.
  • Jedinou ženou, která zvítězila ve Velké pardubické, byla Lata Brandisová. Úspěchu dosáhla v posledním předválečném ročníku v roce 1937 s klisnou Normou.
  • Rekord tratě drží od roku 2008 Sixteen s žokejem Josefem Bartošem, která své druhé vítězství vybojovala v čase 8:58,99 minuty.
  • Nová trofej, poprvé v loňském roce získal vítěz novou trofej. Toto unikátní ocenění pro vítěze připravila společnost Preciosa, jeden z největších výrobců a exportérů českého křišťálu v České republice, ve spolupráci s ing. arch. Milanem Košařem. Ten do grafiky trofeje velmi citlivým způsobem zapracoval samotnou atmosféru dostihů formou siluety dostihového jezdce a jeho koně. Originální trofej z Preciosy je vyrobená z tabulového skla s dvojím pískováním. Její podstavec je vyroben z černé žuly. Rozměry trofeje jsou 250 x 250 x 70 mm.

Akce

<<
září 2017 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
krizek16
krizek17
krizek18
krizek19
krizek20
krizek21
krizek22
krizek23
krizek24
krizek25
2627282930
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
26.9. 21:00
dnes

Skorojasno
14°C
27.9.
zítra

Polojasno
21°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy dhl