Lázeňská obec Velké Losiny investuje desítky milionů korun

VELKÉ LOSINY (Šumpersko) 18. listopadu (ČTK) - Velké Losiny na Šumpersku, které v Česku i zahraničí proslavily lázně, chce v následujících letech navzdory vysokému zadlužení investovat s pomocí státu a soukromých firem desítky milionů korun do modernizace technické infrastruktury a rozvoje turistiky. Velké Losiny totiž leží mimo průmyslovou oblast Šumperska a hlavním motorem místní ekonomiky je lázeňství a turistický ruch.
Starosta Miroslav Kopřiva dnes novinářům řekl, že jen letos investovala obec zejména do kanalizace, čistírny odpadních vod, opravy promenádního chodníku a kulturních památek rekordních 27 milionů korun. Tak vysoké investice si podle něj obec mohla dovolit jen díky dotacím Státního fondu životního prostředí a zvýhodněným úvěrům, jejichž objem činil 16,5 milionu korun.
V následujících čtyřech letech chtějí Velké Losiny investovat další desítky milionů korun. Mezi hlavní plánované projekty patří kromě oprav fasád domů či další etapy kanalizace také stavba nového areálu zdraví, ve kterém by mělo u místního zámku vyrůst sportoviště, menší bazén, sauna, kryté haly a velkokapacitní restaurace.
"Areál ale nebude budován podle původních plánů, které počítaly s investicí zhruba 300 milionů korun. Přepokládáme, že investice do jeho stavby bude menší než 100 milionů korun. Obec do projektu kvůli nedobré finanční situaci vloží pouze pozemky a na finančního partnera pro výstavbu areálu vyhlásíme soutěž," uvedl Kopřiva.
Přilákat další turisty by do Velkých Losin podle něj mohla také nová rozhledna na kopci Chlumek, o jejíž stavbě obec vážně uvažuje. "Z kopce je velmi pěkný výhled na celé údolí Velkých Losin. Na jeho svahu může být navíc postaven krátký lyžařský vlek či sedačková lanovka, která by vrchol zpřístupnila co největšímu počtu lidí," podotkl Kopřiva.
Obec, ve které žije bezmála 2900 obyvatel, plánuje investice přesto, že její pokladnu již delší dobu tíží vysoké dluhy. "Nesplacené úvěry i s úroky představují budoucí zatížení významně přesahující 23 milionů korun, což je téměř výše jednoho našeho ročního rozpočtu," uvedl starosta.
Další problémy Velkým Losinám způsobují dlouhodobé pohledávky vůči zkrachovalé firmě D-Korekt, které obec v roce 1997 půjčila na zhodnocení 1,5 milionu korun. Společnost však později skončila v konkurzu a vedení obce se již smířilo s tím, že půjčené peníze s největší pravděpodobností neuvidí.
O další bezmála jeden milion korun Velké Losiny přišly kvůli ručení za úvěr, který si u banky vzal podnikatel na odkoupení místního kulturního domu. Podnikatel přestal půjčku splácet, a proto přišla na řadu obec. "Získat tuto částku zpět s ohledem na zdevastovanou nemovitost je i přes probíhající dražební řízení nereálné," upozornil Kopřiva.
Petr Běhal

zdroj: ČTK

Akce

<<
říjen 2018 >>
Po Út St Ct So Ne
krizek1
krizek2
krizek3
krizek4
krizek5
krizek6
krizek7
krizek8
krizek9
krizek10
krizek11
krizek12
krizek13
krizek14
krizek15
161718192021
22232425262728
293031
Plánovač výletů

Jak používat plánovač
Vyhledávání objektů
Facebook
Twitter
Počasí ve městě
16.10. 03:00
dnes

Skorojasno
14°C
17.10.
zítra

Jasno
20°C / 11°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

východní čechy