Na příští pátek, 25. května odpoledne, připravil Pardubický kraj Poctu Janu Kašparovi. Po pietním aktu u jeho hrobu se hlavní program uskuteční v bývalé reálce (Pardubice, Komenského náměstí 120), kam chodil Jan Kašpar do školy. Při této příležitosti zde náměstek hejtmana Jan Tichý odhalí pamětní desku Jana Kašpara z dílny významného výtvarníka Josefa Procházky. Společenský sál bude za přítomnosti hejtmana Radko Martínka a ředitele Národního technického muzea Karla Ksandra přejmenován na Sál Jana Kašpara.
V dalším programu se setkají historici, současní aviatici a příznivci letectví a hlavně tvůrci filmu 100 let poté, a stále znovu. Tento dokument tvůrci během odpoledne celkem třikrát představí veřejnosti. Na první projekci budou navazovat besedy od 16 a od 17 hodin, na které přislíbili účast režisér Jan Kiss s filmovým štábem, pilot novodobého Blériotu Petr Mára, organizátor přeletu a majitel Aviatického muzea v Kuněticích Martin Kindernay, historici Pavel Sviták a Jiří Kotyk, praneteř Jana Kašpara Eva Perrová a další zajímavé osobnosti.
Na prostranství před reálkou bude po celé odpoledne vystavena věrná replika Kašparova Blériotu, se kterou v loňském roce pilot Petr Mára zopakoval slavný přelet Pardubice – Praha. Pro děti zde bude k dispozici také trojplošník Fokker Dr. 1 zvaný Rudý baron, do kterého si budou moci vlézt a vyfotit se v něm.
Program akce:
- 13 hodin – pietní akt u hrobu J.Kašpara na městských hřbitovech
- 14 hodin – uvítání v budově Reálky, Komenského náměstí 120, Pardubice
- 14,30 hodin – oficiální odhalení pamětní desky
- 15 hodin – projekce filmu 100 let poté, a stále znovu
- 16 a 17 hodin – beseda s tvůrci filmu, aviatiky a historiky, projekce filmu
Informace o filmu 100 let a stále znovu
Pokus o zopakování legendárního přeletu Ing. Jana Kašpara z Pardubic do Prahy natáčel v průběhu loňského roku dokumentarista Jan Kiss. Pardubický kraj na film v koprodukci s Českou televizí přispěl částkou 100 tisíc korun. Národní technické muzeum, kde vystavují originální Kašparův letoun, dalo na film 50 tisíc korun.
V roce 1911 vstoupilo české letectví do evropské aviatiky. Jan Kašpar jako první Čech uletěl na letounu vlastní konstrukce vzdálenost 121 kilometru z Pardubic do Prahy . Na svou dobu i v evropském měřítku veliký sportovní výkon, tak posunul české letectví na úroveň aviatiků jakým byli Blériot, či bratři Wrightové.
Po sto letech v květnu 2011, se skupina českých milovníků aviatiky rozhodla dálkový let zopakovat na věrné replice letounu Jana Kašpara. A že to neměl kdysi náš první aviatik jednoduché, potvrzuje fakt, že i po sto letech, v době letů raketoplánů a družic až na hranice naší sluneční soustavy, se současní aviatici potýkali s obdobnými problémy, jako kdysi Kašpar.
Nejen počasí, ale především technika na hranicích možností udělala z původně úsměvně zamýšleného připomenutí dálkového letu, téměř detektivku. Napínavý příběh nadšenců pionýrů letectví, glosovaný profesionály z kokpitů dopravního letadla, stíhacího supersoniku, ale akrobatického větroně.
Kdo vše se na pokusu podílel a co vše museli změnit, přestavět a upravit Pavel Majzner, Petr Mára a celý tým kolem repliky, aby se přelet po půlročních útrapách podařil, uvidíte v dokumentárním filmu vzniklém v koprodukci s Českou televizí.
Autoři dokumentárního filmu:
- režie: Jan Kiss
- kamera: Zdeněk Tripes, Jan Heller, Richard Špůr
- vedoucí produkce : Vojtěch Pelák
- vedoucí dramaturg: Milan Vacek
- šéfdramaturgyně: Alena Müllerová
Magdalena Navrátilová, tisková mluvčí Pardubického kraje
